Kā aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā (VK), CERN Ministru prezidente apmeklēja vizītē kopā ar Latvijas zinātnieku un uzņēmēju delegāciju.
Siliņa uzsver, ka savas pastāvēšanas laikā CERN ir bijusi vieta, kur veikti revolucionāri atklājumi, un centrā strādājošie turpina paplašināt cilvēces zināšanu robežas. Līdztekus Ministru prezidente apliecināja, ka Latvija ir uzticams CERN partneris un vēlas sadarbību vēl vairāk stiprināt.
Premjere norāda, ka Latvijas sadarbību ar CERN atbalsta gan valdība, gan valsts zinātnes un akadēmiskā kopiena un uzņēmēji. "Latvija apņēmusies 2027.gadā kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, pilnvērtīgi iekļaujoties CERN pasaules līmeņa zinātniskajā apritē, kas dos pienesumu Latvijas pētniecībai, attīstībai un konkurētspējai, kā arī zinātnes un biznesa mijiedarbībai, zinātnes pārnesei un pielietošanai. Latvijas un CERN sadarbība ir abpusēji izdevīga, un esam gatavi jaunai lappusei mūsu partnerībā," uzsver Siliņa.
Vienlaikus viņa norāda, ka CERN kļūst aizvien pieejamāks Latvijas studentiem, stipendiātiem, pētniekiem un citiem ar centra darbību saistītiem speciālistiem.
VK atzīmē, ka Latvija dod būtisku pienesumu CERN zinātniskajām programmām, un pašlaik CERN savus pētījumus veic un strādā 18 zinātnieki un doktoranti no Latvijas. Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Universitāte īsteno kopīgu doktorantūras studiju programmu "Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas", kuras studentiem ir iespēja savus promocijas darbus izstrādāt CERN. Latvijas pilntiesīga dalība CERN vēl vairāk paplašinātu Latvijas zinātnieku un citu profesionāļu iespējas piedalīties CERN darbā, norāda VK.
Pilntiesīgas dalībvalsts statuss ļautu Latvijai no novērotāja kļūt par lēmumu pieņēmēju, savukārt Latvijas zinātniekiem dotu piekļuvi jaunām programmām un iespējas iekļauties Eiropas un pasaules zinātnes kopienā daļiņu fizikas, detektoru un paātrinātāju tehnoloģiju jomā, kā arī piedalīties globālajā kodolpētījumu jomas talantu apritē. Tāpat Latvijas inovatīvajiem un augstas pievienotās vērtības uzņēmumiem tas nodrošinātu vairāk iespēju piegādāt savas preces un pakalpojumus pasaulē ietekmīgajam zinātnes centram.
Kā norāda VK, 70 gadu pastāvēšanas vēsturē CERN centrā pierādīta Higsa bozona eksistence, izstrādāts vispasaules tīkls ("World Wide Web") un veikti citi revolucionāri atklājumi. 2021.gadā Latvija kļuva par CERN asociēto dalībvalsti.