Lai aktualizētu diskusiju par piena nozares problēmām un to iespējamiem risinājumiem, 1. martā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) telpās notiks Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) organizētā diskusija Vai nākamajā simtgadē dzersim Latvijā ražotu pienu?. Tās mērķis – novērst situāciju, ka patērētāji veikalos nereti tiek maldināti par patieso piena produktu izcelsmes valsti, tostarp tiks diskutēts par priekšlikumu veikalos Latvijā ražotiem piena produktiem ieviest atsevišķu plauktu.
Latvijā šogad oktobrī nodotā svaigpiena apmērs samazinājies par 0,4% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi un bija 66 689 tonnas, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) apkopotā informācija.
Latvijā vidējā piena iepirkuma cena šā gada septembrī salīdzinājumā ar augustu ir pieaugusi par 6%, bet gada laikā ir kāpusi par 50%, liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) provizoriskie dati.
Eiropas Komisijas (EK) kompensācijai par piena ražošanas īslaicīgu samazināšanu ir saņemts 591 pieteikums, aģentūru LETA informēja Lauku atbalsta dienesta (LAD) pārstāve Kristīne Ilgaža.
Ja piensaimniecības pašreizējās krīzes apstākļos izlems samazināt piena ražošanu, kompensācijās par katru tonnu nepiegādātā piena varētu tikt izmaksāti 140 eiro, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.
Lai atvieglotu sarežģīto procedūru gadījumā, ja piensaimniecības un cūkaudzētāji krīzes dēļ vēlas pārorientēties uz citu lauksaimniecības veidu, veikti attiecīgi grozījumi normatīvajos aktos, saīsinot obligāto Eiropas Savienības (ES) projektu uzraudzīšanas periodu, paredz valdības apstiprinātās izmaiņas noteikumos Kārtība, kādā piešķir valsts un ES atbalstu lauku un zivsaimniecības attīstībai.
Eiropas Komisijas (EK) lēmums piešķirt Latvijas piensaimniekiem teju 10 miljonus eiro vērtējams pozitīvi, taču ar konkrēto summu pietiks tikai pāris mēnešiem, lēš nozares pārstāvji. Daži saimnieki, cerot uz gaišu nākotni, savelk ciešāk jau tā šaurās jostas, bet citi, valdot emocijas, atvadās no gadiem iekoptā rūpala, trešdien vēsta laikraksts Diena.
Piensaimniekiem nekavējoties vajadzīga valsts palīdzība, jo pie piena pašizmaksas 25-30 centi un tā iepirkuma cenas 12-18 centi ilgi izdzīvot vairs nebūs iespējams, aģentūrai LETA sacīja viens no lielākajiem Daugavpils novada piensaimniekiem, Daugavpils novada domes deputāts un Daugavpils novada lauksaimnieku apvienības biedrs Viktors Kalāns.