Dienvidaustrumāzijas kino programmā ir filmas, kas pēdējo gadu laikā tapušas Filipīnās, Taizemē, Malaizijā, pamazām iekaro arī Eiropas kino festivālus, vienlaikus spējot saglabāt eksotisko pievilcību un savdabīgu skatu uz lietām, parādībām un cilvēkiem, portālam Diena.lv stāsta Arsenāla Preses centra pārstāve Laura Lizuma.
Dienvidaustrumāzijas neatkarīgais kino ir izteikti lokāls – ne tik daudz stila, estētikas vai uzņemšanas specifikas, bet gan izraudzītās vietas ziņā. Cilvēka nepastarpinātā saikne ar zemi, dabu, dzīvesveidu un ticību kļūst par kinostāsta pamatakmeni, kuru velt tālāk pa balto smilšu pludmali, aplipinot ar pārdabiskiem stāstiem un krāšņām ikdienas metaforām.
Arsenāla fokusa programmā iekļautas piecas Dienvidaustrumāzijas reģionā tapušas un šo reģionu raksturojošas filmas. Sasaistē ar dabu un pārdabisko ir Taizemē tapušās filmas Hi - So un Ikdienišķs stāsts, kas tiecas cilvēku uzlūkot kā kosmopolītiskas sabiedrības daļu, savukārt filipīniešu režisora Aurejus Silito vizuāli spilgtā filma Busongs saglabā izteikti lokālu un personisku skatījumu uz apkārt esošo un notiekošo.
Gads bez vasaras vietas izjūtas ziņā ir filma, kas skaidri norāda uz Dienvidaustrumāzijas reģiona kino savdabību - bērnības fantāzijas, nepieradinātas dabas skaistums un ik brīdi klātesošie senču gari. Brilante Mendoza filmā Vecmāmiņa atklāj dzīvesgudras sievietes stāstu par nabadzību un izdzīvošanas alkām, kas tomēr aizvien piekāpjas ģimenes vērtību un neaptraipītas sirdsapziņas priekšā.
Starptautiskais kino festivāls Arsenāls norisināsies no 10.līdz 18.septembrim kinoteātros Citadele un K Suns.