"Pēdējos gados šī situācija attīstās nebūtiski. Taču uzsveru vēlreiz - tur [Krievijā] ir dažādi spēki," teicis Lukašenko un piebildis, ka Putins par to "gan jau kaut ko zina, bet nav uzdrošinājies pateikt".
Lukašenko jau iepriekš izteicies, ka Baltkrievija nav "krievu pasaules" daļa.
"Ir atsevišķi gudrinieki, kuri vēsta, ka Baltkrievija, kā viņi saka, ir "krievu pasaules" daļa un teju vai Krievija. Aizmirstiet. Baltkrievija ir suverēna un neatkarīga valsts. Mēs ikvienu, kurš domā, ka tāda valsts nav bijusi, piespiedīsim cienīt mūsu suverenitāti un neatkarību. Nav bijusi, taču tagad ir, un ar to ir jārēķinās," izteicies Baltkrievijas prezidents.
Jānorāda, ka paša Lukašenko varas metodes un valstī pieļautie cilvēktiesību pārkāpumi iepriekš izpelnījušās Rietumvalstu kritiku un sankcijas.
Lukašenko ir Eiropā visilgāk pie varas esošais līderis, kurš par Baltkrievijas prezidentu kļuva 1994. gadā. Piemēram, pēdējās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās viņš ieguvis vairāk nekā 80% balsu. Opozīcijas līderiem vēlēšanās nebija ļauts piedalīties.
Lukašenko kritizējis Krievijas neseno lēmumu atjaunot pierobežas zonu ar Baltkrieviju. Krievija paskaidroja, ka kontrole ieviesta trešo pušu pilsoņiem, un tas neietekmējot Krievijas un Baltkrievijas iedzīvotāju pārvietošanos. Šo lēmumu Krievija pieņēma, Baltkrieviju iepriekš nebrīdinot.
Savukārt Baltkrievija nolēmusi ļaut 80 pasaules valstu pilsoņiem ieceļot un īslaicīgi uzturēties valstī bez vīzas. Ieceļot Baltkrievijā bez vīzas iespējams vienīgi caur Minskas lidostu, bet valstī uzturēties drīkstēs piecas dienas. Savukārt arī turpmāk nebūs iespējams bez vīzas šķērsot Baltkrievijas robežu kājām vai ar automašīnu.
Ar šo lēmumu Lukašenko izrādījis vēlmi spert soļus pretī Rietumvalstīm, taču tas nebūt neliecina par Baltkrievijas virzību prom no Krievijas ietekmes orbītas, izteicies Austrumeiropas politikas eksperts Andris Kudors.
Pievienotas pēdējās trīs rindkopas
Letins
latvietis
andis