Jau ziņots, ka pēc garām diskusijām, kurās izskanēja atbalstoši un noraidoši viedokļi pirmo centralizēto eksāmenu rīkošanai vidusskolas beidzējiem jau pavasara brīvlaikā, ministri pirmdien nolēma noteikumu projektu "Par valsts pārbaudes darbu norises laiku 2012./2013.mācību gadā" nodot skatīšanai valdības sēdē. Līdz ar to šajā mācību gadā obligātie centralizētie eksāmeni vidusskolēniem varētu sākties ar angļu valodas eksāmena rakstu daļu nākamā gada 26.martā.
N.Šlitke norādīja, ka galvenais arguments, kādēļ nedrīkst rīkot eksāmenu brīvlaika laikā, ir tiesiskā paļāvība. Viņš norādīja, ka Ministru kabinets pirms katra mācību gada izdod noteikumus, kuros nosaka, kādos laikos skolās paredzēts brīvlaiks. Skolēni un viņu vecāki ar šiem noteikumiem iepazīstās, rēķinās un plāno savu laiku.
"Ģimenēm ir nopirktas biļetes, viņi plāno ceļojumus, iespējams, vidusskolniekiem tās būs pēdējās brīvdienas kopā ar vecākiem, jo vēlāk būs studijas un darbs. Tā ir tiesiskā paļāvība, kas ir viens no dekomokrātiskas valsts pamatiem," uzsvēra N.Šlitke. "Spēles vidū mainās spēles noteikumi. Jaunieši cerēja ar vecākiem doties ceļojumā, plānoja apmeklēt iespējamās darba vietas vai augstskolas, paredzēja, ka līdz vasaras laikam mācīsies, daudzi domāja iet kursos," sacīja arodbiedrības līdzpriekšsēdētājs.
"Skolēni un viņu vecāki paļāvās, ka
brīvlaiks būs iepriekš noteiktajā laikā, jo izlasīja MK
noteikumus. Kaut vai tīri cilvēciski, jaunietis tagad domā - ko man
tagad darīt? Vienā gadījumā - braukt atvaļinājumā ar vecākiem, jo jau
nopirktas biļetes, un riskēt nepabeigt skolu. Ministrijā sacīja, ka
nezina, kuri vecāki tik tālā nākotnē jau plāno atvaļinājumu, bet privātā
sektorā tas tā notiek. Ne katrs Kurš darba devējs mainīs iepriekš
saskaņoto atvaļinājuma grafiku kādam no vecākiem, ja arguments būs, ka
pilngadīgajam bērnam mainījies eksāmenu grafiks un pārcelts pavasara
brīvlaiks?" norādīja N.Šlitke.
N.Šlitke arī uzsvēra, ka
sertifikāta iegūšana septiņas dienas ātrāk nevar būt arguments, lai
šādā veidā nesamērīgi ierobežotu jauniešu tiesības un ignorētu tiesisko
paļāvību.