Sociālais dialogs Eiropas Savienībā (ES) tirdzniecības nozarē ir nozīmīgs, un tā ir vienīgā nozare, kurā Eiropas Komisija ir izveidojusi pastāvīgu sociālā dialoga komisiju, kuru vada Nodarbinātības ģenerāldirektorāts. ES uzskata, ka tirdzniecība ir nozīmīga nozare darba vietu radīšanai un iedzīvotāju apgādē ar kvalitatīvām precēm un pakalpojumiem.
Sociālā dialoga uzdevumi ES ir:
- pastāvīga apmācība un strādājošo prasmju attīstīšana;
- krīzes ietekmes samazināšana uz uzņēmējiem, patērētājiem un tirdzniecības nozarē strādājošajiem;
- sekošana ES politikai, kurai ir sociāla ietekme uz tirdzniecību;
- veselība, labklājība un drošība darba vietā;
- sociālā dialoga efektivitātes palielināšana.
Lai sekmētu šo uzdevumu realizēšanu, ir rekomendēts veidot sociālā dialoga padomes ES dalībvalstīs ar mērķi stiprināt darba ņēmēju un darba devēju organizāciju tirdzniecības nozarē. Latvija ir pirmā, kurā tiek veidota nacionāla sociālā dialoga padome tirdzniecības nozarē.
Dalībai padomes sastāvā izvirzīti Andrejs Krasiļņikovs, SIA RIMI Latvia arodorganizācijas priekšsēdētājs, Imants Kanaška, Jelgavas Tirgotāju un Ražotāju asociācijas (JRTA) valdes priekšsēdētājs, Maira Muceniece, Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrības (LTDA) priekšsēdētāja, Henriks Danusēvičs, Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents un Māris Bērziņš, Cēsu tirgus valdes priekšsēdētājs.
Latvijas pārstāvis ES Sociālā dialoga komisijā Henriks Danusēvičs uzsver šīs padomes nepieciešamību, jo Latvijas valdība līdz pat šim brīdim nav uzskatījusi par atbalstāmu sociālo dialogu lielākajā tautsaimniecības nozarē valstī: "Naivi ceru, ka šādas padomes dibināšana mainīs valdības attieksmi un atbildīgās ministrijas nostāju."
Maira Muceniece kā galvenos darbības mērķus padomē uzskata – drošības paaugstināšanu (vadlīnijas cīņai ar trešās personas vardarbību un uzmākšanos saistībā ar darbu), darba drošības pasākumu ievērošanu un sociālā dialoga attīstību nozarē.