"Gribu uzsvērt to, ka Krievija allaž centīsies šo datumu uzkurināt par notikumu, jo Krievijai, kurai pašai ir daudz problēmu, ir vajadzīgs kaut, kas vieno krievu cilvēkus. Valstij ir vajadzīgs ārējais ienaidnieks," sacīja Vaidere, norādot, ka 16.marts ar savu joprojām nepietiekamo skaidrojumu un interpretāciju tam ir piemērots.
Kā atzina EP deputāte, Krievijas ārējā ienaidnieka meklējumi var radīt atskaņas Eiropas Savienībā, - kamēr Krievija mākslīgi uzkurinās kaislības ap šo datumu, Latvijas Ārlietu ministrijai ir jābūt ļoti pacietīgai un vienmēr jāseko oficiālajiem paziņojumiem ar skaidrojumiem par to, kas šī diena patiesībā ir.
16.marts, kā uzskata Vaidere, parāda joprojām pastāvošu neproporcionalitāti, "jo abu pušu karotāji faktiski bija upuri". "Vienas puses karotāju pieminēšana 16.martā tiek ierobežota un pasniegta negatīvā gaismā, taču otras tādas pašas okupācijas armijas pārstāvji 9.maijā līksmo pie pieminekļa," neproporcionalitāti skaidro Vaidere, uzsverot, ka leģionāri karojuši piespiedu kārtā un nekādā ziņā nepārstāvēja nacistu ideoloģiju.
"Jāskaidro, ka leģionam nebija saiknes ar nacistisko ideoloģiju vai nacistiskajiem noziegumiem. Noziegums jau bija tas, ka cilvēki tika mobilizēti šai okupācijas armijā," uzskata Vaidere. Viņa uzsver, ka, ierobežojot 16.marta atceres pasākumus, "pēc loģikas būtu jāierobežo arī 9.maija pasākumi, kas daudziem latviešiem ir aizskaroši".
Vienlaikus Vaidere atzīst, ka 16.marts "ir provocējošs datums" un Latvijas valdībai pret to vajadzētu izturēties rezervēti.