Latvijā reģistrēts pirmais saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu Covid-19. Tiesa, paciente jau atlaista mājās. Vai un kā tas, ka arī Latvijā konstatēts pirmais saslimšanas gadījums, ir mainījis situāciju?
Vispirms tas jau ir pierādījis to, ka visi dienesti ir savu uzdevumu augstumos, un visas darbības noritēja atbilstoši plānam, bez aizķeršanās. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ļoti ātri identificēja visas inficētās pacientes kontaktpersonas, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde operatīvi pacienti nogādāja Latvijas Infektoloģijas centrā, kur tika paņemtas visas nepieciešamās analīzes. Vakar paciente tika izrakstīta, un viņai noteikts 14 dienu pašizolācijas periods mājas apstākļos.
Cilvēki brīnās – vai tiešām tik ātri var izārstēties no šā vīrusa?
Vakar atkārtoti ņemtie paraugi uzrādīja negatīvu rezultātu, tas nozīmē, ka paciente šo vīrusu vairs neizdala. Tas ir tāpat kā saslimšanas ar gripu gadījumā – cilvēks var klepot vēl nedēļu, taču vīrusu vairs neizdala.
Kā jūs šajā sakarā vērtējat izteikumus, ka visiem Latvijā ielidojušajiem jāveic testi, jāmēra temperatūra un tikai tad, ja vīruss nav konstatēts, cilvēki var doties ārpus lidostas?
Tas nebūtu racionāli. Vispirms jau tāpēc, ka jaunā vīrusa simptomi ir ļoti līdzīgi gripai. Tas pats attiecas uz temperatūras mērīšanu, tā var būt paaugstināta arī gripas gadījumā. Turklāt Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra eksperti secinājuši, ka iespēja ar šāda skrīninga palīdzību identificēt inficētās personas ar Covid-19 ir zema. Jo 75% ceļotāju galamērķī nonāk tā sauktajā slimības inkubācijas periodā, kad to vēl nevar atklāt, jo ir jāpaiet noteiktam laikam, lai vīruss parādītos. Līdz ar to šobrīd labākais veids, kā samazināt infekcijas izplatību, ir aizdomīgo gadījumu ātra identificēšana un testēšana, kā arī ciešu kontaktpersonu noskaidrošana un uzraudzība (jāpiebilst, ka saskaņā ar SPKC rekomendācijām par aizdomīgu gadījumu jāuzskata pacienti ar akūtu elpceļu infekciju (pēkšņs slimības sākums un vismaz viens no šādiem simptomiem: klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums, paaugstināta temperatūra), kas 14 dienas pirms simptomu parādīšanās bija ciešā saskarē ar Covid-19 pacientu (veselības aprūpes iestādē, darbavietā, ceļojuma laikā, dzīvesvietā) vai bija ceļojumā uz vīrusa skartajām teritorijām – red.).
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 4. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
jānis
Esmu piesardzīgs, tādēļ baidos!
aiboļits