Uz pusi mazākas likmes piemērošana bija Finanšu ministrijas (FM) ierosinātais kompromiss, kas tika piedāvāts pēc tam, kad opozīcija vēlējās akcīzes nodokļa piemērošanu atlikt līdz 2014.gadam.
Dz.Zaķis Dienai sacīja, ka V.A.Kraukļa piedāvātais priekšlikums vēl esot
jāsaskaņo ar FM, taču tas noteikti esot izskatāms. Ja
koalīcijai un opozīcijai izdosies par to vienoties, tad Tautsaimniecības
komisija jau šonedēļ šo likumprojektu izskatīs savā sēdē, lai pēc
nedēļas - 23.augustā - varētu sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi un izlemt par akcīzes nodokli.
Kvorumu "norauj" gan koalīcija, gan opozīcija
Cenšoties nepieļaut lemšanu par opozīcijas partiju virzīto priekšlikumu atlikt akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei, koalīcijas deputāti pirmdien Saeimas sēdē atkal "norāva" kvorumu. Koalīcija nevarēja nodrošināt vairākumu, jo sēdē nepiedalījās vairāki deputāti, piemēram, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāts Viktors Ščerbatihs.
Grozījumi likumā Par akcīzes nodokli, kas paredz ar akcīzes nodokli aplikt dabasgāzi, stājušies spēkā šā gada jūlijā. Opozīcija jau iepriekš neveiksmīgi mēģināja izbīdīt priekšlikumu, kas paredz atlikt šo nodokli līdz 2014.gadam. Lai gan parlaments jūlija beigās opozīcijas virzītos grozījumus atzina par steidzamiem un atbalstīja pirmajā lasījumā, skatīšanu galīgajā lasījumā nobremzēja koalīcijas partijas, "noraujot kvorumu".
Reaģējot uz koalīcijas soli, kvorumu otrajā pirmdien sasauktajā ārkārtas sēdē savukārt "norāva" opozīcija. Šīs sēdes darba kārtībā bija iekļauti valdībai svarīgi jautājumi.
Lai pārrunātu Saeimas darbu, tika sasaukta Frakciju padomes sēde. Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze pēc prezidija un Frakciju padomes kopīgās sēdes, kurā
gandrīz visu frakciju pārstāvji izmantoja iespēju izteikties par
pirmdien Saeimā notikušo, paziņoja, ka nav lietderīgi sasaukt ārkārtas
sēdes, kamēr nebūs panākta vienošanās par visiem pieņemamu akcīzes
nodokļa likuma redakciju. Līdzīgu viedokli pauda arī citi deputāti.
Anna Seile (PS) ierosināja sasaukt kopīgu Tautsaimniecības un Budžeta
komisijas sēdi, taču konkrētākas vienošanās
netika pieņemtas. Jāatgādina, ka jūlija beigās deputāti atbalstīja Tautas partijas (TP) biedra un Tautsaimniecības,
komisijas priekšsēdētāja V.A.Kraukļa priekšlikumu jautājumu par akcīzes nodokļa atcelšanu
dabasgāzei uzticēt tikai šai komisijai, nenododot to Saeimas Budžeta un
finanšu (nodokļu) komisijai, kuru vada partijas Jaunais laiks (JL) pārstāvis Guntis Bērziņš.
G.Daudze, redzot plašo mediju pārstāvniecību frakciju padomes sēdē,
daudz runāja par Saeimas prestižu, kam ar savu rīcību deputāti ir ļoti
kaitējuši. Uz atgādinājumu, ka ZZS kopā ar Vienotību ir rīkojusies tieši
tāpat kā opozīcija un pirmā "norāva" kvorumu, G.Daudze atbildēja – viens
ir nepieļaut nodokļu politikas nesaskaņotas izmaiņas, bet otrs – "noraut" kvorumu sēdē, kurā darba kārtībā ir valstiski svarīgs
jautājums, par kuru partijām nav domstarpību. Viņaprāt, tās ir
atšķirīgas situācijas.
Andris Bērziņš (LPP/LC) uzsvēra, ka šo "kvorumu noraušanas sērgu" ir
aizsākusi tieši ZZS un Vienotība. Māris Kučinskis (TP) teica, ka pirmo
reizi parlamenta vēsturē šādu metodi izmanto valdības koalīcija, kura
nespēj nodrošināt vairākumu.
Kompromisu neatbalsta
Pirmdienas sēdē vispirms deputāti noraidīja gan Aigara Štokenberga (SCP), gan Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu, kas pēc būtības paredz akcīzes nodokli dabasgāzei samazināt uz pusi jeb līdz 7,8 latiem par 1000 kubikmetriem. Par to balsoja tikai 45 deputāti, un ar to nepietika, lai priekšlikumus atbalstītu.
Kad tika balsots par vēl vienu A.Štokenberga priekšlikumu, pietrūka kvoruma un tika izsludināts pārtraukums. Arī pēc pārtraukuma situācija nebija mainījusies. Līdz ar to sēdes turpināšana nebija iespējama.
Dienas novērojumi liecina, ka sēdē no koalīcijas pārstāvjiem nepiedalījās Vaira Paegle (PS), Kārlis Šadurskis (PS), V.Ščerbatihs, Aija Barča (startēs no ZZS), bet no opozīcijas - Inese Šlesere (LPP/LC).
Tautsaimniecības komisijas vadītājs Vents Armands Krauklis (TP) paziņoja, ka, pārtraucot šo plenārsēdi, deputāti neizskatīs svarīgu likumprojektu – Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumu. Ja augustā tas netiks pieņemts, Latvija katru dienu maksās vairāk nekā 30 000 eiro lielu soda naudu, brīdināja deputāts.
Partijas Jaunais laiks frakcijas vadītājs Dz.Zaķis norādīja, ka koalīcija nereģistrējās, jo nav izdevies panākt kompromisu ar opozīciju, kas viņa izpratnē būtu atbalsts FM priekšlikumam. Savukārt V.A.Krauklis teica: ja opozīcija piekāpsies, tad viņš saredz riskus gadījumā, ja pēc vēlēšanām Valdis Dombrovskis turpina vadīt valdību. Proti, tad, viņaprāt, akcīzi gāzei varētu palielināt.
"Gazprom" adata pret aizdevēju diktātu
Debatēs par ieceri atlikt akcīzes nodokļa piemērošanu līdz 2014.gadam A.Štokenbergs atgādināja, ka pērnā gada rudenī viņš iesniedzis priekšlikumu ieviest akcīzes nodokli piecu latu apmērā par 1000 kubikmetriem ar mērķi iegūt valsts budžetā aptuveni piecus miljonus latu. Viņš norādīja, ka tobrīd kultūras projektiem bija samazināts finansējums no septiņiem miljoniem līdz 2,2 miljoniem latu. Taču tālāk atbildīgā komisija palielināja likmi līdz 15,6 latiem, un "man par lielu nožēlu šī nauda kultūras budžetā neparādījās".
A.Štokenbergs arī pauda viedokli, ka "stāsti par daudzu miljonu apkures parādiem ir vienkārši balstīti
smiltīs". Proti, tie patiešām eksistē, taču nav 100% saistīti ar gāzi. Viņš arī piebilda, ka viņa priekšlikums ļautu iekļauties budžeta rāmjos un nepārkāpt noteikto budžeta deficītu.
Saeimas deputāts Vitālijs Aizbalts (LPP/LC) savukārt pauda viedokli, ka balsojums parādīs, vai mēs atbalstām starptautiskos aizdevējus, esam viņu grāmatveži, vai
domājam par savu tautu.
Uz to gan Ilma Čepāne (PS) atgādināja, ka aizdevēji tika piesaistīti laikā, kad premjers bija LPP/LC pārstāvis Ivars Godmanis. "Izliekaties, ka esat aizmirsuši, kādēļ bija vajadzīgi šie
aizdevēju līdzekļi valstij." Viņasprāt, atliekot akcīzes piemērošanu, joprojām "turpināsim sēdēt uz Gazprom adatas". Viņa pauda viedokli, ka opozīcijas priekšlikums ir lēts priekšvēlēšanu
triks. Kāpēc tiek
diskriminēti tie iedzīvotāji, kas lieto cita veida kurināmo, vaicāja deputāte, pēc kuras domām, ar akcīzes nodokļa piemērošanas atlikšanu tiek kavēta atjaunojamo resursu
izmantošana. Turklāt viņa rosināja ieņēmumus no akcīzes
nodokļa novirzīt mazturīgo atbalstam.
V.A.Krauklis norādīja, ka viņa pārstāvētā komisija pievērsās šim jautājumam, jo
to aicināja vairākas organizācijas - lielo pilsētu, pašvaldību, siltumuzņēmumu.
Kārlis Leiškalns (TP) savukārt norādīja, ka A.Štokenberga priekšlikuma atbalstīšana būtu "suņa astes ciršana pa gabaliņam". Viņš atgādināja teicienu "nāk rudentiņis, būs barga ziema" un pauda viedokli, ka stāsti par atkarību no Krievijas "ir drusku pārspīlēti".
(pievienotas pirmās trīs rindkopas)