Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Punšs svētku laikam

Vislielākie karsto Ziemassvētku laika dzērienu eksperti mūsdienās šķiet vācieši – jo viņiem ir visskaistākie Ziemassvētku tirdziņi, kuros līdzās grauzdētām mandelēm un ceptām desiņām, kas aizdarītas ar sinepēm, tiek tirgots arī karstvīns un punšs. Ja karstvīnam ir tikai pāris variāciju, tad punša veidi – gandrīz neskaitāmi.

Leģenda vēsta, ka punšs radies nevis Vācijā, bet Britu impērijas kolonijās. Vārds punch ir fonētisks aizguvums no paantsch – tādā vārdā indiešu kalpotāji dēvēja savu saimnieku britu iecienīto saviesīgo pasākumu dzērienu. Dzēriena nosaukums radies, pateicoties tā piecām (pantch) sastāvdaļām – alkohols, cukurs, citrons, ūdens vai tēja un garšvielas. Pateicoties jūrniekiem un British East India Company darbiniekiem, kuri, atgriezušies dzimtenē, turpināja dzert šo dzērienu. Tādā veidā lieliskā ideja, kā ar garšu patērēt visnotaļ nebaudāmo XVII gs. alkoholu, izplatījās pa visu Eiropu un arī aiz okeāna.

Cita leģenda gan stāsta, ka dzēriena nosaukums radies no 262 l mucas nosaukuma (puncheon), jo tieši šādas mucas, pārzāģētas uz pusēm, kalpojušas kā lieliski punša trauki. 

Precīzu punša izcelsmi un vēsturi nevienam nav ienācis prātā fiksēt, jo mūsdienās tas ir ļoti ikdienišķs un pierasts dzēriens. Precīzi zināms tikai tas, ka pirmo reizi punša vārds britu dokumentos pieminēts 1632. gadā. Tolaik punšus gatavoja, par galveno alkoholu izmantojot vīnu vai brendiju. Taču savu īsto uzvaras gājienu punšs sāka XVII gadsimta vidū – kad pasaule iepazina Karību reģiona rumu. To brīdi tad arī var uzskatīt par modernā punša sākumu.

Karību zemēs pat ir populāra rīme, kas dzejiskā ritmā un atskaņās atspoguļo punša pamatrecepti. Latviski tā skan šādi: "Viens skābs, divi salds, trīs spēcīgs, četri vājš." Tas ir – viena daļa laima vai citrona sulas, divas daļas saldinātāja, trīs daļas ruma un četras daļas ūdens. To pasniedz ar lāsi rūgtās angosturas un svaigi rīvētu muskatriekstu.

Ja gatavo bezalkoholisko punšu, tad viss ir vienkārši – kopā sajauc un uzkarsē jebkāda veida sulu, kam pievienots cukurs, medus vai sīrups, ūdens, tēja vai piens un garšvielas – citrona miziņa, krustnagliņas, muskatrieksts, augļi vai ogas.

Gatavojot alkoholisko rumu, varat izmēģināt šādas receptes. 


Ingvera punšs

Sastāvdaļas

250 l ūdens
125 g cukura
2 krustnagliņas
200 ml tumšā ruma
1 pudele sarkanvīna
Īkšķagals ingvera saknes
50 ml svaiga citrona sulas
0,5 l melnās tējas

  1. Ingvera sakni notīra, sagriež ripiņās, liek katlā kopā ar krustnagliņām un cukuru un vāra apmēram 10 minūtes.
  2. Šķidrumu nokāš, sajauc ar pārējām sastāvdaļām.
  3. Pirms pasniegšanas uzkarsē, bet nevāra.

Bostonas punšs

Sastāvdaļas

1 l melnās tējas
750 ml tumšā ruma
125 ml apelsīnu liķiera
100 g cukura
2–3 citroni
12 krustnagliņas

  1. Citronus sagriež šķēlītēs, un katrā šķēlītē iesprauž krustnagliņu.
  2. Tēju sajauc ar rumu un apelsīnu liķieri, cukuru un uz lēnas uguns karsē, līdz cukurs izšķīdis, bet nevāra.
  3. Krūzēs liek pa citrona šķēlei un virsū lej uzsildīto punšu. Pasniedz uzreiz.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Benediktīns

Turpinot stāstu par saldajiem liķieriem, šoreiz kārta pienākusi benediktīnam – slavenajam franču dzērienam Bénédictine. Šis liķieris tiek ražots kopš 1863. gada un ir slavens ar savu unikālo garšu, k...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko