Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Pirmdiena, 28. novembris
Rita, Olita, Vita

Inga Melberga

Taupīt – ne tikai lētāk, bet arī dabai draudzīgāk

Gluži vai kā gribēdams pasaudzēt mūsu maciņus no energoresursu cenu kāpuma, šis rudens līdz novembra vidum bija neparasti silts, tomēr ir skaidrs, ka par apkuri un elektrību maksāsim vairāk nekā senāk. Cik maksās siltums, cik elektrība, kā ietaupīt – to ir sākuši rēķināt līdzi pat tie cilvēki, kas līdz šim vienkārši samaksāja par patērēto, neiedziļinoties, kā veidojas maksājamā summa.

Ūdens kvalitātes riski arī Latvijā

Latvijā šovasar karstuma viļņi ir mijušies ar visnotaļ vēsiem periodiem, taču, kā zināms, daudzviet Eiropā nākas cīnīties ar vēsturiskiem karstuma viļņiem, sausuma periodiem un rekordzemu ūdens līmeni upēs. Pasaules Dabas fonda (WWF) jaunākajā pētījumā aprēķināts, ka līdz 2050. gadam 17% kontinenta iedzīvotāju varētu saskarties ar augstu vai ekstrēmu ūdens trūkuma risku.

Ziedoši un skaisti

Šogad vasara nāca lēni un tā kā negribīgi, līdz pēkšņi ziedu pumpuri burtiski uzsprāga, beidzot iestājoties patiešām siltam un saulainam laikam. Augu ziedēšanas krāšņums parkos un dārzos dažādās vietās Latvijā vērojams visu vasaru, un par to, kas nepagūts vai jau nokavēts tagad, ir vērts neaizmirst nākamgad, jo koši zied ne tikai botāniskie dārzi Rīgā un Salaspilī, bet nu jau jebkuram interesentam atvērti arī piļu un muižu parki un ielūkoties ir iespēja arī privātās kolekcijās.

Jauns maršruts Latgalē

Vasara ir brīnišķīgs laiks, kad gribas nedomāt par visādām ķibelēm, nepatikšanām, bet baudīt dzīvi. Paņemt atvaļinājumu un doties dabā. Tā pa īstam izvēdināt galvu var, ejot pārgājienā uz vairākām dienām.

Dārzam vajag veldzi!

Jālaista pareizā laikā, un nedrīkst aizmirst arī par sīkbūtnēm.

Ieva skaistumam, žūžainis – pret klepu

Senču gudrība vēsta, ka vasaras sākums līdz saulgriežiem ir labākais brīdis, lai ievāktu dažādus augus tējām, jo šajā laikā tie esot īpaši bagāti ar aktīvajām vielām. RSU docētāja Inga Sīle etnobotānikas pētījumā noskaidrojusi, cik pamatoti no mūsdienu medicīnas viedokļa ir latviešu tautas ticējumos minētie apgalvojumi par ārstniecības augiem.

Īpašā peoniju daile

LVM Kalsnavas arborētumā apkopotas ap 300 dažādām peoniju šķirnēm.

Dekoratīva un garšīga

Brīnišķīgi smaržo, dod gardas ogas, piesaista apputeksnētājus – tāda ir zelta jāņoga (Ribes aureum). Latvijā lielākā zelta jāņogu kolekcija ir Nacionālajā botāniskajā dārzā, bet arī dažādās stādaudzētavās pieejami šā auga dēsti.

Ravēšana jāieplāno, vadoties arī pēc laikapstākļiem

Kaut nu dārzeņi, augļi un košumaugi augtu tik spēcīgi un neapturami kā nezāles! – Tā ienāk prātā vismaz reizi nedēļā, it sevišķi pēc siltāka un mitrāka perioda, aplūkojot dobītes dārzā. Agronoms Māris Narvils uzsver – bioloģiskajā dārzeņu audzēšanā nezāles ir viens no galvenajiem ražu limitējošiem faktoriem, tāpēc ar tām jācīnās rūpīgi. Viena no metodēm ir augsnes mulčēšana, taču ne vienmēr tā ir veikta un ne vienmēr iespējama.

Ēdienkartē – gaiļbiksītes

Tūliņ plauks un ziedēs gaiļbiksītes. Parasti šo pavasara augu izmantojam tējām, taču gan tā ziedus, gan lapiņas var iekļaut svaigus arī ēdienkartē – salātos, bet arī kā vitamīniem bagātu piedevu pie zupām, mērcēm, kartupeļu biezeņa un citiem ēdieniem. Jāatceras – ēšanai un tējām paredzētas gaiļbiksītes ievācamas vietās, kas nav ceļu, apdzīvotu vietu vai rūpniecības objektu tuvumā!

Uzmanību – mostas ērces!

Pavasaris ir laiks, kad mostas ērces – to zina katrs aktīvs dabā gājējs. Ērču encefalīts ir bīstama slimība, kas var atstāt ļoti smagas sekas, un katrs cilvēks var sevi pasargāt no šīs slimības vakcinējoties. Diemžēl no Laimas slimības jeb laimboreliozes vakcīna nepasargā, tādēļ cilvēkam jābūt uzmanīgam, attiecīgi saģērbjoties un ievērojot citus piesardzības pasākumus, gan atrodoties dabā, gan atgriežoties mājās. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, pirmie ērču encefalīta un Laimas slimības gadījumi šogad reģistrēti jau janvārī un februārī.

Dabā arī vismazākie

Ikvienā vecumā došanās dabā būs bērniem interesanta un noderīga.

Par lāci

Pagājušonedēļ sabiedrības uzmanības lokā nonāca ziņas par lāci Gulbenes novadā, kuram bija novērojama lāčiem netipiska uzvedība – viņš nevairījās no cilvēku klātbūtnes, bija manāms apdzīvotās vietās, nāca ārā no meža ceļmalā pārtikas meklējumos.

Laba augsne telpaugam

Kad augs ir gana paaudzies, tas jāpārstāda jaunā podā vai citā augsnē.