"Uzņēmumu ienākuma nodoklis pašvaldībām nekādā veidā nevar aizstāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un nekustamā īpašuma nodokli. Ja daļu uzņēmuma ienākuma nodokļa novirzīs pašvaldībām, tas attieksies galvenokārt uz Rīgu, jo tur atrodas visi lielie uzņēmumi - tādi kā Latvenergo, Latvijas Gāze, LMT un citi. Protams, ja kāda no lielajām kompānijām pēkšņi izdomās piereģistrēt savu juridisko adresi, piemēram, Alsungā, tad Alsunga kļūs par bagātāko pašvaldību pasaulē. Tā var runāt pirms vēlēšanām, bet tam nav nekāda sakara ar praktisko darbu," Sprūdža izteikumus kritiski vērtēja Lembergs.
Ventspils mērs neatbalsta arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra iniciatīvu, ka pašvaldībām varētu dot tiesības noteikt pašām savus nodokļus un jaunas nodevas. "Jebkuri jauni nodokļi ir jauni nodokļi. Šajā ekonomiskajā situācijā nevar palielināt nodokļu slogu," norādīja Lembergs, piebilstot, ka valdībai nevajadzētu aiztikt tos nodokļus, kuru saņēmējas ir pašvaldības.
Jau ziņots, ka Sprūdžs rosina būtiski mainīt pašvaldību nodokļu ieņēmumu bāzi. Pirms ķeršanās pie pašvaldību finanšu izlīdzināšanas mehānisma uzlabošanas būtu nepieciešams mainīt un paplašināt pašvaldību nodokļu ieņēmumu bāzi, vakar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputātus informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs.
Sprūdžs norādīja, ka nodokļu izmaiņām ir konkrēti piedāvājumi, proti, pašvaldību budžetos samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) un nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) īpatsvaru, bet tā vietā pašvaldību budžetos novirzīt daļu uzņēmumu ienākuma nodokļa, kā arī dot pašvaldībām noteikt pašai savus nodokļus un jaunas nodevas.
Ministrs skaidroja, ka pašreizējais nodokļu sadalījums starp valsti un pašvaldībām neveicina uzņēmējdarbības attīstību, jo jaunu ražotņu izveidošanu savos budžetos pašvaldības ne visai izjūt.