„Padomju Latvijas vidi ir raksturojusi pretruna starp pārmantotu patriarhālu sabiedrības kārtību un spilgtiem mākslinieču (Dž. Skulme, M. Tabaka) tēliem. Taču mākslinieču redzamība, šķiet, ir novērsusi uzmanību no dzimtes problemātikas, nereti ļaujot apgalvot, ka Latvijas mākslā „Skirts: (are) Not an Issue”* (latv. val. „Svārki nav problēma”), savā rakstā “Many Easels some abandoned. Latvian Art after Social Realism” minējis Marks Alens Švēde.
Dzimtes studijas atklāj sarežģītāku, mainīgu laikmeta ideoloģijas, tēlainības un sociālo kontekstu ainu, ļaujot skart mazāk pētītus jautājumus. Lekcijā tiks skartas sekojošas tēmas: 40. gadu politiskās izmaiņas un Hildas Vīkas, Zentas Loginas, Lidijas Auzas daiļrade; līdzības sievietes tēla simbolikā brīvvalsts un padomju laika monumentālajā tēlniecībā; socreālisms – dzimumu vienlīdzība vai nošķīrums?; valsts demogrāfiskās politikas zemteksti mākslā; 80. gadi – “sieviešu” glezniecība?”
Lekcijas pamatā ir starptautiskā projekta “Gender Check” ietvaros tapis pētījums par dzimtes un feminisma tēmām padomju perioda mākslā un tās vērtējumos.
Lekcijai var sagatavoties, izlasot Lindas Nohlinas eseju „Kāpēc nav bijis izcilu mākslinieču?”: http://www.miracosta.edu/home/gfloren/nochlin.htm
Māra Traumane ir pētniece, mākslas kuratore un kritiķe, kura dzīvo un darbojas Berlīnē un Rīgā. Viņa ir Nebijušu sajūtu restaurācijas darbnīcas antoloģijas redaktore. Kopš 2005. gada M. Traumane ir doktora grāda kandidāte Humbolta Universitātē Berlīnē ar tēmu „Starpdisciplinārie mākslas kolektīvi Rīgā un Maskavā 80.gados”. M. Traumanes raksti par mākslu, jaunajiem medijiem un kultūru ir publicēti starptautiskos žurnālos, katalogos un tīkla izdevumos.
Lekcija „Svārki nav problēma?: Padomju Latvijas māksla no dzimtes studiju skatpunkta” notiek Laikmetīgās mākslas centra Izglītības programmas ietvaros. LMC Izglītības programma ir humanitāro un sociālo zinātņu profesionāļu lekciju cikls ar mērķi aplūkot laikmetīgās mākslu mijiedarbē ar citām kultūras nozarēm un sociālpolitiskajiem procesiem. Pasākums notiek reizi mēnesī un ietver lekciju un paneļdiskusiju.
Lekcija notiek Laikmetīgās mākslas centrā Alberta ielā 13, 7.stāvā.
Ieejas maksa – Ls 1.
Lūgums pieteikt savu dalību Andai Kļaviņai: 26880458 vai [email protected].
Vairāk informācijas: www.lcca.lv.