Izstādes veidotāji uzsver, ka tā ir unikāla un dziļi personiska iespēja katram aizceļot 500 gadu senā pagātnē – saprast, ka grāmata bija un ir spēcīgs medijs ikviena cilvēka dzīvē. "Lielās pārmaiņas, kuras cilvēki piedzīvoja ap 1514. gadu, kad iespiedēji, autori un intelektuāļi 60 gadus pēc Gūtenberga bija apguvuši drukas iespējas un iespiestās grāmatas pārspēja manuskriptus, bija līdzīgas tām pārmaiņām, kuras piedzīvojam šodien, kad līdztekus drukātajiem tekstiem saskaramies ar digitālo tehnoloģiju iespējām," uz tā laika un mūsdienu alegoriju norāda izstādes veidotāji.
1514.Grāmata.2014 idejas autors ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, izstādes koncepciju veidojis Gustavs Strenga. Andris Vilks atklāj: "Konstatēju, ka būtu ļoti interesanti skatīt Eiropas kultūras telpu viena – 1514. – gada šķērsgriezumā ar grāmatu starpniecību." Izstādē identificēts svarīgākais, kas pirms 500 gadiem noticis ar grāmatām, redzami Dantes Aligjeri, Aristoteļa, Cicerona un citu ievērojamu autoru darbu izdevumi, dažādu reliģisku tekstu iespiedumi, kā arī uz pergamenta ar roku rakstīti manuskripti. Līdz ar to izstādē atklājas tā laika grāmatu satura un formas dažādība.
Gustavs Strenga norāda, ka izstādīt grāmatas ir liels izaicinājums, jo "tās runā caur saturu ne titullapu vai atvērumu". Lai gan nevienu izstādē redzamo grāmatu nav iespējams šķirstīt fiziski, to saturam ir iespējams piekļūt, izmantojot interaktīvās planšetes, kas izvietotas pie katras vitrīnas. Strenga uzsver, ka apkopotās kolekcijas mērķis ir ļaut skatītājiem ieskatīties pirms 500 gadiem klajā laistajās grāmatās un radīt izpratni par to, "kas ir aiz tām". "Izstādē atklājas 1514. gada cilvēks un viņa attiecības ar grāmatām," viņš atzīmē. 13 ekspozīcijas sadaļās atklāta redzamās literatūras saistība ar indivīdu, politiku, lasīšanas kultūru, antīko kultūru un citām tēmām.
Vislielākais grāmatu skaits nācis no Austrijas Nacionālās bibliotēkas, Bavārijas Valsts bibliotēkas un Strasbūras Nacionālās universitātes bibliotēkas. Kopumā izstādē pārstāvētas 18 Eiropas bibliotēkas un grāmatu krātuves.