Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 7. janvāris
Rota, Juliāns, Zigmārs, Digmārs

Ievērojamākā korespondenta atmaskošana

Rišzards Kapusčinskis (Ryszard Kapuściński) tika dēvēts par 20.gadsimta  ievērojamāko žurnālistu.  Reportiera necilo darbu šis poļu žurnālists pārveidoja par literāru mākslu, rakstot par kariem, apvērsumiem un asiņainām revolūcijām, kas satricināja Āfriku un Latīņameriku 1960. un 1970.gados.

Rakstnieks Salmans Rušdi par viņu reiz rakstīja, ka "viens Kaspučinskis ir vērts vairāk nekā tūkstotis žēlabainu un fantazējošu skribentu. Viņa vienreizējā žurnālistikas un mākslas kombinācija ļauj mums sajust tuvu to, ko Kapsučinskis dēvēja par neizsakāmajiem, patiesajiem kara tēliem." Taču tagad jauna viņa biogrāfija vēsta, ka leģendārais poļu žurnālists, kas mira pirms trīs gadiem 74 gadu vecumā, šķērsoja robežu starp reportāžu un daiļliteratūru, precīzāk izsakoties, sadomāja lietas, raksta avīze Guardian.

600 lappušu biezajā Kapusčinska biogrāfijā, ko 1.martā publicēja Polijā, tās autors, Gazeta Wyborcza korespondents Arturs Domoslavskis raksta, ka Kapusčinskis bieži atkāpās no "anglosakšu žurnālistikas" stingrajiem noteikumiem. Viņš bieži bijis neprecīzs ar detaļām, apgalvojot, ka ir piedzīvojis notikumus, kuros viņš patiesībā nebija klāt. Citkārt Kapusčinskis izgudrojis tēlus, lai veidotu labāku stāstu, atejot no realitātes estētiskas patiesības vārdā. Domoslavskis avīzei Guardian sacīja, - "Dažkārt viņu pārņēma literārā ideja. Kādā vietā viņš raksta, ka zivis Viktorijas ezerā Ugandā ir kļuvušas lielas, barojoties ar [tirāna] Idiamina noslepkavotajiem cilvēkiem. Tā ir krāšņa un šausmas iedvesoša metafora. Taču patiesībā ezera zivis kļuvu lielākas, ēdot mazākas zivis no Nīlas. Kaspučinskis eksperimentēja žurnālistikā. Pats viņš nebija skaidrībā, ka šķērsojis robežu starp žurnālistiku un literatūru. Es joprojām uzskatu, ka viņa grāmatas ir brīnišķīgas un vienreizējas. Taču galu galā tās pieder literatūrai." Citkārt Kaspučinskis bija dzīvi aprakstījis slaktiņu Mehiko 1968.gadā. Lai arī viņš tiešām šajā laikā atradās Latīņamerikā, Meksikā viņš nebija. Domoslavskis gan raksta, ka viņš nevēlas atmaskot Kapuščinski, ko viņš uzskata par savu skolotāju, taču vēlas aizsākt diskusiju par attiecībām starp patiesību un izdomājumu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja