"Bijušās valdības lēmums par robežām tiks apturēts," sacīja Torninga-Šmita savā pirmajā preses konferencē pēc stāšanās premjerministra amatā, kurā viņa izklāstīja savas triju partiju koalīcijas valdības programmu.
"2011.gada maijā pieņemtie plāni uzcelt jaunas kontroles iestādes uz Dānijas robežām netiks īstenoti," teikts šajā programmā.
Iepriekšējā valdība 5.jūlijā atjaunoja robežkontroli uz Eiropas Savienības (ES) iekšējām robežām ar divām citām Šengenas līguma valstīm Vāciju un Zviedriju, saniknojot Vāciju un veicinot diskusiju par ceļošanu pa Eiropu bez robežkontroles.
Dānija 5.jūlijā izvietoja 50 muitniekus, no kuriem 30 strādāja uz robežas ar Vāciju, desmit - ostās, kas apkalpo prāmju satiksmi Dānijas un Vācijas starpā, bet vēl desmit - uz Ēresunna tilta un prāmju piestātnē, kas savieno Dāniju un Zviedriju.
Dānijas parlaments 1.jūlijā pieņēma lēmumu par robežkontroles atjaunošanu, neskatoties uz Vācijas un ES vadības paustajām bažām, ka šāds lēmums neatbilst Šengenas līgumā noteiktajām iedzīvotāju tiesībām uz brīvu pārvietošanos.
Lēmums par robežkontroles atjaunošanu pieņemts, vienojoties mazākuma valdībai un galēji labējai Dānijas Tautas partijai, kas atbalsta robežkontroles atjaunošanu. Vienošanas tika panākta maija vidū, tādā veidā mēģinot aizsargāt Dāniju pret noziedzību, preču kontrabandu un cilvēku kontrabandu.
Robežkontroli bija paredzēts atjaunot trijos posmos. Sākumā uz robežām tika izvietoti 50 muitnieki, līdz gada beigām bija paredzēts izvietot vēl 98 muitniekus, bet līdz 2014.gada sākumam bija paredzēts uzcelt pastāvīgas robežkontroles iestādes.
Dānijas plānus nosodīja arī Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu, norādot, ka tādā veidā tiek pārkāpti Eiropas Savienības likumi, tomēr Dānija uzstāja, ka nepārkāpj starptautiskās vienošanās, jo neatjauno pilnīgu robežkontroli un valstī iebraucošās mašīnas tiks pārbaudītas izlases kārtībā.
EK pauda bažas, ka Dānija var pārkāpt Šengenas līguma noteikumus, kas paredz, ka 25 ES dalībvalstu pilsoņi Šengenas zonā var pārvietoties bez ierobežojumiem.
Pēc Vācijas asiem protestiem Dānija atkārtoti paziņoja, ka neplāno atjaunot pasu kontroli vai kavēt tūristu plānus. Robežkontroles galvenais mērķis bija atjaunot muitas kontroli, lai novērstu preču, narkotiku un ieroču kontrabandu.
Robežkontroles atjaunošanu kritizēja arī toreizējā Dānijas opozīcija, norādot, ka tādā veidā tiek sūtīts nepareizs signāls par Dānijas vietu ES tikai pusgadu pirms Kopenhāgena pārņems ES prezidentūru.
Kā jau bija gaidāms, jaunā kreisi centriskā valdība atcels robežkontroli ar Vāciju un Zviedriju un tās vietā centīsies apkarot pārrobežu noziedzību, darbojoties "Šengenas sadarbības ietvaros".