Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +32 °C
Skaidrs
Piektdiena, 1. jūlijs
Rimants, Imants, Ingars, Intars

Izgudrojumi

Nozīmīgi 80. gadu izgudrojumi, kas mainīja pasauli

Astoņdesmitie ir desmitgade, ko tik viegli nav iespējams aizmirst - to atpazīst pat cilvēki, kas tajā laikā nebija dzimuši. Mode, tehnoloģijas, ātrās uzkodas, reklāmas, kultūra – gan šajās, gan citās nozarēs 80. gadu pēdas redzamas vēl šodien.

No linu apstrādes līdz pārvietojamām krāsnīm - apkopoti pirmskara Latvijas izgudrotāju atklājumi

Latvijā izgudrotājiem pirmajās divās desmitgadēs pēc valsts dibināšanas iegūšanas piešķirti 2944 patenti. Lai arī daļa palikuši tikai vēstures lapās, starp pirmskara Latvijas gudro prātu idejām bijuši arī patenti, kas atstāja nozīmi pasaules līmenī, piemēram, visiem zināmā Minox fotokamera un krietni mazāk zināmais fakts, ka izgudrotājs no Latvijas nopelnījis 10 000 latu, pārdodot savu ideju Singer šūšanas uzņēmumam, secinājusi Patentu valde, kas apkopojusi Latvijas pirmskara izgudrotāju patentus.

Latvijas zinātnieku izgudrojumi līdz startam nespēj tikt

Organiskās sintēzes institūts atklājis vielu, kas gan uz dzīvnieku, gan cilvēku audiem uzrāda augstu spēju cīnīties pret aizkuņģa dziedzera vēzi. Lai to attīstītu kā medikamentu, finansējuma nav. Vēl institūts ir radījis molekulu, kas spēj kontrolēt asinsspiedienu daudz efektīvāk nekā amplodipīns, arī tas stāv plauktā neizmantots, trešdien vēsta laikraksts Diena.

Nākotnes lidaparāts varēs nolaisties pat kartupeļu laukā

Rīgas Tehniskās universitātes Aeronautikas institūta speciālisti izstrādā nākotnes lidaparātu, kas varēs ātri pacelties un nolaisties uz jebkādas virsmas. Nepabeigtu lidaparāta modeli var aplūkot Rīgas Tehniskās universitātes Transporta un mašīnzinību fakultātes Aeronautikas institūta laboratorijā. No debeszilā putu polistirola un koka izgatavotais lidaparāts ir tikai neliela daļa no Eiropas Komisijas atbalstītā un uzsāktā projekta ESTOLAS (Extremely Short Take Off and Landing On any Surface).

Latvijas trumpis pasaulē - unikāli izgudrojumi medicīnā

Izvērtējot spēcīgākās jomas Latvijas zinātnē, secināts, ka vislielāko potenciālu glabā veselības nozare. Latvijas mediķiem sadarbībā ar moderno tehnoloģiju speciālistiem un zinātniekiem ir labas izredzes radīt pasaules mēroga unikālus izgudrojumus, vēsta TV3 ziņas. Radoši izgudrojumi medicīnā nākotnē varētu būt viens no Latvijas lielākajiem trumpjiem pasaulē, izvērtējot aptuveni 400 pētniecības un zinātnes virzienus, secinājusi Baltijas Inovatīvo Pētījumu un Tehnoloģijas biedrība.

Apsēstību ar Facebook piedāvā izdzīt ar elektrošoku

Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) studenti ir izstrādājuši ierīci, kas fiksē, cik ilgi datora lietotājs pavada sociālajā tīklā Facebook, un pēc laika limita pārsniegšanas veic nelielu elektrošoku, atsaucoties uz portālu TechCrunch, vēsta aģentūra LETA.

Velosipēds no kartona – tā ir realitāte

Mēs esam pieraduši, ka no kartona var tik izgatavotas kastes, un pēdējā laikā jau arī nelieli krēsliņu, plaukti, kāds galdiņš, un citas sadzīvē noderīgas lietas. Taču diezin vai kāds ir varējis iedomāties, ka no kartona var tikt izgatavots arī velosipēds.

Par sievas slepkavību aiztur bagāto Tetra Pak dinastijas mantinieku

Viens no Lielbritānijas bagātākajiem vīriešiem un Tetra Pak dinastijas mantiniekiem Londonā arestēts aizdomās par savas sievas 48 gadus vecās Evas Rauzingas slepkavību, ziņo ārzemju mediji. Sieviete mirusi no narkotiku pārdozēšanas, savukārt viņas vīrs Hans Kristians Rauzings aizturēts par narkotiku glabāšanu.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide