Tehnoloģijas kļūst arvien viedākas, to lietošana – ērtāka un patīkamāka, un, gluži nemanot, no ikdienu atvieglojoša palīga mobilais tālrunis var pārtapt kaitniekā, izraisot atkarību teju tāpat kā azartspēles un apreibinoši līdzekļi, jo tik viegli un ātri iespējams aizceļot no realitātes ekrāna radītajā ideālajā pasaulē!
Atzīst, ka lieto telefonu par daudz
Jau vairākus gadus visā pasaulē atkarību speciālisti ar bažām runā par sekām, kādas izraisa pārmērīga mobilo tehnoloģiju lietošana. Arī Latvijā telekomunikāciju uzņēmums Tele2 sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat veicis aptauju, lai skaidrotu viedtālruņu lietošanas paradumus mūsu sabiedrībā. Laikposmā no šī gada 5. līdz 13. februārim tika aptaujāti 1033 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 65+ gadiem. Izrādās, ka 85% Latvijas iedzīvotāju mobilo telefonu uzskata par jaunu atkarības veidu. Gandrīz pusei iedzīvotāju pārmērīga mobilo tehnoloģiju lietošana radījusi domstarpības ģimenē. Tikai 10% sabiedrības domā, ka viedtelefonus lieto normas robežās.
Brīvo brīžu pavadīšana telefonā pirms aizmigšanas un uzreiz pēc pamošanās, sociālo tīklu aplūkošana ģimenes ēdienreizēs un pārāk daudz laika veltīšana spēlīšu spēlēšanai viedtālrunī ir tikai daži no paradumiem, kurus Latvijas iedzīvotāji vēlētos mainīt visbiežāk.
Katrs trešais iedzīvotājs, bet jauniešu vidū pat divi no trim aptaujātajiem atzinuši, ka viedierīces izmanto par daudz, bezmērķīgi izmantojot saturu, kas nemaz nav nepieciešams.
"Viedtālrunis mūsdienās ir jau gandrīz katram pirmklasniekam, nemaz nerunājot par pieaugušajiem, un bieži vien ģimenē tas pilda tādu kā atsevišķa ģimenes locekļa funkciju, ar kura klātbūtni ir jārēķinās. Pat tiekoties radu vai draugu lokā kafejnīcā, pie galdiņa vērojams, ka kompānija it kā pavada laiku kopā, taču katrs paralēli kaut ko dara arī savā tālrunī. Tā kā mobilo tehnoloģiju uzvaras gājiens ir sācies relatīvi nesen – aptuveni pirms 10 gadiem –, bet ļoti dinamiski attīstījies pēdējos piecos gados, mums visiem kā sabiedrībai ir jāmācās ar šo fenomenu rīkoties un jāapgūst viedierīču lietošanas etiķete, lai tās kalpotu mums, nevis mēs tām. Lai izprastu, kādi ir Latvijas iedzīvotāju mobilo tehnoloģiju lietošanas paradumi, nolēmām veikt aptauju, un rezultāti ir pārsteidzoši – ļoti daudziem aptaujātajiem, turklāt visās vecuma grupās aptuveni vienādi, mobilā tālruņa lietošana kādā brīdī ir sagādājusi problēmas attiecībās. Tā kā Tele2 ir līderis Latvijā mobilā interneta un 4G pārklājuma jomā, es uzskatu – mums ir pienākums runāt par šo jautājumu un mudināt patērētāju šīs tehnoloģijas izmantot saprātīgi un jēgpilni," skaidro Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs. Tele2 turpmāk savās reklāmās sola vērst uzmanību uz atbildīgu interneta lietošanu, turklāt darīt to formātā, kādu cilvēki pieraduši redzēt alkoholisko dzērienu un tabakas produktu komunikācijā, liekot klāt brīdinājumu.
Jāmeklē tuvinieku atbalsts
Par pārmērīgu viedierīču lietošanu ir satraukušies gan ģimeņu psihoterapeiti, gan bērnu neirologi, kuri uzsver, ka šī problēma skar visas paaudzes, un tehnoloģiju patēriņa ierobežošana neattiecas tikai uz bērniem vai pusaudžiem. Tieši vecāku ieslīgšana mobilajā telefonā ir kļuvusi par problēmu, kas jārisina, – tā ietekmē emocionālo klimatu ģimenē, turklāt veido arī bērnu paradumus nākotnē.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 7. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pareizaisvirsraksts