Mērijas ceļojums
@@@@
Režisore Kristīne Želve
Kristīnes Želves dokumentālā filma ar inscenējuma elementiem ir pārliecinošs vēstījums par Mēriju Grīnbergu, kura izglāba Latvijas muzeju bagātības. Viņa kopā ar nacistu sapakotajām Latvijas muzeju bagātībām devās uz Vāciju, nosargāja tās un atveda atpakaļ. Filmā izmantotas Mērijas Grīnbergas mātes dienasgrāmatas, kas savijas ar Mērijas vēstījumu. Viņas ceļojums ilga pusotru gadu, taču filma aptver plašāku periodu – tas ir arī stāsts par Grosvaldu dzimtu, no kuras nāk Mērija Grīnberga, un padomju laiku, kas kā erozija saēda cilvēku likteņus.
Gribētos būt aplim
@@@@
Režisors Roberts Rubīns
Pēc pirmizrādes 4. maija Latvijas filmu maratonā repertuāra vietu kinoteātrī Splendid Palace ieņēmusi izjusta, ilgi un rūpīgi veidota Roberta Rubīna dokumentālā filma par talanta pilnbriedā mūžībā aizgājušo izcilo LNO baleta solistu Alekseju Avečkinu. Filmā ievēroti tradicionālie dokumentālā vēstījuma veidošanas principi (arhīva materiāli, tuvinieku un draugu atmiņas), un ir radīts emocionāls stāsts par pašaizliedzīgu ceļu mākslā, vientulību un upuri mākslas vārdā. Jā, arī par laikabiedru līdzatbildību, kuri pieprasa šo upuri.
Nezināmā
@@@
Režisors Endrū Nikols. Lomās Klaivs Ouens, Amanda Saifrida, Sonja Valgere, Marks O’Br aiens u. c.
Šo stilīgo antiutopiju uzņēmis kulta režisors Endrū Nikols. Kuram citam, ja ne filmu Gataka/Gattaca (1997) un Simone (2002) autoram, būtu pa spēkam izveidot elegantu žanru miksli, kurā biedējoša digitalizētās sabiedrības nākotnes vīzija iet roku rokā ar dekoratīviem neo noir elementiem gan filmas stāstā, gan vizuālajā veidolā. Ļaunuma avots, kā noir pienākas, ir liktenīgā sieviete, kuras lomā izpaužas Amanda Saifrida. Neiztikt bez vīrišķīga un daudz pieredzējuša detektīva (Klaivs Ouens), kuru ar daiļavu saistīs visai prognozējams attiecību stāsts.
Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule
@@@@
Režisors Arūns Matelis
Riteņbraukšana šogad dokumentālajā kino ir modē. Ar riteņbraukšanas kā mazohisma tēmu sākas izcilā dopinga skandāliem veltītā, ar Oskaru apbalvotā dokumentālā filma Ikars/Icarus (2017), kas skatāma Netflix. Riteņbraukšanas fanātiķi, kuri paliek ēnā, kaldinot savu kolēģu uzvaras, ir arī dokumentālās filmas Brīnišķīgie lūzeri varoņi. Filma ir Latvijas, Lietuvas, Itālijas un citu valstu kopražojums. Lietuvā tā kinoteātros sapulcinājusi vairākus desmitus tūkstošu skatītāju. Latvijā šī talantīgi veidotā filma ir savu skatītāju meklējumos.