Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Apple MacBook Air

Kad pašā gada sākumā Apple savu kārtējo intriģējošo jaunumu – MacBook Air – prezentācijā pieteica kā pasaulē plānāko klēpjdatoru, bija skaidrs, ka tas ir mēģinājums iedabūt datoru tirgū tikpat iekārojamu un moderna cilvēka statusu apliecinošu preci kāda mobilo tālruņu vidū ir _Apple iPhone. MacBook _patiešām ir neticami plāns un viegls.

To var bez grūtībām ielikt dokumentu mapē un nēsāt līdzi, riskējot līdz pat diviem tūkstošiem latu vērto alumīnija «grāmatu» aizmirst uz galda, ieraktu zem papīriem vai žurnāliem. Tas ir nepilnus divus centimetrus biezs, tādēļ starp divām _Forbes _gadagrāmatā pazūd kā papīra lapa starp avīzēm.

Šī apcerējuma autoram par gandrīz divu nedēļu ilgo piedzīvojumu kopā ar MacBook Air palikušas vissiltākās atmiņas. Tā kā man piemīt niķis siltās brīvdienās izstiepties zvilnī dārza vidū un avīzes vietā paķert līdzi klēpjdatoru, Apple ilgi lolotais garadarbs man bija kā radīts. Domāju, ka tas patiks arī citiem lietotājiem, kuri no datora sagaida iespēju «parakāties» internetā, noskatīties iepriekšējās dienas sporta spēļu spilgtākos momentus vai filmas, un rakstīt.

Ārpusklases dators

Tātad, «dārza darbam» MacBook Air ir kā sapņa piepildījums. Pirmkārt jau fantastiskā ekrāna dēļ. Strādājot saules apspīdētā klajumā, nomācošs vairākums klēpjdatoru liek vilties, jo pat melnu burtu saskatīšana uz baltas lapas prasa zināmu piepūli. Būs pārspīlēti teikt, ka «makbūka» ekrānā saule neatspīdēja, taču spilgtās krāsas un Apple tik ļoti daudzinātais gaismu izstarojošo diožu (LED) aizmugurgaismojums padara attēlu saskatāmu bez acu miegšanas. Jāpiebilst, ka 13 collu ekrāns ir spilgts pat taupības režīmā, proti, kad tiek atvienots no strāvas.

Runājot par elektrību un tās patērēšanu, jāsaka, ka MacBook ir patīkams pārsteigums. Lai gan nevilšus gribas domāt, ka tik plānā korpusā necik dižu bateriju nevar paslēpt, tā nemaz nav. Air kalpo pacietīgi un godīgi ziņo par atlikušo akumulatora «dzīves ilgumu». Saskaņā ar ražotāju teikto tās ir piecas stundas, acīmredzot ideālos apstākļos. Man sanāca nepilnas četras vidējas noslogotības režīmā (mazliet klausoties mūziku, sērfojot internetā un rakstot). Rietumu kolēģi, kuri mēģināja skatīties filmas baterijai visnedraudzīgākajā režīmā ziņo, ka akumulators «izvilka» divarpus stundas. Tomēr jāuzteic MacBook, ka tas precīzi paziņoja, pēc kāda laika izslēgsies. Mazliet nepatīkamāka ir akumulatora lādēšana: tas var paņemt pat vairāk laika nekā tērēšana. Tādēļ princips: tagad pāris stundas pastrādāšu, tad, kamēr dators lādējas, stundiņu pasauļošos, un tad atkal pastrādāšu, neiet cauri.

Vēl jo vairāk tas neiet cauri tādēļ, ka Air nav maināma akumulatora. Līdz ar to tas ik pēc trīs četrām darba stundām jālādē. Ceļotājiem šis nepatīkamais atklājums var sarežģīt dzīvi.

Roku veiklības pārbaude

Nākamais ievērības cienīgais MacBook jauninājums ir no Apple nu jau leģendārā telefona iPhone aizgūtā vadīšanas sistēma. Makbūkam ir salīdzinoši plašs skārienpaliktnis un tas ir loģiski, jo ar to var aizstāt vairākas ikonas uz ekrāna. Nu, piemēram, noliekot divus pirkstus skārienpaliktņa centrā un virzot tos pa diagonāli vienu prom no otra, var pievilkt tuvāk attēlu vai palielināt burtu fontu interneta pārlūkprogrammā. Grozot pirkstus uz sāniem, bildi var pavērst dažādos virzienos un staipīt. Trīs pirkstus ar slaukošām kustībām pārvietojot no vieniem sāniem uz otriem, var pāršķirt dokumenta lapas vai pārlēkāt no vienas bildes uz nākamo. Diemžēl šīs iespējas attiecas tikai uz «dzimtajām» programmām. Ja ar pirkstiem var šķirstīt un bīdīt pārlūkprogrammu Safari, tad paša uzinstalētais Firefox uz šīm komandām nereaģē.

Vēl viena patīkama nianse, kas gan piemīt arī citiem Apple datoriem un nu jau arī dažiem mobilajiem telefoniem, ir «mutiskais pavadonis». Ieslēdzama un izslēdzama opcija, kas liek datoram skaļi izteikt visus tam uzdotos uzdevumus. Patiesībā komandu atkārtošana ir mazliet kaitinoša, taču ja opcijai atrod pareizu pielietojumu, tad tā kļūst gluži noderīga. Piemēram, no paša rīta, kamēr acis vēl īsti negrib skatīties ekrānā, iezīmējiet ziņas tekstu un dators to ļoti izteiksmīgi nolasīs priekšā, kamēr brokastosiet vai klāsiet gultu. Diemžēl latviešu valodā šis eksemplārs neprata «runāt», taču ļoti centās, izrunājot latviešu vārdus pēc angļu gramatikas principiem. Un vēl tas radīja satraucošus brīžus, birojā skaļi izrunājot ievadītos lietotājvārdus, bet delikāti apklustot paroles rakstīšanas brīdī.

Paņem no citiem

Runājot par MacBook mīnusiem, tradicionāli tiek piesaukts tas, ka datorā nav CD atskaņotāja un ir tikai viena USB 2.0, viena mikro DVI un viena austiņu ligzda. Apple to centās kompensēt ar bezvadu vadības sistēmu, kas ļauj pieslēgties citām tuvumā esošām ierīcēm. Piemēram, ja vēlaties uzinstalēt kādu programmu no diska, tad ieliekat to, teiksim, biroja datorā un caur programmu Remote Disc pieslēdzieties tā disku lasītājam. Vienalga, vai tas ir Macintosh vai PC sistēmas dators. Patiesībā ļoti ērti, ja vien vienmēr pa rokai ir kāds cits dators, taču neloģiski, ja paralēli tik dārgam datoram mājās jātur vēl viens. Lai gan šodien potenciālo MacBook Air lietotāju vidū būs grūti atrast tādu, kuram būtu mazāk par diviem datoriem.

Visdrīzāk tieši šādu cilvēku īpašumā nonāks Apple MacBook Air. Lai arī tas ir stilīgs un ērts, tomēr ne tik darbaspējīgs, lai būtu vienīgais cilvēkiem, kuriem darbs ar datoriem ir ikdiena. Kā otrais tas noteikti noderēs ikvienam, kurš izbauda apkārtējo ziņkārīgos un pat skaudīgos skatienus, un ir gatavs par šo sajūtu samaksāt vismaz pusotru tūkstoti latu.

Apple MacBook Air

Stiprās puses

Spilgts un salīdzinoši liels ekrāns

Ļoti viegls, plāns un ar pret skrambām drošāku alumīnija korpusu

Inovatīva vadības sistēma uz skārienpaliktņa

Trūkumi

Nav maināms akumulators un tas ilgi jālādē

Skārienopaliktņa vadības sistēma darbojas tikai ar «dzimtajām» programmām

Lai nolasītu CD, jāpieslēdz ārējā iekārta vai jāsavienojas ar citu datoru


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atrisināt rēbusu kartē un ēkā

Telpu orientēšanās ļauj izzināt arī tādas vietas, kur ikdienā iekļūt nevar, stāsta šo sacensību rīkotājs Matīss Ratnieks.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko