Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +12 °C
Skaidrs
Svētdiena, 29. septembris
Mihails, Miķelis, Mikus, Miks

Kuram maksāt?

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
savāda vide
s
Tā arī nespēju izprast mērķi,kādēļ šis teksts ir radies. Ko autore vēlas- pretnostatīt, kārtējo reizi rīdīt? Komentāros, tiklīdz kāds raksts, diskusija skar mākslu,literatūru, aizvien brašāk un kareivīgāk savas pozīcijas izsaka cilvēki no vienas pozīcijas- "mēs, nodokļu maksātāji par savu naudu...","kam to operu, grāmatas, teātri vajag,lai maksā" utt. Šie revolucionārie teksti šķiet tuvi, mīļi un kaut kad tā kā dzirdēti. Latviešu skatītāji tiek slavēti kā pārlieku pieklājīgi, jo neliedz aplausus, gan arī kā masa ar nestabilām nervu sistēmām,jo slienas kājās kritiķiem neizprotamās vietās, kā teātri mīloša,gan kā gudru vēstījumu izprast nespējīga plebeju kopiena... Dominējošs izrādes vērtējuma atslēgvārds ir "interesanti". Kā pašmērķis. Cik lielos daudzumos tad lai apgādā jauno, svaigo, interesanto, ja cilvēka gars un miesa rādās tik saguruši ikdienas cīniņos, ka jo bieži nespēj koncentrēties nevienam un nekādam priekšnesumam ilgāk par 20 minūtēm. Jāsaka atklāti, ka gluži vienmēr es arī negribētu, sēžot skatītāju galā, risināt formulas, rēbusus, piedalīties zinātniski pētnieciskos eksperimentos, kuru iznākums jāpiedomā klāt pašam... Aiz augstprātības mūžam nicinātais vieglais žanrs tā sanīcis,ka, piemēram, komēdiju režisori kļuvuši par deficītu. Vēl lielāku kā līdz šim. Kaut ko jau darās, bet kā komisks tēls no iekšpuses slēdzams,ar retiem izņēmumiem paliek mīkla. Jauns režisors postulē, ka teātra modelis ar iepriekš sastādītām shēmām ( tādas taču ir arī tā sauktās interpretācijas) un PAT mizanscēnām ir pagātne. Pieņemsim, ka izrādē, kurā aizņemti nedaudzi aktieri, tā varētu, bet ko darīt, ja uz skatuves ir "masa"? Tad nu slānīsim horeogrāfu,lai viņš pie viena paveic arī režisora darbu? Neatkarīgie klāsta, ka strādā jaunatnei, brauc uz skolām un kodē viņus. Vai tad jau neesam pietiekami izkodēti- ar TV šoviem, seriāliem, visādām lasāmvielām? Nezinu, nezinu, rūpniecība,lauksaimniecība izpostīta, kuģi sagriezti...Stumjamies virsū kultūrai. Kā liekas, tad priekšroku dodot uzbrūkošai, agresīvai un pat iznīcinošai intonācijai. Kas tad valstij īsti vajadzīgs? To mēs drīz uzzināsim, jo dzīvojam aizas tuvumā, kuras abās malās tiek metodiski veidotas atšķirīgas ciltis, kas nespēj saprasties mērķos, virzībā un valodā. Izejas punkts ir vien paša kabata, bet vadošā nostāja pret dzīves procesiem- aiz manis kaut ūdens plūdi. Maksāt tam, kurš spēj labāk...Tad jau tikai ar atpakaļejošu datumu, jo mākslā iznākumu paredzēt var visai nosacīti.
Vija Kilbloka
V
Vai tiešām neviens nav pamanījis, ka nav jau arī vairs tās tautas, kam pat tingeltangeļus taisīt. Londonā vienu iestudējumu izrāda katru vakaru gadu desmitiem, bet Rīgā jau pēc desmit izrādēm jādomā, kas tai skatītāju zālē sēdēs. Tomēr izmaksas gan Rīgā, gan Londonā daudz neatšķiras, tādēļ, ja gribam teātri, tas ir jādotē. Un nevajadzētu putināt laukā to, kas ir izdzīvojis visas krīzes un varas maiņas!
nu zināma taisniba jau ir
n
bet neprot jau ari tindeltangeli uztaisit, uzsilada vecus gabalus, cenšoties iedvest ko jaunu sastāvejušās tortes gabaliņā, bet tie kas iet uz teātri negrib vakardienas zupiņu. un nav tā ka nav kas ietir izrādes kur biļešu nav, bet maz, tiešām maz, pamatā gramstās pa augstiem plauktiem, nekas protams nesanāk jo nav ne talanta, ne spēju, un pēc tam brīnās ka zāle tukša vai pustukša labākajā gadijumā. ja par londonu tad atgādināšu ka pat pēc 10 gadiem izrādes laikā zālē sēd kontroles dienests kuršseko līdz lai izrāde tiktu nospēleta uz tip top. pie mums viss uz hai du, tekstus nezin, tēlo kā aizmiguši, vai kā bērziņš vispār piedzeras un norauj izrādei beigas jo nevar uz skatuves uzkāpt. tad kur lai tā kvalitāte rodas? tad vel par trupām. spēlē kautkāda nopelniem bagātā 3 plāna lomiņu 2 izrādes mēnesī, bet saņem cietu algu jo ir štatā un ne no mazākajām ( tad kad pensionāriem neļāva strādāt un saņemt pensiju tad viena stāstija tv , ka teātrī saņem 500 kamer pensijā 200, loģiski ka viņa no pensijas atteicās). tur arī tie izdevumi, trupa uzpūsta, paligpersonāls vienkārši milzīgs... neviens nerisina jautājumu cik reāli maksātu iestudejums ja atmestu lieko bagāžu, jo ko tad atlaidīs, un ja nu rīt ievajagas? doma ka varetu algot uz konkrētām izrādēm, konkrētu skaitu, par onkrētu samaksu liekas netiek pat apspriests. es nepretendeju ka varetu repertuāru uzlabot, nav tā izglitiba dotajā jomā, bet izdevumus uz personālu un pārejām izmaksām mierigi apņemtos samazināt uz pusi momentā un vel vairāk ilgtermiņā.
  • 4
  • 0
tiešām
t
varbūt pajautājiet teātru vadītājiem, ko domā viņi??? tā ir būtiska iesaistīto daļa, kuras viedoklis līdz šim gandrīz nav dzirdēts...
Skribents007-ko diez teātra vaditāj
S
Var jau pajautat ta,ali runa par radoso nevis tikai naudu. Var pajautat ta,ka grib,un ta, ka vajag.
  • 1
  • 0
ko diez teātra vaditājs varetu teik
k
tik un vienigi, naudas nav nekam nepietiek, aldziņas mazas, dodiet vel. repertuārs, kvalitāte... tas viss viņiem tukša skaņa, ka tik lati ripo. vai tad jau aizmirsāt kā te 2 asprāši viens otram algu maksāja?
  • 5
  • 1
Kārtējais lielās bildes mazais gaba
K
Arī pieminētā sarunu Satori diskusija diemžēl nekāda - kāds varbūt var pateikt, kāpēc un par ko sprieda/diskutēja un kas tālāk? Visi tik gudri, tik gudri. Diskutē, uzdod jautājumus, izsaka pieņēmumus. Paprasiet tak pašiem (visu) teātru vadītājiem, ko viņi par savu darbību domā! Visiem vadītājiem vienādus jautājums. Easy. Bet pie mums pieņemts citādi - Naumaņa kungs raksta par neapmeklētām izrādēm, kritiķes kundzes un j-kundzes fantazē, ko teātru cilvēki varētu būt domājuši ar to vai šo, kult.ministrijas funkcionāri vispār dzīvo citā realitātē, t.sk. kult.ministre aizrāvusies ar "industrijām" (vai tas nav lauciņš, kur ekonomikas ministrijai rušināties?). Balagāns. :-)
kas tālāk?
k
No dzirksteles iedegsies liesma,no gabaliņiem mālēsies bilde,varbūt pat,ka zaigos vitrāža,savaldiet taču savus nervus, tās šūnas jau diezin vai atjaunojas, nekas nav ne viegli, ne vienkārši, ikvienam ir nagi jāpieliek, lai lielais darbs uz priekšu tiek,ikkatris lai uguni kurina, kas visus mūs gaismo un sasilda!Te jums nav nekāda cirkus būda. :-)
  • 0
  • 0
Skribents007
S
Virsraksta teksts ir precīzs diskusijas atreferējums divos vārdos. Varbūt dažādu jomu (rakstniecības, teātra un citu) pārstāvji pārāk ieciklējušies uz valstī esošās naudas pārdali katrs sev par labu? Doma tāda dīvaina, ka lielāka nauda uzreiz dod vairāk mākslas. Pagaidām Latvijā- vairāk naudas pie mākslas esošo cilvēku kabatās. Tas gan nevar būt mūsu visu naudas iztērēšanas mērķis. Dot stimulu, lai nozares kļūst patstāvīgākas, pašas sevi uzturēt spējīgākas- tam varētu būt atbalsts valsts iedzīvotāju vidū. TAd gan vajag kritērijus tam, lai varētu izvērtēt vairāku saņemt gribētāju progresu uz finansiālo un reizē arī māksliniecisko patstāvību. Pārspīlēt nevajag- Jelgavas AlunānaTautas teātrisjau senus gadus radoši ir neatkarīgs , un ne ar pagrabu teātrīšiem sākas kas jauns. Tiesa, neviens nebija īsti Latvijā iedomājies, ka vajag līst pagrabā, lai spēlētu.Vienmēr centās būt virzībā uz lielo skatuvi, uz lielākas skatītāju auditorijas uzrunāšanu(kaut amatierteātru fināli uz profesionālajām skatuvēm). Teātri ir vienādi.Atšķiras tikai tas, vai cilvēki grib skatīties un maksāt par izrādi ar biļeti vai ne. Šajā ziņā teātris ir visapmānošākā un reizē godīgākā māksla- māki apmānīt un likt atkal nopirkt skatītājam biļeti uz citu izrādi- esi karalis. Nē, tātad nepaveici darbu. Nevajag domāt, ka pagrabu eksperimentiem būtu milzīga audotirija uz lielo teātru skatuvēm.Ir daudz grūtāk atkārtoti iegūt tūkstošu nevis simtu auditoriju..
Vaironis
V
Nevaru iedomaaties kaut vai scenogrāfiju, piemēram uz Nacionālā teātra skatuves, kas varētu izmaksat 300ls. Pat scenogrāfs par tadu summu neskatās uz to virsū! un ja es esmu redzejis piemeram Voiceka skatuvi, vai Mirušās dveseles, vai Ideālo zagli tīri scenogrāfiski -tad nedomāju, ka vēlos krist atpakaļ uz KAUT KO pa dažiem simtiem latu. mīļie -pat ģeniālā Pūt vejiņi skatuve Liepājā - it kā vienkārša, tomēr maksāju kaudzi naudas!
nopelniem bagātā tautas skatuves mā
n
Vai teātra kritiķiem vispār būtu jāraizējas par teātru finansēm? Kaut kā neiet kopā. Ko? Varbūt kritiķim labāk darīt savu un izlaist riksi pa mīļās LV brīvdabas estrādēm, kur notiek vasaras izklaides izrādes - un tās tad paanalizēt, lai, iespējams, palīdzētu celt māksliniecisko latiņu. Ne?
mīļā,māksliniec,
m
Jūs domājat,ka varētu palīdzēt celt latiņu vasaras izklaidei...Kam tērēties analīzēm, ja diagnoze ir skaidra? Par finansēm runāt pašreiz ir stilīgi. Dotāciju konkursiem gan vajadzētu būt nošķirtiem: vieni sijātu lielo skatuvju ieceres, otri nelielo spēles laukumu brīnumus.Nez, kas notiktu, ja kamerizrāžu novatorismu pārbaudītu ar lielās zāles paģērošajiem noteikumiem? Putekļi vien nokūpētu. Ar kritikas "pletni" pieprasītais laikmetīgums reizēm kļūst tik pat baiss kā iesīkstējušais tradicionālisms. Izrādes komanda, kā man šķiet, ne reti ir pārnoraizējusies kā tik nu visus pārsteigt. Dailes teātrī varētu būt Rīgas Brodvejs? Varbūt vajadzētu pavaicāt, vai viņi paši to vēlas. Mums nevajadzētu raizēties, ka DT padsmit gadu laikā nav kļuvis par kvalitatīvu izklaides vietu, bet gan pajautāt, kāpēc šī teātra mākslinieki ilgtermiņā ir nolikti "zem āmura",liekot cilvēkiem savu talantu un enerģiju ziedot kongresu zālei-vampīram. Daudzi mūsu spriedelējumi ir utopiski,jo kardināli izmainījušās savstarpējās attiecības,kuras veido valsts, mākslinieki, skatītāji,kā arī objektīvie un gadījumrakstura apstākļi, mūsu kategorisms un hiperaktīvā neiecietība. Lai nu būtu, ka caur-spīdīgums nodrošinās mūsu teātra mākslas eksistenci un vedīs pretim radošām uzvarām.
  • 6
  • 0
nezinītis
n
Zilā kalna Martas iestudēšana JRT esot izmaksājusi Ls 300!!! Tas ir rekvizīti un kostīmi izmaksāja 300Ls vai JRT aktieru, režisora, tehnisko un administratīvo darbinieku samaksa, mēģinājumu telpu komunālie maksājami izrādes veidošanas laikā, kas droši vien bija 2 mēnešu ilgs plus izrādes mārketings, publicitāte izmaksāja 300Ls?
kumēdiņi kumēdiņi
k
Dikti jau nu tiem latviešiem gribas būt gudrākiem par pārējām tautām un domāt alternatīvus modeļus tiem, kas ir citviet Eiropā. Labi, pieņemsim, teātris pelna ar tingeltangeļiem. Kāpēc privātam teātrim nopelnītais (nebūt ne tik daudz) būtu jāiztērē sabiedrības nevis sevis labā? Tā ir valsts funkcija. Valstij par to maksā nodokļus, no komercjomas tos tikai iekasē. Un kāpēc kādam sponsoram būtu jāatbalsta tas, kas valstij nav vajadzīgs (lasi - valsts signāls tam, ka šai lietai nav sabiedriska labuma). Ko tur vēl varēja iesākt? Ā, paņemt bankā kredītu (interesanti - dos?), izpildīt nacionālo pasūtījumu un cerēt, ka par to pēc tam arī samaksās. Paldies, drošāk tomēr taisīt tingeltangeļus. Un, jo mazāk būs tās "lielās mākslas", jo masveidīgāk tauta nāks uz tingeltangeļiem. Būs lielākas algas, varēs atļauties izrauties pabaudīt kultūru citur pasaulē.
nu, nu
n
Šādi teksti eksistē jau kopš pastāv teātris. Paldies mākslai, ka tā ir izdzīvojusi par spīti pragmatiķiem. Kultūras ekonomika nedaudz atšķiras no ražošanas - tās pievienotā vērtība nav izmērāma latos.
  • 1
  • 0
Skribents007
S
LAtvijā šobrīd tieši ir problēma ar tingeltangeļeim. Nav to,kuri māk tos iestudēt. Dailes Trīne -piemērs. Arī atkārtošanās ar Neilandu ,Nav to tingeltangeļu veidotāju, nav. Parīzes Dievmātes katedrāle -arī nav tingeltangelis. NAv operešveidīgu, vieglu izrāžu izklaidei,jo nav cilvēku,kuri māk tos veidot.
  • 3
  • 1
nu atiecibā uz teātriem
n
vienmer esmu bijis kategorisks- nekādu valsts dotāciju viņiem nevajag. (vienigi nu ja telpas kapitāli jāremontē vai lidzigi kāzusi tad iešpricē) nauda jāpelna ar tingeltangeli masām, kad zāle izpārdota pa 120% , un tad par nopelnito naudu var taisit "lielo mākslu". tāpat lielo mākslu var sponsori apmaksāt, vai ari but valsts pasutiums kādai nacionālai izrādei(bet ar ar pēcapmaksu, tika ja uzvedums izdevies). bet tā kā tagad- nauda garanteta un neviens sevišķi neiespringst, tas ir galigi garām.
.
.
Šis ir ģeniāls "caurspīdīga iespēja piedalīties cīņā". Vai cien. kritiķe saprot, ko raksta?

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja