Vēlāk vakarā pārdomājot paša un citu sacīto, sapratu, ka pašreizējā situācija tiešām ir iespēja. Pareizāk, ja spēsim būt tālredzīgi un gudri, tad daudz no tās varam gūt. Antropologs, Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs Roberts Ķīlis minēja, ka pusgada laikā sabiedriskā doma turpat vai par desmit procentiem ir mainījusi savu uzskatu, atzīstot, ka pašiem ir jāspēj parūpēties par sevi, nevis jācer un jāgaida valsts īpašās rūpes. Šī padomju laikos mūsu galvās iesakņojusies pārliecība, ka valstij ir jābūt visu spēcīgai, gribošai un varošai risināt ikvienu mūsu vajadzību, manuprāt, ir daudzu šodienas nelaimju cēlonis. "Valdība vienmēr ir problēma!", ir teicis viens dižs valstsvīrs. Tātad laba valdība ir tā, kas spēj būt maksimāli efektīva un par iedzīvotājiem rūpēties labi, bet neuzkrītoši.
Es patiesi vēlos dzīvot tādā sabiedrībā (pilsētā, valstī un savienībā), kas, pirmkārt, ceļ trauksmi par to, ka publiskā vara cenšas kaut ko pārlieku regulēt, ietekmēt, arvien vairāk ierobežot. Nevajag neko jaunu valdībai sākt. Pietiek. Nevajag domāt par Rīgas bankas vai citu valsts/pašvaldības komercsabiedrību dibināšanu, kaut kādu jaunu procedūru, noteikumu vai kārtību ieviešanu. Īpaši krīzes laikā. Publiskai varai ir jātiek labi galā ar to minimumu, ko sabiedrība tai ir uzticējusi. Pie tam prioritāšu secībā. Un šīs dienas prioritātes, manuprāt, ir darba vietas, izglītība un veselība. Naudu, ko mēs šobrīd ļaujam noēst neefektīvai pārvaldei (piemēram, Rīgas domes administratīvie izdevumi vien sasniedz 78 milj
Un nobeigumā, atgriežoties pie ievadā pieminētās diskusijas - mani ļoti priecēja, ka Stratēģijas komisijas vadītājs ir ar tikpat labēju redzējumu. Vinstons Čērčils reiz teicis - ja cilvēks nav ar kreisiem uzskatiem jaunībā, tad viņam nav sirds, bet, ja ir vēl arvien ar kreisiem uzskatiem pusmūžā, tad viņam nav prāta.
* Ronalds Reigans