Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Trešdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Šauļos – ielu "zooloģiskais dārzs"

Šauļu plānos noteikti nav izveidot zooloģisko dārzu. Tāda plāna nekad arī nav bijis. No otras puses – pilsētā savā vaļā dzīvo daudz dzīvnieku. Divi zvēri rotā ģerboni, bet visā pilsētā pavisam izkaisīti vairāk nekā 20 ar dzīvniekiem saistīti akcenti.

No kurienes ar zvēriem pilnas ielas jeb sākumā bija plika iela

Tie, kas Šauļos dzīvoja kādā 1980. gadā, tiešām ir redzējuši, kā Viļņas ielas posmā, kas tikko bija palicis bez automašīnu satiksmes, sāka parādīties vides reklāmas.

Bija taču tādi laiki, kad nebija pat gaismas reklāmas stendu! Parasti uzraksti visbiežāk tiek palaisti garām. Kā tad lai paziņo visiem, ka, lūk, šeit strādā gaļas veikals, te varat iegādāties laulību gredzenus, bet tad, ja sāp vēders, palīdzība jāmeklē aptiekā?

Viļus Purons, kas tolaik bija pilsētas dizainers, mēģināja pilsētu ilustrēt, un tas viņam izdevās. Līdz pat mūsu dienām ir saglabājies daudz vides reklāmas akcentu pašā Šauļu centrā.

Tagad tie ir kļuvuši tikai par mazās arhitektūras detaļām, jo veikali, kurus reklamēja lielais metāla kāposts vai jaukais sivēns, vairs šajās vietās nestrādā.

Kaut arī tabakas reklāma ir aizliegta, pašā bulvāra centrā nomelnējis vēzis lien uz cigarešu Kastytis paciņas – tā garāmgājējus tolaik vēlējās informēt par smēķēšanas kaitīgumu.

No vēstures neaizbēgsi – lācis apturēs

Jautājums – kādi dzīvnieki attēloti Šauļu pilsētas ģerbonī? Tiem, kas nav redzējuši – vērsis un lācis. Nesaraujami saistīti ar senām leģendām, varbūt izdomātām, bet varbūt īstām. Sākumā bija vērsis, bet vēlāk parādījās arī lācis, kas ir Žemaitijas simbols, jo Šauļi atrodas uz Žemaitijas robežas.

Daiņus Šukis ir uzrakstījis Šauļu ģerboņa rašanās vēsturi – ilustrētā grāmata Buliaus kalnas stāsta, kā zvēri nonākuši ģerbonī. Stāsts paredzēts ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem.

Lielākais pilsētas ģerbonis atrodas pie Gaiļa pulksteņa laukuma – uz sienas redzama V. Purona radīta heraldiska kompozīcija Šauļu pilsētas ģerbonis.

Jau pieminētais gailis ne tikai rotā pilsētas centrālo pulksteni, bet arī sasveicinās ar tiem, kas plkst. 12.00 un 18.00 iet pa bulvāri. Sveiciens skan “Laipni lūdzam Šauļos”! Ne tikai lietuviešu, bet arī latviešu, angļu, krievu un vācu valodā (saraksts nepabeigts, aicinām pašiem atnākt, paklausīties un saskaitīt).

Šis laukums ir arī tikšanās vieta: "Kur satiekamies?" "Pie Gaiļa". Tieši tāpat kā Saules pulksteņa laukuma rota – Strēlnieka skulptūra tiek saukta par Zelta puisēnu, arī centrālā laukuma nosaukums pilsētniekiem iegājies – Gailis. Un melni kaķi uz pilsētas vecākās aptiekas Valerijonas jumta nestaigā nejauši. No seniem laikiem zināms, ka šis augs vilina kaķus, kuriem Šauļos ir izveidots pat muzejs.

"Tetovētā" pilsēta

"Pilsētas tetovējumi" jeb grafiti dažam labam ir tikai galvassāpes – sabojā fasādes un nerada māksliniecisku vērtību. Tomēr tad, kad nopietni mākslinieki apglezno sienas, – rezultāts kļūst par intereses objektu. Tā notika arī tad, kad pilsētas Mākslas galerija rīkoja plenēru "Saules nolaupīšana". Dzīvnieki, mežā zvēri noteikti nebija galvenais grafiti akcents, tomēr vairākos sienu gleznojumos ieraudzīsim dabas motīvus. Pie centrālā tirgus esošās aptiekas fasādi rotā stilizēta lapsa (autors Martīns Šņoka), bet uz Valsts Šauļu drāmas teātra sēž 80 tauriņu (autori Reda un Arūns Oginti). Jaunā māksliniece Živile Spūdīte-Žvērūna vienā vārtu starpā ļāvusi apmesties Pilsētas baložiem.

Dārgie ceļotāji, tie vēl nav visi dzīvnieki pilsētā – ceļojiet, meklējiet, atklājiet!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli

Kā vislabāk ātri iegādāties lietotu auto Rīgā?

Auto tirdzniecība Rīgā notiek dažādos veidos. Tieši Latvijas galvaspilsētā auto tirdzniecība norit visplašākajā mērā. Kā rīkoties, ja auto nepieciešams ātri - pirkt no kādas privātpersonas, tuv...

Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti