2016. gada Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja metu konkursā no septiņiem dalībniekiem žūrija par piemērotāko atzina projektu, ko izstrādājis britu arhitektu birojs Adjaye Associates tā galvenā arhitekta sera Deivida Adžeja vadībā, sadarbojoties ar latviešu partneriem – arhitektu biroju AB3D.
Sers Deivids Adžejs (1966) ir atzīts par savas paaudzes vadošo arhitektu. Adžejs ir dzimis Tanzānijā, savukārt viņa vecāki nākuši no Ganas. Viņš atstājis ietekmi uz laikmetīgo mākslu, mūziku un zinātni, afrikāņu mākslas formām un dzīvi pilsētās.
Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecība tiek nodrošināta par privātiem līdzekļiem kā mecenātu Borisa un Ināras Teterevu un ABLV Charitable Foundation dāvana Latvijas sabiedrībai valsts simtgadē. Muzeja izveidē piedalās vairāk nekā 20 uzņēmumu no Latvijas, kā arī Somijas, Lielbritānijas, Nīderlandes un Igaunijas jomās, kurās nepieciešamas specifiskas, ar muzeju attīstību saistītas zināšanas, kā piemēram, apgaismojums, drošība un citas. Tas ļaus jaunajam muzejam veiksmīgi strādāt pat ar pasaules prasīgākajiem māksliniekiem, kolekcionāriem un mākslas institūcijām.
E. Vikmane pastāstīja, ka ņemot vērā plašo laikmetīgās mākslas darbu spektru, ēkas projektā iekļautas elastīga plānojuma izstāžu telpu grupas — no nelielām, klusinātas atmosfēras telpām līdz plašām vidēm, kas piemērotas liela mēroga instalācijām.
"Muzejā plānota arī 200 sēdvietu zāle performanču, koncertu, kino un starpdisciplināru notikumu norisei, kā arī mācību un nodarbību telpas izglītības programmu nodrošināšanai, lasītava un kafejnīca," stāsta E. Vikmane.
Laikā, kamēr muzeja ēka vēl top, saturiski Borisa un Ināras Teterevu fonds un ABLV Charitable Foundation sniedz atbalstu laikmetīgās mākslas izstāžu veidošanai, sabiedrību iepazīstinot ar Baltijas jūras reģiona spilgtākajām laikmetīgās mākslas kolekcijām un Latvijas mākslas aktuālajiem procesiem. Savukārt, mākslinieku jaunākās paaudzes atbalstam šogad otro reizi tiks organizēta Baltijas Jaunā mākslinieka balva (Baltic Young Artist Award).
Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs iecerēts kā starpreģionālas nozīmes kultūras un mākslas centrs un apmeklētākais mākslas muzejs Baltijā, kura veidotās izstādes tiktu regulāri iekļautas arī citu valstu muzeju programmās, pateicoties unikālajai kolekcijai par mākslas un vizuālās kultūras procesiem Latvijā un Baltijas jūras reģionā no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem un spējot papildus piesaistīt krājumu aizdevumus no privātiem kolekcionāriem.
2014. gada 30. oktobrī Kultūras ministrija un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds parakstīja nodomu protokolu par Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izveidi un attīstīšanu. Tas parakstīts, pamatojoties uz veiksmīgo ilgtermiņa sadarbību starp Kultūras ministriju, ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fondu kā ievērojamiem Latvijas laikmetīgās mākslas jomas mecenātiem, un ABLV Bank kā galveno atbalstītāju Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma veidošanā.
Nodomu protokols paredz, ka Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs atradīsies finanšu darījumu un atpūtas centra New Hanza City (NHC) teritorijā. NHC tiek attīstīts 24,5 hektāru platībā bijušās Rīgas Preču dzelzceļa stacijas vietā, kvartālā starp Hanzas, Pulkveža Brieža, Skanstes un Sporta ielu. Plānots, ka fonda dibinātāji muzeja būvniecībai nodrošinās finansējumu vismaz 30 miljonu eiro apmērā.
Muzeju plānots sabiedrībai atvērt 2021. gada 18. novembrī, noslēdzot Latvijas valsts simtgades svinības. Vairāk: www.lmocaf.org.