"Saprotam, ka pieņemot ES budžetu, cietām zināmu sakāvi, bet ir diezgan grūti pieņemt, ka dzirdīgas ausis neatradīsies arī Latvijā. Šodienas prasības bija tādas, kas ļautu noturēties virs ūdens, tās nebija pat pirmskrīzes atbalsta līmenī. Un ja mums liek saprast, ka tas ir tuvu neiespējamam, tad valdība, lai skaidri pasaka, ka šī ražošanas nozare Latvijai nav vajadzīga!" sacīja Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.
"Pozitīvi vērtējams, ka VID un FM pārstāvji izrādīja pretimnākšanu un izpratni dažos jautājumos, kuriem nav fiskālas ietekmes, piemēram, jautājumā par pārmaksātā PVN atmaksu. Tomēr kopumā jāsaka, ka bijām nepatīkami pārsteigti – mūsu daudzās nodokļu politikas iniciatīvas nav iespējams realizēt dzīvē fiskālās disciplīnas dēļ, kura nosaka, ka šogad budžeta grozījumus veikt nevarēs. Jautājums, vai zemnieki izdzīvos? Vai dārzeņu sektors pie šādas konkurences ar citu ES valstu ražotājiem izdzīvos ilgāk nekā divus gadus, es nevaru apsolīt," uzskata Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa.
Lauksaimnieki rosina svītrot no likuma "Par akcīzes nodokli" ierobežojumus, kuri paredz, ka Ministru kabinets nosaka maksimālo kopējo lauksaimniekiem piešķiramo dīzeļdegvielas daudzumu. Apstrādātā platība pamazām pieaug, bet lauksaimniekiem kopējais piešķirtais degvielas apjoms paliek nemainīgs, tādejādi samazinot maksimāli noteikto bezakcīzes dīzeļdegvielas limitu uz hektāru, kas ir 100 litri.
Lauksaimnieki aicina atgriezties pie pirmskonsolidācijas likuma redakcijas, kura noteica limitu uz hektāru, bet neierobežoja kopīgo apjomu. Tāpat, lai no nākamā gada nepalielinātu mūsu ražotājiem saražotās produkcijas pašizmaksu, ir jāsaglabā norma, kas ar akcīzes nodokli neapliek dabasgāzi, kuru izmanto lauksaimniecības un pārtikas produkcijas ražošanā.
Lauksaimnieku priekšlikumos ietilpa arī ES un valsts atbalsta neaplikšana ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) visā plānošanas periodā, uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaides par katru izmantojamo ha palielināšana no 10 uz 30 latu par hektāru. Tāpat tika pārrunātas iespējas veikt esošajā zemes kreditēšanas programmā.
Tikšanās reizē ar finanšu ministru un VID piedalījās Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja, KS Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa un LLKA izpilddirektore Evija Gunika.