Viņa informēja, ka vairāk nekā 96% maksājumu Latvijā ir latos starp vietējo banku klientiem. Šāds pakalpojums maksā no 20 līdz 50 santīmiem, un šī summa ir atkarīga no tā, kā maksājuma rīkojums tiek nodots bankai, kā arī bankas cenrāža. Latu maksājumiem starp Latvijas bankām pārsvarā tiek izmantota Latvijas Bankas Elektroniskā klīringa sistēma (EKS), savukārt steidzamiem maksājumiem - Latvijas Bankas Starpbanku automatizēto maksājumu sistēma (SAMS).
Savukārt maksājumi citās valūtās, turklāt vēl uz citām valstīm, izmaksās daudz dārgāk. Kā skaidroja Popova, iemesls ir tas, ka bankām šādu maksājumu nodrošināšanai ir jāveic papildu darbības, piemēram, jāmeklē ārvalstu partneri, jāattīsta speciālas apstrādes sistēmas, turklāt tas jādara salīdzinoši nelielas maksājumu daļas apkalpošanai.
Lai arī pēdējos gados Latvijā eiro maksājumu skaits un apjoms ir būtiski pieaudzis un eiro ir bieži izmantota valūta uzņēmējdarbībā, mājās palicējiem atbalstu sniedz ārvalstīs strādājošie radinieki, kā arī banku klienti labprāt ņem eiro kredītus, eiro maksājumi joprojām ir papildu pakalpojums, bet bankas komisija par eiro maksājumu ir lielāka.
Kā prognozē Latvijas Bankas eksperte, situācija varētu mainīties pēc eiro ieviešanas.
"Pirmkārt, Latvijā jau tagad ir attīstīta eiro norēķinu infrastruktūra. Tās ir Latvijas Bankas sistēmas, kas ļauj starpbanku pārskaitījumus veikt ne tikai latos, bet arī eiro; komercbanku iespējas izmantot mātes struktūru pakalpojumus un dažādas Eiropas maksājumu sistēmas; kā arī labi attīstītas korespondentattiecības ar Eiropas bankām. Līdz ar to riteni no jauna nevajadzēs izgudrot," akcentē Popova.
Otrkārt, visi vietējie latu maksājumi automātiski kļūs par eiro maksājumiem, kurus bankas apstrādās tieši tāpat kā līdz eiro ieviešanas brīdim. Līdz ar to banku izdevumi maksājumu apkalpošanai nemainīsies, bet eiro maksājumu skaitu vairs nevarēs saukt par nebūtisku, jo tam pievienosies tie 96%, kas patlaban tiek veikti latos. Turklāt bankām zudīs nepieciešamība uzturēt paralēlas maksājumu apstrādes sistēmas latos un eiro. Tātad klienti var sagaidīt, ka banku komisija vietējiem eiro pārskaitījumiem būs pašreizējās latu pārskaitījumu komisijas līmenī.
Treškārt, jau kopš 2003.gada spēkā ir Eiropas Savienības (ES) regula, kas uzliek par pienākumu bankām noteikt vienādu komisiju par vietējiem un pārrobežu eiro maksājumiem ES robežās. Tāpat pakāpeniski tiek ieviesta Vienotās eiro maksājumu telpas ("Single European Payment Area" jeb SEPA) regula, kura vienotā maksājumu telpā iesaista visas ES dalībvalstis, kā arī Islandi, Norvēģiju, Lihtenšteinu, Monako un Šveici. Tā kā eiro maksājumi kļūs par vietējiem maksājumiem, var sagaidīt būtisku komisijas maksu samazināšanos, kas pozitīvi ietekmēs uzņēmējus, prognozē Popova.
"Ņemot vērā 2003.gada ES regulu, bankas arī tagad piemēro vienādu komisijas maksu vietējiem un pārrobežu maksājumiem eiro. Tomēr šī maksa ir ievērojami lielāka nekā latu maksājumiem - ap pieciem latiem par maksājumu. Komisijas maksa par eiro maksājumiem samazinājusies vairākkārt - savulaik tā bija pat 15-20 lati par darījumu. Ar eiro ieviešanu Latvijas Banka sagaida kārtējo maksas samazinājumu," skaidro centrālās bankas pārstāve.
Ceturtkārt, sagaidāms, ka maksājumi tiks veikti ātrāk. Jau patlaban EKS nodrošina iespēju bankām veikt savstarpējo eiro norēķinu četras reizes dienā (plkst.9.30, 12.30, 15.30, 18), saskaņojot darba laiku ar citām Eiropas maksājumu sistēmām. Savukārt latu maksājumi tiek veikti divas reizes dienā (plkst.10.30 un 15). "Klientu ieguvums ir acīmredzams - vietējie maksājumi pēc eiro ieviešanas līdz adresātam nokļūst daudz operatīvāk," norāda Latvijas Bankas Maksājumu sistēmu pārvaldes eksperte.
Piektkārt, steidzamiem eiro maksājumiem varēs izmantot TARGET2 -Latvija sistēmu, kas ir eiro zonas centrālo banku reālā laika norēķinu sistēmas TARGET2 sastāvdaļa un strādā no plkst.8 līdz 19, kamēr SAMS - no plkst.8.30 līdz 17. Šajā sistēmā piedalās ne tikai vietējās bankas, bet arī ārvalstu kredītiestādes - kopā vairāk nekā 1000 bankas no dažādām Eiropas valstīm. Kopumā TARGET2 sistēmā sasniedzamas 50 000 finanšu institūcijas visā pasaulē.
"Rezumējot - eiro ieviešana paplašinās banku klientu iespējas. Norēķini kļūs lētāki, ātrāki un ērtāki," atzina eksperte. To apliecinot arī Igaunijas pieredze, kur ar eiro ieviešanu komisijas maksas tika pielīdzinātas līdz tam piemērojamajām kronu maksājumu komisijas maksām.
Kā ziņots, Latvijas valdība izvirzījusi mērķi pievienoties eirozonai no 2014.gada janvāra.