Sirds bojājumi
Covid-19 Latvijas sportā kļuvis aktuālāks kā vēl nekad. Vīruss šoruden ļoti smagi skāris hokeja saimniecību un Rīgas Dinamo sastāvā veselos hokejistus oktobra vidū varēja saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Komanda pirmo uzliesmojumu piedzīvoja septembrī, bet oktobrī vīruss vēlreiz kārtīgi paretināja rindas. Tāpat karantīnā oktobra otrajā pusē atradās arī Dinamo jauniešu komanda Rīga, kas regulāri ceļo uz Krieviju. Covid-19 nežēlo arī vietējo čempionātu. Vairāki pozitīvi testi bija gan Daugavpils Dinaburgas, gan Zemgales/LLU sastāvos. Lai gan vīruss ir pārejošs un sportistiem, kas ir jauni un veseli, slimošana ir samērā viegla, tomēr sekas mēdz palikt.
Lai gan pirmajā brīdī var šķist, ka, izveseļojoties no vīrusa, viss ir garām, tomēr no Covid-19 iespējami arī ilgtermiņa efekti, kas var radīt bojājumus pat veselu cilvēku, tostarp augstas klases sportistu sirdīm. Organisms var tikt neatgriezeniski bojāts, pat ja nav bijuši nekādi būtiski simptomi, sarunā ar Sporta Avīzi uzsvēra Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis. "Profesionāliem sportistiem pēc Covid-19 izslimošanas noteikti nepieciešamas medicīniskās pārbaudes. Noteikta termiņa, cik drīz sportists var atgriezties ierindā, nav, tomēr tas nedrīkst būt ātrāk par 14 dienām. Pirms atsākt treniņus, ieteicams veikt sirds pārbaudi, jo jāsaprot, ka vīruss mēdz bojāt šī orgāna muskuļus. Skaidrs, ka Covid-19 nav tikai iesnas vai parasta gripa. Protams, lielākajai daļai sportistu nekas nenotiek un var turpināt sportot, bet grūti pateikt, cik ātri to drīkst atsākt darīt. Domāju, 14 dienu kopš pozitīva testa būtu minimums. Arī pēc gripas pārslimošanas sportā pie pārāk lielām slodzēm var rasties nopietnas veselības problēmas. Ir nepieciešama detalizēta medicīniska pārbaude, vismaz sirds noteikti."
Novērots, ka Covid-19 izraisa sirds muskuļu iekaisumu jeb miokardītu. Par laimi, iekaisums ar laiku pāriet, bet tas nenotiek trīs vai piecās dienās. "Ja cilvēkam ir miokardīts un bijusi viegla Covid-19 slimošanas gaita, pēc tam pie ievērojamas pārslodzes viņam var rasties sirds bojājumi uz visu mūžu. Tas ir mazākumā gadījumu, bet tāda iespēja pastāv. Pirms atgriešanās pie lielām slodzēm sirds noteikti jāpārbauda. Savukārt vismaz kardiogrammu būtu ieteicams uztaisīt, piemēram, arī neprofesionālam skrējējam, kurš veic garas distances un trenējas pie nopietnām slodzēm. Pēc izslimošanas daudziem mēdz būt arī nogurums, bezspēks, sāpes locītavās – simptomi, kas pāriet lēnām. Jaunākiem cilvēkiem pēc izslimošanas vairākumā gadījumu viss mēdz būt labi, bet, ja runājam par lielām slodzēm, tās ir jāuztver nopietni. Pēc izslimošanas varētu izmeklēt arī plaušas, tomēr, ja simptomi ir viegli vai to nav vispār, visticamāk, ar plaušām viss būs kārtībā. Vislielākās bažas man ir par sirdi. Arī citas vīrusu infekcijas izraisa sirds muskuļu bojājumus, tomēr Covid-19 bojā daudzus orgānus," Dumpis iesaka pievērst pastiprinātu uzmanību sirdij, atsaucoties uz ārzemēs veiktajiem pētījumiem.
Uzliesmojumi riteņbraukšanā un hokejā
Pirmais ievērojamais Covid-19 uzliesmojums kādā no sporta komandām augusta sākumā bija Murjāņu Sporta ģimnāzijā, kur inficējās jaunie riteņbraucēji. Pozitīvi testi bija desmit braucējiem un trenerim. Vīruss tika izslimots ļoti vieglā formā un vairākumam nebija simptomu, bet dažiem bija neliela temperatūra. Pēc izveseļošanās Murjāņu sportisti arī piedalījās sacensībās un turpina aktīvi trenēties, nekādas problēmas ar veselību viņiem līdz šim nav novērotas. Joprojām nav līdz galam skaidrs, kur un kādā veidā vīruss tika noķerts, lai gan izskanēja dažādas versijas – ka inficēšanās, visticamāk, notikusi ārvalstīs – Lietuvā vai Igaunijā –, sacensībās Latvijā vai kontaktējoties ar kādu inficēto mājās.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze novembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!