Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Foto: Nodota ekspluatācijā Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijas mājvieta Mārstaļu ielā

Noslēgušies atjaunošanas darbi jaunajā Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) ekspozīcijas mājvietā – ar bagātu vēsturi apvītajā Vecrīgas namā Mārstaļu ielā 6, Rīgā. Pēc Būvniecības valsts kontroles biroja veiktās objekta apsekošanas 26. jūlijā ēka pieņemta ekspluatācijā. Oficiālais ēkas nodošanas pasākums plānots augusta beigās, informēja VAS Valsts nekustamie īpašumi valdes locekle Jeļena Gavrilova

Atjaunotais muzejs apmeklētājiem durvis vērs nākamgad, piedāvājot apmeklētājiem interaktīvu ekspozīciju Prokastinācija un radīšana. 2025. gads būs īpašs muzejam, jo tiks svinēta arī RMM simtgade. "Lepojamies, ka vēsturiskais nams ir atguvis savu agrāko spozmi un muzejs jau nākamgad, savā simtgadē varēs aicināt apmeklētājus uz jauno ekspozīciju. Ēkā viscaur jūtama vēstures elpa – sākot ar grezno rokoko stila ieeju un beidzot ar mansardu, kuru rotā milzīgas koka konstrukcijas, kuru izcelsme meklējama ap 16. gadsimtu. Iekštelpās rūpīgi piestrādāts pie vairāku atklāto sienu gleznojumu atjaunošanas, bet ēkas iekšpagalmā restaurēti kādreizējie Helēnas Heinrihsones gleznojumi,” atklāj VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Bēniņi ir tie, kas elpo tīru vēsturi. Šeit nojaušamas un uztveramas Rīgas vēstures detaļas, koka konstrukcijas no milzīgām brusām. Ja 17. gs. koks ir cirsts, tad tas audzis vēl 16. gs., tātad varam pieskarties ļoti tālai senatnei. Koki ir daļa no Rīgas, tie ir te pludināti, izmantoti ēkās, darbināti tikai ar cilvēku muskuļu spēku. Restaurācijas darbu laikā koka sijas ir attīrītas un pārklātas ar ugunsdrošu impregnējumu, lai tās turpinātu kalpot arī nākamajām paaudzēm. Šeit apmeklētājiem tiks atvērta pasākumu telpa. Radošiem pasākumiem būs pieejams arī labiekārtots pagalms.

Savukārt ēkas lifta šahtas izbūvei paredzētajā telpā tika atklāts pilnīgi neskarts kultūras slānis ar astoņām dažādām kārtām un unikālas liecības par Rīgas pirmsākumiem. Vērtīgākie no atradumiem ir nodoti Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam. Nama atjaunošanas darbus saskaņā ar Arhitektu birojs Krasts projektu kopš 2021. gada vasaras veica AS UPB. Projekta kopējais budžets – 5,59 miljoni eiro.

RMM direktore Iveta Ruskule pauž gandarījumu par paveikto: “Rakstniecības un mūzikas muzejs pateicas visiem šajā darbu posmā iesaistītajiem – projektētājiem, būvniekiem, restauratoriem, arheologiem, projektu vadītājiem – ikvienam, kurš ļāva šim leģendārajam Vecrīgas namam kļūt par viesmīlīgu, autentisku un gaumīgu mājvietu muzeja topošajai ekspozīcijai. 2025. gadā, svinot savu simto gadskārtu, muzejs šo namu apdzīvos ar personiskas un nesteidzīgas izzināšanas pieredzei veidotu ekspozīciju par divu Latvijas kultūras vēsturisko identitāti un nākotni veidojošu radošo nozaru – rakstniecības un mūzikas – dzīvošanas un radīšanas vidi un personībām. Paldies VAS Valsts nekustamie īpašumi un Latvijas Republikas Kultūras ministrijai par sadarbību un uzticēšanos!”

RMM ekspozīcijas Prokastinācija un radīšana objektu un ar to saistīto tehnoloģisko risinājumu izgatavošanu un uzstādīšanu gatavo personu apvienība SIA SOLAVI un SIA AD PRODUCTION, ar kuriem VNĪ rīkotā atklātā konkursa rezultātā noslēgusi līgumu par summu 1,68 miljoni eiro (bez PVN). Ekspozīcijas objektu sagatavošana un ražošana notiks līdz gada nogalei.

Ļoti mūsdienīgā ekspozīcija ar dažādām instalācijām un runājošiem objektiem muzeja apmeklētājiem ļaus ne tikai novērtēt kultūras mantojumu, bet arī doties neaizmirstamā klātbūtnes piedzīvojumā un pašiem gūt iedvesmu radīšanai. Stāstot par latviešu rakstnieku un mūziķu personībām, 100 epizodēs izgaismosies radošuma cilvēciskie aspekti, par kuriem maz vai nemaz nav rakstīts klasiskos pētniecības avotos: radīšanas rituāli, iedvesmas avoti, aizraušanās un dažādas iemīļotas ikdienas nodarbes, kas aizved pie neatkārtojamiem, ģeniāliem, izciliem, radošiem darbiem. Ekspozīcijas saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu.

Ēka Mārstaļu ielā 6 ir izcils baroka – klasicisma laikmeta vecpilsētas apbūves piemineklis. Tās plānojums ir saglabājies no 1905. gada, ir vēl dzīvi mūru fragmenti no XVII gs., koka kāpnes pārstāv XIX gs. beigu amatniecības skolu, jumta konstrukcija ir tapusi XVII gs. Ēkas galvenās fasādes kompozīcija ir saglabājusies kopš 1823. gada. Galvenais akcents ir greznais ar rokoko detaļām veidotais portāls - XVIII gs. valsts nozīmes mākslas piemineklis, kas atrodas ēkas galvenās fasādes centrālajā daļā. Tāpat līdz mūsdienām saglabājies galvenās fasādes 1. stāva veidojums, kas pārbūvēts 1905. gadā pēc prominentā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslāfa projekta. Ēkas atjaunošana veikta sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, lai nodrošinātu vēsturisko liecību saglabāšanu.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja