Arestu kvotas
Spānijā izskanējušas ziņas, ka policijai ir noteiktas arestu kvotas, lai noķertu nelegālos imigrantus un izsūtītu viņus no valsts. "Policija visu laiku pārbauda mūsu dokumentus. Viņi pret mums izturas kā pret atkritumiem, it kā mēs būtu noziedznieki," ziņu aģentūrai AP stāsta Santo Aibars, viesstrādnieks no Latīņamerikas.
Viesstrādniekiem arvien biežāk nākas baidīties par savu dzīvību. Sevišķi nokaitēta gaisotne valda Itālijā, kur pastiprinās naids pret čigāniem un rumāņiem. Itālija, kas vēsturiski bijusi izceļotāju nācija, pēdējos gados atvērusi durvis imigrantu pieplūdumam, bet ekonomikas krīze likusi pārskatīt attieksmi pret ieceļotājiem.
Par dusmu izvirduma mērķi kļuvuši rumāņi, kas lielā skaitā ieceļoja Itālijā pēc Rumānijas pievienošanās ES. Itālijā viņi bieži tiek jaukti ar čigāniem (romiem) un apsūdzēti noziedzības vairošanā. "Vienalga, vai tu esi komunists vai fašists, vai kas cits, kad ieraugi, ka autobusā iekāpis rumānis, tu pārbaudi savu maku," ziņu aģentūrai Reuters stāsta 24 gadus vecā bārmene Alesandra Bruni. Viņai piekrīt 65 gadus vecā pensionāre Silvana Paloti: "Es neesmu rasiste, mana mājkalpotāja ir rumāniete. Taču rumāņu vīrieši ir ļauni, viņi visi ir bandīti."
Bažas par rasismu
Šādu uzskatu dēļ rumāņu imigranti tiek vainoti visos iespējamos grēkos.
Nesen, kad Romā tika izvarota 14 gadu veca meitene, policija aizturēja
divus rumāņu vīriešus. Itālijas premjera Silvio Berluskoni ģimenei
piederošais laikraksts Il Giornale rakstīja: "Rumāņu nezvēri ir
noķerti!" Taču pēc DNS analīzēm kļuva skaidrs, ka abi rumāņi apsūdzēti
nepamatoti. "Visa valsts bija aizvilināta pa nejēdzīga rasisma ceļu,"
secina laikraksts La Stampa.
Daži komentētāji vaino Itālijas valdību, kurā darbojas galēji labējo partiju pārstāvji. Viņi nelaiž garām izdevību novelt uz ārzemniekiem vainu par noziedzības pieaugumu. Valdība nolēmusi atbalstīt brīvprātīgo kārtības sargu patruļas, kas sola nodrošināt kārtību pilsētu ielās. Taču šis lēmums izraisījis bažas par patvaļu. "Mēs vēl esam tālu no linča tiesas, bet dodamies tajā virzienā. Tas var būt ļoti bīstami," sarunā ar Reuters secina Romas augstskolas profesors Džeimss Volstons.