Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +15 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 9. septembris
Telma, Bruno

Valmiermuižas etnomūzikas festivālā uzstāsies globālās mūzikas zvaigznes Canzoniere Grecanico Salentino

Vasaras pilnbriedā, 15. jūlijā, Valmiermuižas parkā norisināsies ikgadējais starptautiskais Valmiermuižas etnomūzikas festivāls, kura galvenās zvaigznes šoreiz būs globālās jeb pasaules mūzikas industrijā īpaši iecienītie un Itālijas sauli allaž sev līdzi vedošie mākslinieki Canzoniere Grecanico Salentino, informēja festivāla pārstāvji.

Pēc diviem gadiem grupa un tās daudzie fani atzīmēs Canzoniere Grecanico Salentino 50 gadu jubileju, taču tas nenozīmē lēnīgu slīdēšanu mierpilnākas tradicionālās muzicēšanas virzienā. Par Itālijas ģeogrāfiskā zābaka papēdī atrodamā Salento apgabala zīmolu kļuvušā ansambļa sastāvs jau vairākkārt mainīts, vienmēr pielāgojoties aktuālas etnomūzikas tendencēm, par ko liecina arī grupas jaunākie ieraksti un koncerti. Ne velti pirms pieciem gadiem Canzoniere Grecanico Salentino saņēma vienu no prestižākajiem globālās mūzikas apbalvojumiem – britu žurnāla Songlines balvu kā pasaules labākā grupa.

Septiņu mūziķu un vienas dejotājas apvienību jau vairāk nekā 15 gadus vada dziedātājs, vijolnieks un perkusionists Mauro Durante, kura ģimene ir Canzoniere Grecanico Salentino dibinātāji un uzturētāji no paaudzes paaudzē. Grupas galvenais mērķis ir saglabāt un no jauna aktualizēt Dienviditālijas picika (pizzica) mūzikas un dejas tradīciju, kas ir viens no populārās tarantellas paveidiem. Šis komplekts spēj novest cilvēku transā, taču Canzoniere Grecanico Salentino piedāvātais transs ir eksplozīvs, kaislīgs un ceļojumu pa dažādiem laikiem piedāvājošs. Attiecīgi festivālā norisināsies arī tarantellas meistarklase.

Interesanti, ka Canzoniere Grecanico Salentino tulkojumā nozīmē "Salento grieķu dziesmugrāmata", norādot uz grieķu saknēm grupas dzimtajā Apūlijas reģionā un mūsdienu grieķu valodai radniecīgā grekaniko jeb griko dialekta lietojumu tajā. Grupas mūziķu muzikālajai attīstībai nozīmīga ir arī regulāra sadarbība ar citiem globālās mūzikas spīdekļiem (Ballake Sissoko, Ibrahim Maalouf, Piers Faccini), laikmetīgās mūzikas komponistiem (Ludovico Einaudi) un brīvdomātājiem no populārās mūzikas vides (Stewart Copeland no The Police).

"Canzoniere Grecanico Salentino māca, kā lokālu mūziku pārvērst globālā zīmolā," rakstīts britu laikrakstā The Guardian, savukārt koncertapskatā The New York Times uzsvērts, ka "Canzoniere Grecanico Salentino bija virpuļviesulis".

Festivāla muzikālā programma norisināsies uz divām skatuvēm, pamīšus uzstājoties kā pašmāju, tā ārvalstu māksliniekiem no Itālijas, Norvēģijas un Ukrainas.

Skandināvu kultūru šajā festivālā pārstāvēs Torgeir Vassvik Band. 60 gadu jubileju pērn rudenī atzīmējušais Torgeirs Vasviks ir nenogurdināms sāmu mūziķis no Norvēģijas pašiem ziemeļiem – Gamvikas reģiona. Viņa šamaniskais vokāls un perkusiju rituāls radīts polārā klimata un Ziemeļu ainavu iespaidā. Torgeirs apvieno sāmu joiku dziedāšanu ar rezonējošu rīkles dziedājumu un piedāvā savu programmu klausītājiem visā pasaulē – no Islandes līdz Sibīrijai, no Francijas līdz Japānai. Viņš ir multimākslinieks, kā arī aktīvs dabas aizsardzības un pamatiedzīvotāju tiesību aizstāvis.

Ukrainu Valmiermuižas etnofestivālā pārstāvēs grupa Joryj Kłoc – folkroka apvienība no Ļvivas, kas atradusi jaunu skanējumu tradicionālajiem ukraiņu instrumentiem. Joryj Kłoc šogad atzīmē 15 gadu jubileju, tajā pašā laikā, protams, aktīvi iestājoties pret asiņaino karu savā dzimtenē.

Grupas nosaukums radies no slepenā slenga, ko lieto slēgtās rata liras un kobzas spēlētāju brālībās: "joryj" nozīmē "cienījamais", "godājamais", bet "kłoc" – "mačo", "stiprinieks" vai "vecākais". Mūsdienu valodā runājot, "Joryj Kłoc" var interpretēt kā "Godājams cilvēks", "Vēsie džeki" vai vienkārši "V.I.P.". Tikpat VIPīgi unikāls ir arī grupas skanējums – bungas, ratu lira, elektriskā ģitāra un viola savijas roķīgā turbofolkā, kas Ukrainas dienvidaustrumos nodēvēts pat par "kazaku break-beat".

Pazīstamākā pašmāju grupa festivālā šogad būs Jauno Jāņu orķestris – pirmatnējas enerģijas piesātināta jaunfolka apvienība, ko pirms desmit gadiem izveidoja harismātiskais rokgrupas Dzelzs vilks līderis Juris Kaukulis. Viņa un draugu izpildījumā latviešu dainas tiek iedzīvinātas oriģinālā, elektroakustiskā mūzikā, kurā saklausāmas ietekmes gan no pop un rokmūzikas, gan tautas un elektroniskās mūzikas.

Latvijas mūsdienu tautas mūzikas žanru pārstāvēs daudzveidīgi mākslinieki – ievedot gan meditācijā, gan jautros deju ritmos. Tāpat kā pērn pēc dzīvās mūzikas programmas naktī uzstāsies arī etnodisko DJ duets – Dīvs Reiznieks un Kaspars Zaviļeiskis, piedāvājot kolorītu dažādas globālās mūzikas lecamprogrammu. Starp citu, pērn tieši viņi iepazīstināja festivāla publiku gan ar Canzoniere Grecanico Salentino, gan ar Joryj Kłoc, kas šogad jau uzstāsies Valmiermuižā, tādēļ gaidīsim jaunus pārsteigumus!

Festivāla teritorija 15. jūlijā būs atvērta no plkst. 13.00, un tajā būs pieejama bagātīga kultūras un izklaides programma gan lieliem, gan maziem. Festivāla tēma šogad ir "pretstati pievelkas", izceļot vēlamo gan mākslā un kulinārijā, gan arhitektūrā, apkārtējā ainavā un cilvēku attiecībās.

Līdz ar tumsu norisināsies jau par festivāla tradīciju kļuvusī uguns skulptūras iedegšana – šoreiz spāņu māksliniekam Džordi NN pievienosies starptautiska radošā komanda: Rīgas cirka skolas pasniedzējs un vienīgais Sīra rata mākslinieks Latvijā Aleksejs Smolovs, gaisa apļa un uguns mākslas lietpratēja Lizete Volka no Igaunijas un Latvijas etnomūzikas vidē labi zināmais kontrabasists Staņislavs Judins, kopā piedāvājot apmeklētājiem maģisku, muzikālu mūsdienu cirka performanci.

Festivālā varēs baudīt arī dzeju slavenās somu dzejnieces Heli Lāksonenas un latviešu dzejnieka Gundara Godiņa izpildījumā, skatīt etīžu teātra Nerten izrādi, jaunāko latviešu kino sadarbībā ar LKA Nacionālo filmu skolu, brīvdabas mākslas izstādi, kā arī piedalīties ilgtspējīgās un tradicionālās meistarnīcās, iepirkt smukumlietas amatnieku tirdziņā, bet spēkus atgūt mierīgās un nemierīgās zvilnētavās un brīvdabas kafejnīcās.

Netālu no festivāla teritorijas atrodamajā Valmiermuižas stallī būs iespēja uzcelt arī savu telti, kur pārnakšņot. Bērniem līdz 16 gadu vecumam ieeja festivālā būs bez maksas. Par to un vēl arī garšīgu alu varēs pateikties Valmiermuižas alus darītavai.

Biļetes nopērkamas bilesuserviss.lv. Vairāk etnovalmiermuiza.lv.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Jaunpienesumi latviešu garīgajā kormūzikā

Jaundarbu pasūtīšana pašmāju komponistiem un to izpildīšana pirmatskaņojumu koncertā ir viena no galvenajām Valsts akadēmiskā kora Latvija rīkotā Starptautiskā Garīgās mūzikas festivāla tradīcijām

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja