Priekšā vēlēšanu gads, neviens negrib riskēt kļūt par valdības gāzēju. Ašeradena neaiziešana uz Saeimu bija premjera nopelns vai frakcijas vēlme, vai varbūt Vienotības nespēja piedāvāt alternatīvu?
Ne jau tikai es prasīju, lai Ašeradens paliek valdībā, to prasīja arī viņu ministri. Ašeradens bija pats sev pieņēmis, ka viņš var izglābt partiju un ka viņš būs frakcijā, tomēr tas nemaz tik vienkārši nebija, domāju, ka viņa palikšana valdībā ir labākais variants. Lai gan, protams, jaunais gads sāksies ar ļoti sarežģītu procesu tieši parlamentā.
Vēlēšanu gads?
Jā. Būs sarežģīta lēmumu pieņemšana. Tas attiecas, no vienas puses, uz valdības sūtītajiem likumu izmaiņu priekšlikumiem – būs pagrūti runāt par vienotu koalīcijas atbalstu, jo katrs gribēs pozicionēties. Toties šāda, ja tā var teikt, nesaturēšanās kopā ir lieliska augsne populismam. Man ir arī bažas par populistisku priekšlikumu vilni – ir jau dzirdētas vēlmes par Latviju bez nodokļiem utt. Labi atceros to laiku, kad tieši priekšvēlēšanu ietekmē Saeima pamatīgā bedrē iedzina pensiju sistēmu, bija vajadzīgi pieci seši gadi, lai tiktu līdz nulles punktam. Tagad mums ir ļoti stabila pensiju sistēma. Toreiz arī viss sākās ar to, ka kāds pirms vēlēšanām gribēja izskatīties ļoti labs, izdalot visiem visādus labumus.
No kurām partijām, no kuriem politiķiem vislielākie riski sagaidāmi?
Vispirms jau ļoti grūti prognozēt to daļas Vienotības frakcijas deputātu uzvedības maiņu, kas tagad ir jaunās partijās.
Gribēs pozicionēties atšķirīgi no kādreizējiem draugiem?
Tur daudzi deputāti, iespējams, ir pietiekami atbildīgi, lai paši nesniegtu populistiskus priekšlikumus, bet tas nenozīmē, ka viņi neatbalstīs, ja kāds iesniegs kaut ko ļoti pievilcīgu. Bet esmu jau ar Valsts prezidentu runājis, ka, iespējams, viņam būs daudz darba, atgriežot likumus Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Neapšaubāmi vēlēšanas traucēs arī normālu valdības darbu.
Nākamgad tātad nekādi būtiski lēmumi netiks pieņemti?
Tiks gan! Mums jāturpina darīt to, ko esam apņēmušies. Jebkurā gadījumā uzdevums nr. 1 ir ieviest valsts veselības apdrošināšanu, tas nozīmē – izveidot pārvaldības sistēmu, kontroli pār naudu, noteikumus attiecībā uz veselības apdrošināšanas pieeju nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.
Visu interviju ar premjeru Māri Kučinski iespējams izlasīt laikraksta Diena pirmdienas, 4. decembra, numurā!
Kučinski vai tu arī sapņo
MAZLIET SMIEKLĪGI...
Labais