Piektdienas tikšanos zināmā mērā izprovocēja līdzšinējā pozīcijas partija Gods kalpot Rīgai (GKR), kura oficiāli izvirzīja mēra amatam pašreizējo domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju Oļegu Burovu un aicināja partijas uz sarunām. Bija izziņots, ka jau piektdien GKR vadība tiksies gan ar līdzšinējiem koalīcijas partneriem Saskaņu, gan ar LA, tomēr otrā tikšanās nenotika, jo, kā norādīja Zeps, nevajadzētu sasteigt un šo tikšanos var sarīkot pirmdien vai otrdien, kad deputāti ir domē, jo notiek komiteju sēdes. Izšķirošs datums ir 21. augusts – līdz tam jāvienojas par mēru, vai arī būs pamats domes atlaišanai un ārkārtas vēlēšanām, ko vairākas partijas uzskata par vislabāko risinājumu.
Ar vai bez sarkanajām līnijām
Rīgas domes opozīcijā ir valdību veidojošās partijas, tāpēc uz sanāksmi bija pieaicināts arī KPV LV pārstāvis Atis Zakatistovs, lai arī šim politiskajam spēkam nav deputātu Rīgas domē. Tāpat piedalījās arī domē pārstāvēto partiju Saeimas deputāti. "Svarīgi, ka daļa no likumdevējiem ir klāt, lai uzreiz novērtētu objektīvo situāciju," skaidro Zeps.
Atšķirībā no vairākām citām partijām LA ir gatavi sarunām un neiestājas par tūlītēju domes atlaišanu, bet vienlaikus apzinās, ka, Zepa vārdiem runājot, "viens ir tehniski pārņemt varu, otrs – strādāt, lai to noturētu. Pēc diviem mēnešiem jebkuru mūsējo var atlaist tāpat kā Turlo". Jāteic, ka GKR pārstāvis Dainis Turlais mēra krēslā noturējās īsāku brīdi – viņu gāza 21. dienā pēc ievēlēšanas. Taču LA pārliecība esot, ka jāmēģina meklēt risinājumus.
"Jāskatās, kā var tikt īstenota dienaskārtība, ar kādu gājām uz vēlēšanām, ja tagad notiek varas maiņa," norāda Zeps un paredz, ka šonedēļ notikumi var attīstīties strauji, plānotas dažādas starpfrakciju sanāksmes.
Piektdienas sarunas draudzīgumu Dienai atzīmē arī Vienotības frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis: "Plus mīnus saruna laba, bet ne par ko nevienojāmies, katrs paliekam pie sava arī turpmāk." Viņš pats turpina uzskatīt, ka ārkārtas vēlēšanas ir vislabākais atrisinājums. Ķirsis pieļauj iespēju piedalīties sarunās ar GKR, ja tā tādas iniciēs, taču nedomā, ka Vienotība varētu sadarboties ar šo partiju, kur nu vēl koalīcijā, jo pirms vēlēšanām Vienotība šādu iespēju ir noraidījusi.
Koalīcijas izveidošanas iespēju pie pašreizējā spēku samēra nesaskata arī Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA) frakcijas vadītāja vietnieks Dainis Locis: "Neredzam variantu varas pārņemšanai Rīgā. Arī ar četrinieku, ko izslēdza Saskaņa, sadarboties mēs nevaram, jo tajā ir 9. maija biedrības vadītājs [Vadims] Baraņņiks. GKR bija Saskaņas koalīcijas partneris, un grūti ir atdalīt, kuri ir kura grēki. Pirms vēlēšanām mēs uzstājām, ka neveidosim koalīciju ar šīm partijām. Protams, jebkurai partijai ir jācīnās par varu, bet šobrīd mēs nevaram pateikt, kur ir pozīcija. Ja GKR būtu atsevišķi deputāti, kuri pārnāktu mūsu pusē, tie būtu atsevišķi stāsti. Tad varbūt opozīcija izveidotos par pozīciju, bet kā ar organizētu politisko spēku ar GKR mēs nevaram runāt."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 1. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!