Latvijā ir jāpārtrauc alkohola tirdzniecība lielveikalos un tāpat kā Ziemeļvalstīs alkohols jāpārdod tikai specializētās, tam noteiktās tirdzniecības vietas, šādu viedokli šodien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē pauda narkoloģe Astrīda Stirna.
No 38 Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstīm Latvijā ir
augstākais alkohola patēriņš
uz vienu iedzīvotāju, liecina
OECD veselības aprūpes pētījums Health at a Glance
2021.
Dažādu atkarību klāstā viena no pamanāmākajām un arī aktuālākajām mūsu valstī ir atkarība no alkohola. Lai gan Latvijā gan valstiskā, gan nevalstiskā līmenī pastāv sistēma, kuras uzdevums ir palīdzēt no alkohola atkarīgajām un arī līdzatkarīgajām personām, piemēram, tuviniekiem, izkļūt no zaļā pūķa valgiem, tomēr reālā situācija aizvien nav optimistiska. Turklāt speciālisti atzīst – oficiālajā valsts statistikā esošie dati ir tikai aisberga redzamā daļa, proti, reģistros ir fiksētas tās atkarīgās personas, kuras tur iekļuvušas vai nu tāpēc, ka pašas vērsušās pēc palīdzības, vai arī tāpēc, ka valsts tās piefiksējusi kādu citu apstākļu dēļ, piemēram, cilvēks nonācis slimnīcā alkohola pārdozēšanas dēļ vai alkohola ietekmē izdarījis kādu pārkāpumu.
Aizvadītās nedēļas nogalē kāda sieviete Daugavpilī izlēkusi pa trešā stāva logu, lai sagādātu sev alkoholu, informēja Valsts policijas (VP) Latgales reģiona pārvaldes pārstāve Lāsma Kursīte.
Alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā efektīvākie pasākumi ir mārketinga aktivitāšu un cenu politikas ierobežošana, sabiedrības izglītošana, kā arī rehabilitācijas pasākumu pieejamības uzlabošana, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta vecākā eksperte Sanita Lazdiņa.
Gandrīz puse jeb 40% Latvijas skolēnu vecumā no 14 līdz 18 gadiem norādījuši, ka vismaz vienu reizi ir bijuši piedzērušies, liecina Veselības ministrijas informatīvās kampaņas Spēks pateikt NĒ! veiktā pētījuma dati. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe Maija Jēkabsone atzīst, ka šādi rezultāti nepārsteidz – smēķēšana un alkohola lietošana jauniešu vidū ir izplatīta problēma.
Ja pieaugs alkohola patēriņš šī te eksperimenta rezultātā tieši mūsu slimnieku vidū, mani tas ļoti satrauc. Tad jādomā par palīdzības viņiem paplašināšanu, – intervijā Romānam Meļņikam akcentē narkologs Jānis Strazdiņš.
Veselības ministrija (VM) no nākamā gada iecerējusi sākt realizēt apjomīgu plānu alkohola patēriņa mazināšanai Latvijā. Tostarp iecerēts radikāli ierobežot alkoholisko dzērienu reklāmu. Kā jau bija gaidāms, nozares spēlētāji par šādiem plāniem sajūsmā nav. VM bez reklāmas ierobežojumiem iecerējusi arī virkni citu pasākumu alkohola patēriņa apmēru mazināšanai, kā arī veicamos darbus alkohola atkarības ārstēšanas un rehabilitācijas uzlabošanai.