Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +12 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 30. oktobris
Ulla, Nadīna, Adīna

Lielajā un Mazajā Baltezerā novērotas zilaļģes; turpinās ūdens temperatūras paaugstināšanās

Lielajā un Mazajā Baltezerā novērotas zilaļģes, atsaucoties uz Veselības inspekciju, informē Ropažu novada pašvaldība. Tikmēr tuvākajās dienās turpināsies ūdens temperatūras paaugstināšanās upēs un ezeros, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Ūdenstilpēs turpina attīstīties veģetācija. Mazākās upēs ūdensaugi lielākoties jau ir visā upes šķērsgriezumā, vien dažās tie ir pie krasta vai atsevišķās vietās upes šķērsgriezumā. Vaidavā pie Apes izveidojusies sala un koku sastrēgums augšpus novērojumu stacijas.

Šorīt ūdens temperatūra Daugavā bija 24...25 grādi, Latgales upēs 19...23 grādi, Vidzemes upēs 16...22 grādi, Zemgales upēs 19...22 grādi, Kurzemes upēs 17...22 grādi, ezeros un ūdenskrātuvēs 19...25 grādi, bet Baltijas jūras piekrastē 20…21 grāds un Rīgas līča piekrastē 10…22 grādi.

Tuvākajās dienās upju notece lielākoties pazemināsies vai svārstīsies, bet dažviet iespējami nokrišņi un negaisu veidošanās, vairāk - Latvijas rietumos, kas var izraisīt ūdenslīmeņa paaugstināšanos atsevišķās upēs.

Aizvadītajā diennaktī ūdenslīmenis Daugavā no Verhņedvinskas līdz Jēkabpilij svārstījās apmēram 3 centimetru robežās. Daugavas baseina upēs ūdenslīmenis pārsvarā pazeminājās par 1...10 centimetriem, vietām svārstījās, bet Pededzē pie Litenes un Lielajā Juglā pie Zaķiem paaugstinājās attiecīgi par 4 un 8 centimetriem diennaktī.

Gaujas augštecē ūdenslīmenis paaugstinājās par 9 centimetriem, pie Valmieras svārstījās, bet posmā Sigulda-Carnikava pazeminājās par 1…7 centimetriem. Gaujas baseina upēs ūdenslīmenis lielākoties pazeminājās par 1…24 centimetriem diennaktī.

Salacas baseina upēs ūdenslīmenis lielākoties pazeminājās par 1…4 centimetriem diennaktī.

Lielupē no Mežotnes līdz Slokai ūdenslīmenis pazeminājās par 3...10 centimetriem diennaktī. Citās Lielupes baseina upēs ūdenslīmenis lielākoties pazeminājās par 1…8 centimetriem vai svārstījās.

Ventā no Leckavas līdz Kuldīgai ūdenslīmenis paaugstinājās par 4…17 centimetriem, Ventā pie Vendzavas pazeminājās par 3 centimetriem diennaktī. Lielākajā daļā Kurzemes upju novērotas ūdenslīmeņa svārstības 4 centimetriem robežās.

Veselības inspekcijā saņemta informācija no iedzīvotājiem par novērotu ūdens piesārņojumu ar zilaļģēm pie Mazā un Lielā Baltezera peldēšanās vietām, kā arī Langstiņu ezerā.

Iedzīvotāji tiek aicināti ievērot drošības prasības un, redzot zilaļģes ūdenī, tajā nepeldēties un nepeldināt mājdzīvniekus.

Gadījumā, ja zilaļģu savairošanās ir būtiska, ja ūdens masa ir zaļa, zilzaļa, brūngana, novērojama smaka, nepieciešams vērst iedzīvotāju uzmanību, ka attiecīgajā peldēšanās vietā ir aizliegts peldēties.

Kā liecina informācija Veselības inspekcijas mājaslapā, zilaļģes jeb cianobaktērijas aug dažādos ūdeņos un visbiežāk ir sastopamas saldūdeņos, kas ir barības vielām bagāti. Latvijā ir sastopamas aptuveni 390 zilaļģu sugas, starp kurām atsevišķas sugas spēj saražot potenciāli toksiskas vielas - cianotoksīnus. 

Šie toksīni var radīt kaitējumu cilvēku veselībai - saskarē ar ādu vai gļotādu izraisīt alerģiskas reakcijas un, iekļūstot caur gremošanas traktu, izraisīt aknu bojājumus un negatīvi ietekmēt nervu un muskuļu darbību.

Visbiežāk zilaļģu toksīni nokļūst uz peldētāja ādas vai iekļūst acu gļotādā. Tāpat cilvēka organismā zilaļģu radītie toksīni var iekļūt caur muti, piemēram, norijot ūdeni peldoties vai apēdot pārtikas produktus, kas satur toksīnus. Gadījumā, ja peldvietas krastā atrodas izžuvušas zilaļģes, pastāv minimāls risks to toksīniem iekļūt organismā, ieelpojot tos.

Sākotnējā pazīme par zilaļģu savairošanos ūdenī ir vizuāli novērojami mazi zaļi vai dzeltenīgi punktiņi, kas peld ūdenī. Ja ūdenī novēro šīs pazīmes, nav ieteicams peldēties, makšķerēt, kā arī izmantot ūdeni saimniecībā vai mājdzīvnieku dzirdīšanai.

Zilaļģēm savairojoties arvien vairāk, ūdens kļūst biezāks, duļķaināks, var iegūt zaļu, zilganzaļu vai dzeltenīgu nokrāsu un izskatīties kā plēve ar pavedieniem. Zilaļģu sadalīšanās procesā ūdens iekrāsojas netīri brūnā vai zaļganbrūnā krāsā, un iegūst zupai līdzīgu konsistenci ar nepatīkamu smaku. 

Tieši šajā periodā toksīnu koncentrācija ūdenī ir visaugstākā un pastāv vislielākais risks veselībai.

Peldēties aizliegts, ja peldvietā zilaļģes parādās masveidā un pārklāj peldvietas ūdens teritoriju! Nav ieteicams lietot pārtikas produktus, kas atradušies šādā ūdenī, jo toksīnus nevar iznīcināt cepot, ilgstoši vārot vai sasaldējot.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas