Igors Gorbunovs, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Naturalizācijas pārvaldes vadītājs
Piekrītu viedolim, ka pilsonību iegūt gribētājiem tam ir bijis laiks 15 gadi, kad varēja naturalizēties visi, kas vēlējās. Ja viņi to nav izdarījuši, tad acīmredzot tā ir zināma attieksme pret valsti.
Naturalizācijas kārtību atvieglot vajadzētu attiecībā uz gados vecākiem cilvēkiem, kas šeit dzīvojuši ilgus gadus. Viņiem vēstures eksāmenu varētu arī atlaist, atstājot tikai pārrunas. Latvijā dzimušajiem bērniem un jauniešiem, kas visu mūžu te dzīvojuši un mācās mūsu skolās, arī nosacījumiem vajadzētu būt citiem. Bet attiecībā uz pieaugušajiem darbspējīgā vecumā es neredzu problēmas, kāpēc viņi nevarētu naturalizēties pašreizējā kārtībā.
Mans personīgais viedoklis ir, ka nepilsoņiem tāpat ir ērti būt viņu statusā, jo no tā jau nekas nemainās. Sevišķi, ja viņiem neinteresē vēlēšanu tiesības. Ja vēlēšanu tiesības tiešām dotu arī nepilsoņiem, kā dažkārt tiek spriests, atkristu arī šī motivācija pilsonības iegūšanai. Kamēr pilsonība nesaistās ar kādu konkrētu labumu, viņiem jau nav motivācijas. Ne jau patriotisms ir lielākais naturalizācijas dzinulis, bet pragmatisms.
Ir skaidrs, ka Pilsonības likums jāmaina, tikai nav zināms, tieši kā tas izskatīsies. Pieņemt pilsonībā nulles variantu, kā 90. gadu sākumā tika izdarīts Lietuvā, ir gan par vēlu, gan arī Latvijai nepiemēroti.