Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vecāki: Ja valstij nepietiek naudas, bērnu vakcinācija pret infekcijām jāfinansē pašvaldībām

Kaut gan Latvijas valsts imunizācijas kalendārs atbilst Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem un regulāri tiek papildināts ar jaunākajām vakcīnām, pagaidām tajā nav iekļauta bērnu vakcinācija pret tādām bīstamām infekcijas slimībām kā ērču encefalīts, rotavīruss un gripa. Valsts budžetā nav naudas visu Latvijas bērnu vakcinācijai pret ērču encefalītu - to apmaksā tikai teritorijās ar augstu infekcijas izplatību, kā arī vakcinācijai pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu arī meitenēm, kuras vecākas par 12 gadiem.

Māmiņu kluba nule veiktā aptauja liecina, ka vecāki vakcinācijas jomā daudz lielāku atbalstu gaida no tām pašvaldībām, kam ir iespēja atvēlēt budžeta līdzekļus iedzīvotāju veselības aizsardzībai.

Ja būtu iespēja izvēlēties, vairums Māmiņu kluba aptaujas dalībnieču jeb 86,1% vēlētos, lai pašvaldība apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem arī tajos Latvijas rajonos, kam nav endēmiskās teritorijas ar augstu infekcijas risku statuss. Katru gadu Veselības ministrija izveido to teritoriju sarakstu, kur saslimstība ar ērču encefalītu ir visaugstākā, un tikai tajās bērnus līdz 18 gadu vecumam pret ērču encefalītu vakcinē par valsts līdzekļiem. Pārējiem bērniem šī vakcīna ir pieejama par maksu.

Pēc Latvijas Infektoloģijas centra datiem, pret encefalītu valstī kopumā ir vakcinējušies aptuveni 10% iedzīvotāju un var secināt, ka potējušies ir gandrīz 30% bērnu.

Ne mazāk svarīga māmiņām šķiet arī iespēja no pašvaldības saņemt apmaksātu vakcīnu pret rotavīrusu, kas īpaši izplatīts mazu bērnu vidū - to vēlas 72% aptaujāto (aptaujā bija ļauts nosaukt vairākus atbilžu variantus).

Savukārt 37% ģimenes sieviešu vēlētos no pašvaldības saņemt atbalstu vakcinācijai pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu (HPV) meitenēm pēc 12 gadu vecuma, kurām imunizācija pret šo infekciju Valsts imunizācijas kalendāra ietvaros nepienākas.

Jāpaskaidro, ka vakcināciju pret HPV par valsts līdzekļiem saņem visas meitenes, kurs dzimušas pēc 1997. gada 1.septembra, bet vecākas meitenes par valsts naudu vakcinētas netiek - tas iespējams par maksu.

Liela iedzīvotāju interese ir arī par vakcināciju pret gripu - to no savas pašvaldības vēlētos saņemt 28% aptaujāto māmiņu.

Aptauja arī liecina, ka vairākas pašvaldības jau ir spērušas progresīvu soli iedzīvotāju veselības uzlabošanā un jau patlaban apmaksā iedzīvotājiem vakcīnas, kas nav iekļautas Valsts imunizācijas kalendārā.

Labs piemērs ir Mārupes pašvaldība, kas jau vairākus gadus piešķir līdzekļus sava novada bērnu vakcinācijai pret Latvijā plaši izplatīto un nepatīkamo rotavīrusu jeb vēdera vīrusu. Tādejādi Mārupes pašvaldība ir apsteigusi pārējo valsti, jo Valsts imunizācijas kalendārā zīdaiņu vakcinācija pret rotavīrusu, pretēji sākotnējām iecerēm, līdzekļu trūkuma dēļ pagaidām nav iekļauta un plānota tikai no 2014. gada.

Savukārt no šā gada Mārupes novadā papildus ir atvēlēti līdzekļi, lai nodrošinātu vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu arī 14 - 21 gadus vecām jaunietēm. 12 gadus vecās meitenes šo vakcīnu jau tagad saņem bez maksas no valsts, taču daudzi vecāki vēlas vakcinēt arī tās meitenes, kuras pārkāpušas šo vecuma slieksni.

Vakcinācija ir milzīgs ieguvums ne tikai katram konkrētam cilvēkam, kurš tiek pasargāts no saslimšanas, ciešanām vai glābts no nāves, bet arī visai sabiedrībai kopumā - tiek novērsta infekciju izplatība, epidēmijas, samazināts darba nespējīgo skaits, mācību un darba kavējumi. Vakcinācijas ietekmē būtiski samazinās veselības aprūpes ambulatorās un stacionārās izmaksas un arī sociālā budžeta izdevumi - tātad pašvaldība, kas tālredzīgi iegulda savu iedzīvotāju veselībā un labklājībā, būs tikai ieguvēja.

Jāatgādina, ka 2011. gadā Latvijā tika reģistrēti 3757 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusu, kas ir par 15% vairāk kā 2010. gadā. Kā liecina Latvijas Infektoloģijas centra dati, lielākā daļa inficēto ir bērni vecumā no 1- 3 gadiem. Vakcināciju pret rotavīrusu savos kalendāros jau ieviesušas vairākas Eiropas valstis. Rotavīruss ir ļoti lipīga zarnu infekcija ar smagu vemšanu un caureju, kas izraisa bīstamu organisma atūdeņošanos. Agri vai vēlu rotavīrusu infekcija skar faktiski visus bērnus , turklāt daudziem šī saslimšana norit smagi un beidzas ar hospitalizāciju, kas prasa lielus veselības aprūpes budžeta līdzekļus, nemaz nerunājot par vecāku pārdzīvojumiem un izdevumiem.

Savukārt dzemdes kakla vēzis ir otra izplatītākā ļaundabīgā audzēja lokalizācija reproduktīvā vecuma sievietēm (vecumā līdz 45 gadiem). No šīs slimības Latvijā ik mēnesi mirst aptuveni desmit sieviešu. Vakcinācija ir ieguldījums nākotnē - tās pozitīvo ietekmi mēs redzēsim pēc vairāk nekā 10 gadiem, kad saslimstība ar dzemdes kakla vēzi mazināsies. Pētījumi liecina, ka efekts ir tiešām vērā ņemams: saslimstība un mirstība, vakcinējoties pret HPV, mazinās par 60 - 70%.

Aptauja arī rāda, ka liela daļa iedzīvotāju nav informēti par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem veselības jomā - trešdaļa jeb 33% aptaujāto sieviešu atzinušas, ka nav informētas, vai vietējā pašvaldība bērniem apmaksā kādas vakcīnas un veselības pakalpojumus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē