Kādreiz siers bija galvenokārt Jāņu tradicionālais ēdiens. Taču mūsdienās siers ir maltītes sastāvdaļa gandrīz ikvienā Latvijas mājā. Tomēr jāuzsver tas, ka mūsu valsts iedzīvotāju ikdienas ēdienreizēs siers ienāca samērā nesen.
Svarīgs ir uzglabāšanas ilgums
Jāatgādina, ka siera gatavošanas tehnoloģiju atklāšana būtiski ietekmēja civilizācijas vēsturi. Cilvēces pāreja no ekstensīvas saimniekošanas uz piena lopkopību ļāva ievērojami samazināt tos laika resursus un zemes apjomus, kas ir vajadzīgi pārtikas ražošanā, bet jo īpaši olbaltumvielu ieguvē. Lai no mājdzīvniekiem iegūtu vienu svara vienību liellopu gaļas, dzīvnieku ēdināšanā ir jāizlieto lopbarības daudzums, kas ir 50 reižu smagāks. Proti, liellopu gaļas kaloritātē pārtop tikai 1,9% no apēstās lopbarības kaloritātes. Savukārt pienā pārtop 25% no govs apēstās lopbarības kaloritātes. Aprēķini liecina: lai saražotu vienu kilogramu liellopa gaļas, ir nepieciešami 25 kilogrami lopbarības, taču, lai saražotu vienu kilogramu putna gaļas, ir pietiekami ar 3,3 kilogramiem barības. Savukārt viena kilograma piena ieguvei pietiek ar tikai 0,7 kilogramiem lopbarības.
Līdzīgi ir ar iegūstamo olbaltumvielu daudzumu. Liellopu gaļā pārtop tikai 3,8% no dzīvnieka apēsto augu proteīnu (olbaltumvielu) daudzuma, bet olās un pienā pārtop 25% no vistu un attiecīgi govju apēstā augu proteīna daudzuma (Alexander P., Brown C., Arneth A., Finnigan J.,
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 10. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00