Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

VM piedāvā 36 pasākumu kompleksu alkohola patēriņa mazināšanai Latvijā

Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju Eiropas Savienībā, atsaucoties uz statistikas datiem un pētījumiem, informēja Veselības ministrija (VM), kas šī iemesla dēļ piedāvā 36 pasākumu kompleksu alkohola patēriņa mazināšanai.

Saskaņā ar VM pausto, 40% Latvijas iedzīvotāji alkoholu lieto riskantā un pārmērīgā veidā, savukārt 15 gadus vecu zēnu un meiteņu īpatsvars, kuri pēdējā mēneša laikā ir bijuši piedzērušies vismaz vienu reizi, ir attiecīgi 14,6% un 17,9%.

Lai vērstu esošo situāciju par labu - samazinot alkohola nodarīto kaitējumu sabiedrības veselībai, ierobežojot tā lietošanas izplatību un radītās sekas, kā arī uzlabojot alkohola atkarības ārstēšanas pakalpojumus -, VM piedāvājot "kompleksu pieeju" ar virkni veicamu pasākumu.

To vidū ir arī sabiedrībā plaši pārspriestais priekšlikums vēl vairāk ierobežot alkohola tirdzniecības laiku vakaros, taču VM aicina nevērtēt šo ieteikumu atrauti no pārējiem. VM kopumā piedāvā 36 priekšlikumus, kas ietver, piemēram, specializētas bērnu narkoloģijas nodaļas izveidi un dažādu valsts apmaksāto pakalpojumu pilnveidi, tostarp uzlabojot ambulatorās narkoloģiskās ārstēšanas iespējas.

VM arī vēlas plašāk izvērtēt alkohola lietošanas sekas un veikt dažādus pētījumus par alkohola patēriņu - gan vispārīgākā nozīmē, gan konkrētu sociālo grupu kontekstā, piemēram, pētot alkohola ietekmi uz grūtniecību vai analizējot pierobežas alkohola tūrismu.

Daļu pasākumu piedāvāts vērst konkrēti uz tirdzniecības ierobežojumiem, piemēram, VM rekomendē izvērtēt iespēju aizliegt tirgot alkoholiskos dzērienus, kuros spirta daudzums pārsniedz 22%, mazos plastmasas iepakojumos, kuru tilpums nepārsniedz 0,2 litrus.

Tāpat viens no ministrijas priekšlikumiem paredz iekļaut alkoholisko dzērienu marķējumā informāciju, kas mudina iedzīvotājus nelietot alkoholu grūtniecības laikā vai vadot transportlīdzekli. Līdzīgi arī VM aicina noteikt, ka mazumtirdzniecības vietās, kurās tirgo alkoholiskos dzērienus, jābūt norādītai informācijai ar brīdinājumu, ka tos nevar lietot nepilngadīgas personas un ka to lietošana kaitē veselībai.

VM uzskata, ka šis plāns ir radīts pēc "labākās politikas veidošanas prakses, ko rekomendē arī Pasaules Veselības organizācija, piedāvājot kompleksu iniciatīvu kopumu trīs virzienos - pieejamības ierobežošana, stingri nosacījumi mārketingam un cenu politika, kas ir ilgtermiņa darbības, turklāt vērtējamas kompleksi, ne atrauti viena no otras".

Lai realizētu šo pasākumu kompleksu, VM jau pagājušajā gadā lūdza papildu līdzekļus, taču tie netika piešķirti. Kopumā šim un nākamajam gadam papildu nepieciešamais valsts budžeta finansējums būtu 6 384 158 eiro. No tiem šogad vajadzīgi 3 070 464 eiro, bet nākamgad - 3 313 694 eiro. Lai turpinātu šī plāna realizāciju, arī turpmāk ik gadu būtu nepieciešams papildu finansējums 3 460 032 eiro apmērā.

Jautājumu par papildu nepieciešamo finansējumu šim gadam, kā arī turpmākajiem, VM virzīs kā prioritāro pasākumu.

Pašlaik šis plāns līdz 26.jūlijam ir nodots publiskai apspriešanai, un ikviens var aplūkot šos priekšlikumus VM mājaslapā. Pēc publiskās apspriešanas, ja būs nepieciešams, attiecīgais likumprojekts tikšot precizēts un pēc tam virzīts izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē.

 

Top komentāri

TĀDUS pasākumus VM piedāvā
T
jau 30 gadus, un visi šie pasākumi ir alkohola izplatību VEICINOŠI, jo valsts budžets, galvenokārt, no alkohola akcīzes pārtiek.
Itamars Toledano
Redziet! Esmu to jau teicis, bet atkārtošos. Šeriju TIO PEPE pasūtu no Vācijas par 7,80 eiro par pudeli, jo Latvijā to tirgo par vairāk kā 15 eiro gb, tātad, divas reizes dārgāk. Un lai gan vīns Vācijā uz pusi lētāks, neticu, ka tur dzer divas reizes VAIRĀK kā Latvijā. Parastā aritmētika!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas