Mūsdienās tehnoloģijas attīstās strauji un ļauj piepildīt pat visgrandiozākās cilvēku ieceres, tostarp radīt arvien lielākus kuģus un peldošos objektus. Pēdējā laikā ūdenī ir nolaisti vai sākuši kuģot vairāki okeānu supermilži, kas ir visu laiku varenākie savā kategorijā. Bet cilvēku ambīcijām nav robežu, un uz papīra ir uzzīmēti arī plāni par peldošu pilsētu.
Pirms dažām nedēļām Dienvidkorejas pilsētā Kodžē ūdenī tika ielaista peldošā sašķidrinātās gāzes platforma Prelude, kas pēc būvniecības pabeigšanas būs pasaules vēsturē lielākais peldošais objekts. 488 metrus garo (aptuveni četri futbola laukumi) platformu plānots nodot ekspluatācijā 2017. gadā.
To izmantos dabasgāzes iegūšanai Indijas okeānā aptuveni 200 kilometru no Austrālijas krastiem. Enerģētikas gigants Royal Dutch Shell izšķīrās par 12 miljardus dolāru (seši miljardi latu) vērtās platformas būvniecību pēc tam, kad izrādījās, ka uzņēmuma noskatītā dabasgāzes ieguves vieta ir samērā neliela un pārāk tālu no sauszemes, lai izmantotu jau zināmās ieguves metodes.
Prelude gadā saražos aptuveni 3,6 miljonus tonnu sašķidrinātās gāzes, bet platības ziņā aizņems tikai ceturto daļu no sauszemes rūpnīcas ar tikpat lielu kapacitāti. Tas ir iespējams, jo uz peldošās platformas aprīkojums ir izvietots vairākos stāvos, tāpēc Prelude kopējais augstums būs 93 metri, raksta Reuters.
Royal Dutch Shell nedomā apstāties pie sasniegtā un vēlas uzbūvēt vēl lielāku platformu, ko varētu izmantot gāzes ieguvei vietās, kur ir ekstremāli laikapstākļi.
Visu Ulda Ķezbera rakstu lasiet pirmdienas, 16.decembra, laikrakstā Diena!