Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 8. janvāris
Ivanda, Gatis

Strēlnieku fenomens - jūtam, iztēlojamies. Vai saprotam?

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Pūce
P
Vispār minētā izstāde Arsenālā bija mākslas izstāde, tāpēc tās uzdevums nepavisam nebija smalki un detalizēti šķetināt strēlnieku fenomenu. Un kā mākslas izstāde tā tiešām bija ļoti laba. Man ir pāris jautājumi šim vēsturniekam. Izstāde "1914", kura viņā izraisījusi visas šīs pārdomas un mudinājusi uzdot jautājumus par strēlnieku būtību, bija veltīta Lielajam Karam, proti, pirmajam pasaules karam, kamēr vēsturnieks šajā rakstā pastiprināti pievēršas Krievijas Pilsoņu karam. Vai tad tas ir viens un tas pats, vai tomēr būtu pareizāk Pilsoņu karu skatīt atsevišķi? Jo vairāk tāpēc, ka pat hronoloģiski tas ir vēlāks (1918-1922) par minēto pirmo pasaules karu (1914-1918), lai gan nevar noliegt, ka Lielais Karš bija viens no tā sekundārajiem cēloņiem (Ļeņina revolūcija tomēr bija tā cēlonis daudz lielākā mērā). Vēsturnieks pats atzina, ka tie bija pavisam citi strēlnieki, kuri karoja pret vācu iebrukumu Latvijas teritorijā pirmā pasaules kara laikā, un pavisam citi, kuri karoja Krievijas pilsoņu karā. Tad kāpēc mākslas izstādei, kura veltīta pirmā pasaules kara gadadienai būtu kāds pienākums skatīt strēlniekus jelkādā citā kontekstā, nekā tikai tajā aspektā, kādā viņi bija iesaistīti pirmajā pasaules karā? Kas attiecas uz "gleznas un skulptūras no dažādām Eiropas zemēm", tad vēsturnieka vērīgajai acij bija jāpamana, ka šie mākslas darbi bija nevis vienkārši no "dažādām Eiropas zemēm", bet gan tieši no tās t.s. "jaunajām" Eiropas valstīm (nevis vienkārši "zemēm"), kuras bija radušās, sabrūkot divām lielajām impērijām, - līdzās dāsni pārstāvētajai latviešu, lietuviešu un igauņu mākslai bija skatāma virkne spilgtu un maz zināmu darbu no Ungārijas, Čehijas Slovākijas, Serbijas, Horvātijas... Strēlnieku izpēte ir viens jautājums, bet izstādes tēma bija tieši latviešu pieredze pirmajā pasaules karā un, kas nav mazsvarīgi, ka vismaz jau nu izstādē pārstāvētie latviešu klasiķi - mūsu mākslinieki, kurus uzsktām par latviešu 20. gs. un modernisma mākslas lepnumu - visi bija strēlniekos: Jāzeps Grosvalds, Niklāvs Strunke, Romāns Suta, Jēkabs Kazaks, Voldemārs Tone, Konrāds Ubāns - turklāt iestājušies brīvprātīgi. Tāds mākslas un kara saplūšanas laiks. Neviens no šiem māksliniekiem, militāro karjeru, protams, neturpināja un bija saistīti vien ar kaujām Latvijas teritorijā pirmā pasaules kara laikā. Tā arī tapuši viņu kara tematikas darbi. Šie puiši bija pulveri ostījuši un asiņu un tranšeju smaku pazina ne no nostāstiem.
Mjā...
M
Tāds jocīgs dr. hists, uzbrūk ar pārmetumiem neredzamam oponentam par to, ka nav padarīts darbs, kurš šim pašam dr. histam arī ir jādara.
maks
m
labi labi. Jautājumi vien, bet jūs kā vēstures pētnieks, izskatās, ka nespējat sniegt nevienu atbildi pats uz saviem jautājumiem. Un jautājumi ir stipri pesimistiski. Papētiet nopietnāk! Pieaiciniet vēl kādu speciālistu, lai izvairītos no viedokļa subjektivitātes! Varbūt jāpavingro un jāpaskrien no rītiem mazs krosiņš!
!
!
Diemžēl, vēsture lielā mērā balstās uz mītiem...piekrītu raksta autoram...
Fredis
F
Izsauc sašutumu šis raksts, kaS ATĻAUJAS APŠAUBĪT LATVIEŠU STRLNIEKU milzīgo VĒSTURISKO NOZĪMI, kuru aprakstījis jau Julums Vācietis. Protams, ka viņi ir mūsu tautas lepnums, bez kuriem nebūtu Latvijas. Tieši tagad mums tādu kā viņi mums ļoti pietrūkst!
efb
e
Labāk izlasi vēlreiz! Un padomā par uzdotajiem jautājumiem..Ko mēs no tā visa patiesi zinām? Un kas ir boļševiku mīti?
  • 0
  • 0
Kā tad
K
Rainis nebija vienīgais, kurš " pozitīvi novērtēja latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanu", jo tajā laikā tā darīja teju visi - arī Latvijas teritorijā. Drīzāk kā kaut kas īpašs būtu jāizceļ fakts, ja kāds latviešu vēsturē nozīmīgs kultūras darbinieks nebūtu novērtētjis atzinīgi. Bet es pat īsti nevienu tādu nezinu. Mīti mītiem, bet man kaut kā tīri intuitīvi un veselā saprāta noslieču dēļ ir licies, ka latviešu strēlnieku bataljoni 1915. g. sāka veidoties tieši tāpēc, ka jau brūkošajai un norietošajai Krievijas impērijai ar bezrakstura būtni Nikolaju II tronī vienkārši neveicās ar pretošanos vācu "Drang nach Osten". Kurzeme tajā laikā bija kritusi un vāci stāvēja Rīgas pievārtē. Tas bija tāds risinājums no cariskās pārvaldes puses no sērija "varbūt pamēģiniet tikt galā paši". Un visas tās pārējās domas par neatkarību un tamlīdzigi radās laika gaitā - lielu iespaidu uz šo ideju attīstīšanos atstāja abas 1917. gada revolucijas Pēterburgā, kā arī vispār reālā kara pieredze.
  • 1
  • 2
Edge
E
Latviešu strēlnieku muzeja likvidācija apliecina vienu būtisku lietu - 4.maija režīma ideologiem ne akadēmiski pētījumi, ne leģendas, ne tēli,ne mīti par strēlniekiem nav vajadzīgi. Pasarg' dies' sāk diskusijas - labāk aizmirstības plīvuru uzmest, lai tik vācu kungus nesadusmotu. Starp citu, gudrākais sociāldemokrāts Rainis pozitīvi novērtēja latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanu (apbruņota tauta - pirmais solis neatkarības virzienā-?), jo emigrācijā Šveicē skaidrāk apjēdz Vācijas imperiālistu tīkojumus.
  • 1
  • 1

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja