Mazās mūzikas skolas palīdz uzturēt dzīvu Dziesmu svētku unikālo tradīciju, tāpat tajās pirmos soļus ir spēruši pasaules slavu ieguvuši latviešu mūziķi – no Elīnas Garančas līdz Andrim Nelsonam. Arī ekonomiskā aspektā ir jāuzsver, ka Latvijas kultūrizglītības sistēma attīsta talantus, kas nākotnē veidos uz radošumu un zināšanām balstītu ekonomiku.
Kā gan mēs atdosim parādus Starptautiskajam valūtas fondam un citiem donoriem, ja mums nebūs radošu un izglītotu cilvēku, kas varēs radīt tādus produktus, ar kuru palīdzību Latvija varēs pelnīt? Mēs neesam valsts, kura varēs konkurēt ar lētu darbaspēku – Latvijai ir nepieciešami cilvēki, kas pelna ar savu prātu un radošumu.
Diemžēl ne visi valdībā šobrīd uzskata, ka kultūrizglītība ir unikāla Latvijas vērtība. Finanšu ministrija vēl pirms dažiem mēnešiem vēlējās atņemt visu naudu mūzikas skolām, argumentējot aptuveni šādi – kamēr ir krīze, šī elitārā interešu izglītība var arī pagaidīt labākus laikus.
Kultūras ministrijai ar lielām pūlēm izdevās panākt, ka finansējums – kaut nepietiekams – bet tomēr tiek saglabāts vispār.
Tagad jautājums ir par nākamo, 2010. gadu. Kultūras ministrija sadarbībā ar Kultūras un radošās industrijas izglītības centru ir aprēķinājusi, ka minimālais finansējums pašvaldību mākslas un mūzikas skolām nākamgad ir 8 miljoni latu.
Tas nodrošinātu, ka pašvaldību mūzikas un mākslas skolas netiek slēgtas, bet tiek nostādītas tādā kā minimālā izdzīvošanas režīmā. Tas ir slikti, bet tas ir labāk, nekā nekas.
8 miljoni, protams, ir liela nauda, taču valdībai būs jāsaprot, ka runa ir par gandrīz 25 tūkstošiem bērnu, kas pašvaldību skolās mācās mūziku un mākslu.
Ir runa par 25 tūkstošiem bērnu visā Latvijā. Mēs runājam par Latvijas nākotni.
Mēs vienkārši nedrīkstam ļaut šai krīzei iznīcināt vienu no Latvijas lielākajām bagātībām – pasaules mērogā unikālu kultūrizglītības sistēmu, bez kuras nav iedomājama Latvijas nacionālā valsts un mūsu nākotne modernā pasaulē.
Kultūras ministrija ir apņēmības pilna cīnīties par šiem 8 miljoniem latu nākamā gada budžetā, taču mums vajadzēs jūsu palīdzību! Ļoti svarīgi ir skaidrot sabiedrībai, medijiem un politiķiem kultūrizglītības nozīmi – nevajadzētu ļaut dominēt viedoklim, ka kultūrizglītība var pagaidīt, kamēr mēs atrisinām, piemēram, problēmas slimnīcu nozarē. Šāds pretnostatījums ir kļūdains un pilnīgi nepieņemams.