Silta vakara ideja
Aktīva dzīvesveida piekritēji noteikti zina par visdažādākajām viedtālruņu lietotnēm, kas, izmantojot globālo pozicionēšanas sistēmu jeb GPS, sportistam sniedz datus par viņa sniegumu konkrētajā treniņā. Šāda veida lietotnes ir ļoti izplatītas skriešanas entuziastu vidū un ļauj sekot līdzi distances garumam, ātrumam, reljefa izmaiņām, kā arī daudziem citiem datiem. Tomēr iekštelpās šīs sistēmas nedarbojas tik labi kā āra apstākļos. Tieši šī iemesla dēļ klases biedri no Valmieras – Kaspars Urbāns, Mikus Veidemanis un Māris Dreija – izstrādājuši sistēmu, kas spēj ievākt datus, sportistam atrodoties iekštelpās. "Viss sākās aptuveni pirms četriem gadiem. Mūsu klases biedrs Mikus bija atbraucis no Jaunzēlandes un vēlējās kaut kur pastrādāt, tāpēc piedāvāju nākt pie manis uz ofisu. Jaunzēlandē Mikus bija padzirdējis par mūsu tagadējiem konkurentiem, kuri piedāvā līdzīgu risinājumu. Tomēr tur to varēja izmantot tikai paši bagātākie klubi, jo sistēma bija ārkārtīgi dārga. Mani tas ieinteresēja, jo kādreiz biju florbola vārtsargs un sapratu, ka nav iespējams gūt precīzus mērījumus iekštelpās. Jā, var izmantot viedpulksteņus, tomēr dati nav diez ko precīzi. Tovasar Valmierā startēja biznesa ideju konkurss Biznesa ekspresis. Mūsu pieteikums tam tapa pēdējā vakarā, ar klēpjdatoru sēžot ārā uz lieveņa," Urbāns atceras, kā dzimusi ideja par EchoSports sistēmu.
Pats sākums nav bijis vienkāršs – idejas realizācijai nebija finansējuma, tāpēc viss palika uz papīra. Tomēr konkursā ideja virzījās uz priekšu, un sākotnējai divu cilvēku komandai pievienojās arī trešais klases biedrs Māris Dreija, kurš orientējās biznesa un ekonomikas pasaulē. Beigu beigās tieši ideja par sporta datu ieguves un apstrādes sistēmu iekštelpās uzvarēja konkursā un ieguva 5000 eiro balvu, kuru trio lika lietā prototipa aprīkojuma iegādei. Pēc tam startēts arī citos konkursos un investīciju piesaistes programmās, iegūstot finansējumu prototipa attīstīšanai un produkta izstrādei.
Dzelži no Čehijas, programma no Latvijas
Programmas izstrādātāji sistēmu sauc par vietējas pozicionēšanas sistēmu. Plaši pielietotajai GPS sistēmai ir vairāk nekā 30 mākslīgo pavadoņu, kas riņķo ap Zemi, un lietotāja ierīcei jāatrod vismaz četri GPS pavadoņi, lai tā varētu aprēķināt atrašanās vietu, ātrumu un citus navigācijai nepieciešamos parametrus. EchoSports iekštelpās izmanto līdzīgu principu – pa zāles perimetru uzstādītas antenas, kas raida radioviļņus, kurus uztver īpaši aprīkoti sportistu nēsātie čipi jeb tagi. Proti, sportisti zem krekla pavelk speciāli izstrādātu vesti, kurā ielikts čips. "Izveidojam tādu kā iekštelpu GPS sistēmu. Katra antena ir kā satelīts, un viss kopā ļoti precīzi spēj izrēķināt sportista pozīciju laukumā," stāsta Urbāns.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!