Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +10 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 23. oktobris
Daina, Dainida, Dainis

papildināta (11:47) - Skandāls ap Privatizācijas aģentūru saistīts ar Citadeles valdes priekšsēdētāja vakanto amatu

Skandāls, kas aizvadītajā nedēļā atsevišķos medijos raisījās ap valsts a/s Privatizācijas aģentūra (PA) un tās dažādi vērtēto vadītāju Ivetu Zalpēteri, faktiski saistīts ar cīņu par ietekmi valstij piederošajā bankā Citadele. Savukārt ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (amatam deleģējusi Reformu partija) pašlaik vakantajam Citadeles valdes priekšsēdētāja amatam virzot savas iepriekšējās darbavietas Swedbank darbinieku, vēsta portāls pietiek.com.

Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, lēmums par jauno Citadeles vadītāju varētu tikt pieņemts tuvākās nedēļas laikā: piektdien Citadeles padomes veidotā komisija izlemšot par bankas jaunā vadītāja kandidātu īso sarakstu. Neoficiāli zināms, ka tajā tikšot virzīts arī kāds Swedbank augsta līmeņa darbinieks, kurš labi pazīstams ar Pavļutu.

Fakts, ka PA vadītāja Zalpētere iebildusi pret ar Swedbank saistīta kandidāta virzīšanu vakantajam Citadeles valdes priekšsēža amatam, esot bijis viens no iemesliem, kāpēc medijos tieši aizvadītajā nedēļā parādījusies informācija par Zalpēteres pret PA darbiniekiem īstenoto bosingu un mobingu.

Banka Citadele jaunu vadītāju meklē kopš marta beigām, kad tika izlemts, ka līdzšinējais valdes priekšsēdētājs Juris Jākobsons maija sākumā atstās amatu, lai – kā tiek apgalvots oficiāli – pastiprināti pievērstos bankas meitas sabiedrību darba pārraudzīšanai un darbotos vairāku bankas Citadele grupas uzņēmumu padomēs, stiprinot to darbības efektivitāti un rezultatīvos rādītājus.

Jaunā Citadeles vadītāja meklēšanu bankas padome uzticējusi personāla vervēšanas kompānijai Amrop. Ar šīs starptautiskās kompānijas Latvijas partneri Viesturu Lieģi ministrs pēdējās dienās kontaktējies biznesa kontaktu portālā linkedin.com.

Pietiek jau rakstīja, ka pērn apturētajā Citadeles pārdošanas plānošanā šīs valstij piederošās bankas reālākā pircēja bija zviedru Swedbank. Valda Dombrovska valdība decembra beigās izšķīrusies par Citadeles pārdošanas atlikšanu, jo decembra vidū ap Swedbank Latvijā tika radīta milzīga ažiotāža un bankas klienti no tās masveidā izņēma naudu. Turklāt arī cena, ko Swedbank bijusi gatava maksāt par Citadeles iegādi, neesot atbildusi valdības nospraustajiem mērķim par bankas pārdošanu saņemt vismaz 120 – 130 miljonus latu.

Līdz ar valdībā pērn decembrī lemto Citadeles pārdošana jāatsāk, vēlākais, 2012.gada rudenī. Iespējamā ar Swedbank saistītas, Pavļuta virzītas personas kļūšana par Citadeles valdes priekšsēdi tiek saistīta ar zviedru bankas interesēm tomēr kļūt par valstij piederošās bankas pircēju.

Pavļuta rūpes par Citadeles jauno valdes priekšsēdi tiek saistītas ne vien ar tās pirkšanas darījumu, bet arī ar iespējamo viņa vēlmi izpalīdzēt bijušajai darba vietai un varbūt pat kādreiz atgriezties labi apmaksātā amatā kādā no abām bankām (Pavļuts savulaik bija Swedbank darbinieks un atbildēja par bankas attiecībām ar valsts pārvaldi).
No paša Pavļuta portālam Pietiek.com otrdien nekādus komentārus neizdevās saņemt.

Kā liecina Pavļuta Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegtā amatpersonas deklarācija par 2011.gadu, ministram ir 128 tūkstošu latu lielas parādsaistības. Lai saņemtu iespaidīgo kredītu, 2010.gadā viņš par labu DNB bankai ieķīlājis abus savus dzīvokļus un zemi. Taču kopš pērnā gada rudens, kad Pavļuts kļuva par ekonomikas ministru, viņš nespēj par šo kredītu norēķināties, jo ikmēneša maksājumiem no ministra algas nepietiek. Tādēļ, kā ministrs ziņojis savā deklarācijā, viņš ar kredītiestādi vienojies, ka gadu nemaksās aizdevuma pamatsummu, bet jau šā gada rudenī viņam paredzētas nākamās pārrunas par aizdevuma atmaksas kārtību.

Ekonomikas ministra Daniela Pavļuta preses sekretāre Daiga Grūbe portālam Diena.lv norāda, ka Citadeles valdes priekšsēdētāja atlase ir bankas padomes kompetencē. Šim mērķim ir piesaistīta personāla atlases kompānija, kā arī izveidota nominācijas komiteja, kas savos lēmumos ir neatkarīga un kandidātus vērtē no personālas atlases kompānijas sagatavotā kandidātu saraksta, kas veidots atbilstoši iepriekš apstiprinātiem kritērijiem. Pēc kandidātu intervijām nominācijas komitejas locekļi ieteiks bankas padomei lēmuma pieņemšanai kvalificētāko un bankai atbilstošāko vadītāju.

"Savukārt ekonomikas ministrs nepiedalās nominācijas komitejas vai padomes darbā un nav arī izvirzījis kandidātus bankas Citadele valdes priekšsēdētāja amatam," uzsver D.Grūbe.

PA pārstāvis Guntis Kārkliņš portālam Diena.lv norāda, ka Citadeles valdes priekšsēdētāja amata kandidātu atlase tiek veikta saskaņā ar labas korporatīvās pārvaldības principiem, kas paredz profesionālu un neatkarīgu atlases procesu. Kandidātu atlasi un izvērtēšanu veic personāla atlases uzņēmums, kas izveido kandidātu sarakstu. Sarakstā iekļautie kandidāti tiks vērtēti vairākās kārtās un ar labākajiem kandidātiem tiks iepazīstināta nominācijas komiteja.

Nominācijas komitejas sastāvā ir iekļauti bankas Citadele padomes locekļi, Valsts kases, ERAB, PA un Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta pārstāvji. Kandidātu izvērtēšana tiek veikta pēc noteiktiem kritērijiem atbilstoši apstiprinātam prasmju un kompetenču profilam. Pēc kandidātu intervijām nominācijas komitejas locekļi ieteiks bankas padomei lēmuma pieņemšanai kvalificētāko un bankai atbilstošāko vadītāju.

Bankas akcionārs uzskata, ka atlases process ir caurskatāms un nodrošina, ka tiek izslēgtas jebkādas subjektīvas un politiskas ietekmēšanas iespējas. Šāda atlases procedūra jau iepriekš ļāva izvēlēties bankai Citadele profesionālu vadītāju, un akcionārs ir pārliecināts, ka arī šobrīd bankai tiks atrasts vadītājs, kurš nodrošinās bankas izaugsmi un stiprinās tās konkurētspēju.

Jau rakstīts, ka Citadele tika izveidota 2010.gada 30.jūnijā, kad tika pabeigts valsts glābtās Parex sadalīšanas process un no Parex tik aizdalīta tā sauktā labā banka. Lielākais Citadeles īpašnieks ar 75% mīnus viena akcija ir PA, savukārt 25% plus viena akcija atrodas ERAB īpašumā. Par savulaik miljonāriem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim piederošās Parex bankas glābšanu 2008.gada novembrī izlēma Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdība. Parex glābšana raisījusi daudz jautājumu par šī valdības lēmumu pamatotību. Valsts budžetam Parex glābšana tieši un netieši izmaksājusi vairāk nekā miljardu latu.

(pievienots ekonomikas ministra preses sekretāres un PA pārstāvja viedoklis)

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas