Arī iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) ir saņēmusi vairākus iedzīvotāju iesniegumus, kuros viņi norāda uz atsevišķu policijas darbinieku nespēju ar viņiem komunicēt valsts valodā pienācīgā līmenī. Iesniegumi nosūtīti Valsts policijas priekšniekam Valdim Voinam pārbaudes veikšanai un nepieciešamo pasākumu īstenošanai, lai nodrošinātu, ka policijas darbinieki prot valsts valodu atbilstošā līmenī un viņiem ir derīgas valodas prasmes līmeni apliecinošas apliecības.
Kā uzskata L.Mūrniece, policists, kas neprot valsts valodu, nevar strādāt policijā, jo valsts valodas nezināšanas dēļ viņš nevar pilnvērtīgi palīdzēt cilvēkiem. Viņš nespēj uzklausīt cilvēku liecības, fiksēt tās, kvalitatīvā līmenī aizpildīt dokumentus, veikt lietas izmeklēšanu un līdz ar to veikt savus amata pienākumus nepieciešamajā līmenī.
Diena.lv jau vēstīja: veicot pārbaudi Rīgas Latgales policijas iecirknī Gogoļa ielā 7a, valodas inspektori vairākiem policijas darbiniekiem konstatējuši fiktīvas valodas apliecības, proti, apliecības ar šādiem numuriem neesot izsniegtas konkrētajām personām. Par to iepriekš ziņoja laikraksts Latvijas Avīze.
Valodas apliecības ar iespējama viltojuma pazīmēm konstatētas četriem Gogoļa ielas policijas iecirkņa darbiniekiem, divi no viņiem ir policijas autovadītāji. Diviem Gogoļa ielas policijas iecirkņa darbiniekiem – kārtības policijas priekšniekam Vladimiram Petrukam un iecirkņa darbiniecei Ludmilai Ķēniņai – valodas inspektori konstatējuši amata pienākumu veikšanai nepietiekamas valsts valodas zināšanas. Policijas darbiniekiem valsts valoda jāprot augstākajā līmenī, bet V.Petrukam un L.Ķēniņai konstatēts vidēja līmeņa valsts valodas lietojums, norādīja laikraksts.
Valsts valodas centrs (VVC) viņus administratīvi sodījis un lūdzis piecu mēnešu laikā uzlabot valodas zināšanas. Tad paredzēta atkārtota pārbaude. Administratīvais sods par valsts valodas nelietošanu amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā līmenī ir no 25 līdz 50 latiem, bet, ja pārkāpums konstatēts atkārtoti gada laikā – 100 līdz 200 lati.
VVC kontroles daļas vadītājs Antons Kursītis uzskata, ka situācija ar valodas zināšanām valstī palēnām uzlabojas, tajā skaitā policijā, notiek paaudžu maiņa, un gados jaunākajiem policistiem kopumā grūtību ar valsts valodu neesot.