Otrdien vairākums ministru atbalstīja ministra Jura Pūces (A/P) rīkojuma projektu pagarināt ārkārtas stāvokli atkritumu apsaimniekošanas jautājumā Rīgas pašvaldībā līdz 2020. gada 12. martam. Pret VARAM rosinājumu balsoja ministri, kas pārstāv partiju KPV.LV, norādot, ka izprot ministrijas pausto nostāju, taču, izvērtējot esošo situāciju no juridiskā skatpunkta, viņus māc bažas par nepieciešamību ārkārtas stāvokli pagarināt.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) žurnālistiem norādīja, ka «valdība bija spiesta pieņemt lēmumu virzīt uz Saeimas izskatīšanu priekšlikumu par ārkārtējās situācijas pagarināšanu». Vaina un atbildība ir jāuzņemas Rīgas domei, valdība, redzot šo situāciju, ir spiesta rīkoties, uzskata Kariņš.
Pūce atgādināja, ka gan valdība, gan Saeima līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu bija devusi iespēju domei sakārtot atkritumu apsaimniekošanas nodrošināšanu galvaspilsētā. "Diemžēl visu šo laika periodu tā arī nekas nav izdarīts, jo Rīgas dome visu šo laiku ir bijusi pārāk pārņemta ar sevi," spriež ministrs un piebilst, ka pašlaik ir palikušas astoņas dienas līdz ārkārtas stāvokļa beigām, un pārliecība, ka esošā situācija atrisināsies, ir tikai pašai domei.
Tikmēr Rīgas dome izsludinājusi jaunus saistošos noteikumus atkritumu apsaimniekošanas jomā galvaspilsētā, kas stāsies spēkā 4. decembrī. Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) uzsvēra, ka ārkārtējās situācijas regulējuma pagarinājums nav nepieciešams, jo pašvaldība jau ir radusi risinājumu, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nepārtrauktību iedzīvotājiem.
Aicina neievērot likumu
Stepaņenko skaidroja, ka ir izsludināts jauns iepirkuma konkurss. Spēkā esošais regulējums paredz, ka iepirkuma rezultātā ar atkritumu apsaimniekotājiem tiks noslēgti līgumi līdz Konkurences padomes un a/s Tīrīga strīda tiesiskajam noregulējumam vai arī līdz septiņiem gadiem. Līdz ar to valdībai neesot pamata skatīt priekšlikumu par ārkārtas stāvokļa pagarināšanu atkritumu jomā Rīgā, pauda Stepaņenko.
Savukārt Pūce uzsvēra, ka, ja arī dome sarunu procedūras ceļā vienosies ar atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējiem par sadzīves atkritumu savākšanas turpināšanu, nav iespējams paspēt laikus noslēgt jaunus līgumus ar iedzīvotājiem un operatoriem līdz 11. decembrim. VARAM ieskatā RD vilcināšanās un neizdarības dēļ viss ir palicis, kā bija pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas. Pirms Ziemassvētkiem var nebūt operatoru, kas izved atkritumus, jo nebūs pārslēgti jauni līgumi. Arī paši atkritumu apsaimniekotāji ir satraukušies par to, vai šāda domes bezdarbība neradīs situāciju, kurā viņi turpinās nodrošināt atkritumu izvešanas pakalpojumu rīdziniekiem, taču nevarēs saņemt samaksu par darbu, jo nebūs noslēgts jauns līgums.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 4. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Jūrmalas dome gadiem rupji pārkāpj
Toms Klucis
Itamars Toledano