Nacionālā
Kino centra konkurss starptautisku minoritāro kopražojumu atbalstam tika
izsludināts pirmoreiz, nosedzot svarīgu segmentu Latvijas filmu nozarē –
tie ir nopietni starptautiski projekti, kuros Latvija piedalās ar
nelielu finansiālo ieguldījumu, toties ar daudz lielāku radošo un
tehnisko pienesumu, nekā tas iespējams ārvalstu projektos, kam Latvijas
puse nodrošina ražošanas servisa pakalpojumus.
Vairākos no šajā konkursā atbalstītajiem projektiem nozīmīga loma ir arī Latvijas valstij, cilvēkiem un vēsturei – piemēram, studijas Mistrus Media sadarbības partneri no Kanādas veido dokumentālo filmu par Latvijā dzimušo trimdas komponistu Imantu Ramiņu, savukārt Vācijas un Izraēlas kinoprofesionāļi sadarbībā ar Latvijas studiju Ego Media strādā pie dokumentālās filmas par Rīgas ebrejiem, kas 20. gadsimta 70. gados neveiksmīgi mēģināja aizbēgt no PSRS ar nolaupītu lidmašīnu, izraisot plašu rezonansi Rietumos.
Konkursā pieejamais finansējums bija 200 000 eiro, tika iesniegti 12 projekti, atbalstīti astoņi – četras spēlfilmas, trīs dokumentālās filmas un viena pilnmetrāžas animācijas filma. Projektus vērtēja pa vienam pārstāvim no katras NKC ekspertu komisijas – Atis Amoliņš (spēlfilmas), Dāvis Sīmanis (dokumentālais kino), Bruno Aščuks (animācija) un NKC vadītājas vietnieks filmu ražošanas jautājumos Uldis Dimiševskis.
Konkursā atbalstīto projektu skaitā ir kopražojumi ar Lietuvu, Igauniju, Kanādu, Grieķiju un Franciju, Vāciju un Izraēlu; plašākā kopprodukcijas struktūra ir dokumentālajam projektam ar Vides filmu studijas līdzdalību - Lietuva, Latvija, Itālija, Beļģija, Šveice, Īrija. Lielākajā daļā atbalstīto projektu Latvijas līdzdalība attiecas uz pēcapstrādes procesu (skaņu režija, krāsu korekcija, montāža), taču vairākiem projektiem plānots vai jau realizēts arī filmēšanas periods Latvijā, kur procesā iesaistās arī citu nozares profesiju darbinieki.
Vairāk par filmām šeit.