Respektē sava vēdera kaites
Aizvien biežāk cilvēki sūdzas par vēdera pūšanos, smaguma sajūtu, aizcietējumiem, dedzināšanu, kā arī par dažāda rakstura sāpēm vēderā un diskomforta sajūtu. Iemeslu tam var būt ļoti daudz, ne tikai nepiemērots uzturs, mazkustīgs dzīvesveids u.tml. Bieži vien gremošanas traucējumi signalizē par kādas nopietnas slimības attīstību, kas laikus nenovērtēta var radīt bīstamus draudus dzīvībai. Mūsdienās nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, lietojot reklāmās ieteiktos bezrecepšu medikamentus vai tautas medicīnas līdzekļus, bet gan doties pie gastroenterologa, lai noteiktu precīzu diagnozi, uzsāktu piemērotu terapiju un novērstu problēmas.
Jaunākās izmeklēšanas iespējas
Gremošanas trakta izmeklējumus – gastroskopiju un kolonoskopiju Medicīnas sabiedrībā ARS veic ar jaunākās paaudzes videoendoskopijas iekārtu pasaulē Olympus EVIS EXERA III, kas šobrīd ir vienīgā Latvijā. To ir radījuši Olympus tehnoloģiju pētnieki, sadarbojoties ar pasaules vadošajiem ārstiem gastroenteroloģijā un endoskopijā. Jaunā iekārta paver unikālas līdz šim nebijušas diagnostikas iespējas, un tām ir būtiska nozīme dažādu kuņģa – zarnu trakta saslimšanu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā. Jauni digitālie risinājumi ļauj iegūt augstāku attēla kvalitāti. Ir iespējams kvalitatīvi apskatīt audus līdz šim neiespējami tuvā attālumā – 2 mm no gļotādas sieniņas, izpētīt pat sīkos asinsvadus un pamanīt jebkuras patoloģiskas/ļaundabīgas izmaiņas jau šūnu līmenī. Ir būtiski uzlabota iekārtas vadības sistēma, kas atvieglo procedūras norisi un mazina pacienta diskomfortu izmeklēšanas laikā.
Unikāli risinājumi: ja nepieciešams, gan gastroskopijas gan kolonoskopijas laikā vienlaikus var veikt arī diagnostiskas un medicīniskas manipulācijas, piemēram, apturēt asiņošanu, ārstēt asiņojošu čūlu, noņemt polipus, veikt biopsiju – paņemt gļotādas audu paraugus, lai izvērtētu audzēju risku, precizēt helikobaktērijas infekciju.
Gastroskopiju veic, ja ir:
- rīšanas traucējumi, sāpes un dedzināšana kuņģī,
- sāpes vēdera augšdaļā,
- vemšana ar asiņu piejaukumu,
- aizdomas par čūlu,
- aizdomas par audzēju attīstības risku,
- jāveic apskate pēc čūlas ārstēšanas,
- dzelzs deficīta anēmija(mazasinība), kas rada aizdomas par iespējamu asiņošanu kuņģī,
- kādam radiniekam ģimenē bijis kuņģa audzējs.
Svarīgi: cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma ieteicams veikt gastroskopiju arī tad, ja nekādu sūdzību nav, lai profilakses nolūkā pārliecinātos, ka nav patoloģisku izmaiņu barības vadā, kuņģī un divpadsmitpirkstu zarnā (īpaši tad, ja šāds izmeklējums līdz šim nekad nav veikts).
Kolonoskopiju veic, ja:
- ir vēdera izejas traucējumi – hroniski vai pēkšņi aizcietējumi vai biežas caurejas, īpaši gados veciem cilvēkiem,
- vēdera izeja ir ar redzamu asins piejaukumu vai analīzēs atrastas slēptās asinis;
- ir pastāvīga vēdera pūšanās, sāpes vēdera dobuma lejas daļā,
- ģimenē kādam bijis resnās zarnas vēzis;
- ārsts diagnosticē hemoroīdus vai polipus, jo ir nepieciešams pārliecināties, vai aiz šīm problēmām nav slēpts zarnu audzējs.
Svarīgi: izmeklējumu ieteicams profilaktiski veikt ikvienam, kurš sasniedzis 50 gadu vecumu lai izvairītos no patoloģiskām izmaiņām un ļaundabīgo audzēju riska, jo statistika liecina par šokējošu progresu. Ja ir pozitīvi slēpto asiņu testa rezultāti fēcēs, šis izmeklējums ir iekļauts valsts apmaksātajā skrīninga programmā.
Gastroskopijas un kolonoskopijas izmeklējumus Medicīnas sabiedrībā ARS veic sertificēti gastroenterologi – endoskopisti: Dr. Anita Lapiņa, Dr. Anda Altberga un Dr. Sabri Abdul Masih.
Kontakti:
Medicīnas sabiedrība ARS
Adrese: Skolas iela 5, Rīga, Latvija
Tālruņi: 67 201 007, 67 201 008