Vērienīgā izstāde ietver dažādu Itālijas reģionu amatniecības darbnīcu un manufaktūru meistardarbus, darinātus laikposmā no 6. līdz 19. gadsimtam, īpaši izceļot vēlīno viduslaiku un augstās renesanses perioda mākslu, kas glabājas Turīnas Senās mākslas muzeja Madamas pils (Palazzo Madama) kolekcijā. Ekspozīcija piedāvā gūt ieskatu visos Itālijai nozīmīgākajos amatniecības veidos – komplektā ir visā pasaulē pazīstamais Murano stikls, Venēcijas emaljas un dodžu dokumentu vāki, renesanses bronzas un kamejas, Lombardijas metālkalumi, Toskānas fajanss, Neapoles porcelāns, audumi un mežģīnes, Pjemontas mēbeles, smalki griezumi kokā, koraļļos, ziloņkaulā u.c.
Palazzo Madama direktors prof. Džovanni Karlo Federiko Villa (Giovanni Carlo Federico Villa) saka: “Meistarība – tas ir noslēpums, kas ir itāļu radošuma un ģenialitātes pamatā. Izcilās prasmes un izpildījuma kvalitāte ir ļāvusi lielajiem māksliniekiem radīt darbus, kas ir pārdzīvojuši gadsimtus un apbūruši daudzas paaudzes. Madamas pils, kuras krājumā atrodas 70 000 darbu, un kas ir viena no apjomīgākajām lietišķās mākslas kolekcijām pasaulē, ar lielu prieku iesaistījās dialogā ar Mākslas muzeju Rīgas birža, lai izveidotu izstādi, kas, cerams, sajūsminās Latvijas publiku un atdzīvinās attiecības starp mūsu kultūrām.”
Vēsturisko eksponātu izlasi bagātina atsevišķi priekšmeti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas kolekcijas. Pirmo reizi Latvijas publika varēs virtuāli šķirstīt un klātienē redzēt leģendāro Džordžo Vazāri (Giorgio Vasari, 1511–1574) grāmatu Izcilāko gleznotāju, tēlnieku un arhitektu dzīves (1568. gada izdevums), ko ir deponējusi Latvijas Universitātes bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu nodaļa. Divi unikāli Vazāri laika sējumi ir pieejami apskatei muzeja Eiropas mākslas galerijā.
Būtisks papildinājums ekspozīcijai ir Madamas pils un Mākslas muzeja Rīgas birža pētnieku sagatavotie apraksti un ceļveži, kas palīdzēs apmeklētājiem orientēties dažādu amatniecības nozaru un centru vēsturē vai specifikā. Izstādei izdots katalogs, kas vienlaikus ir arī mākslas vēstures pētījums par amatniecības veidiem, materiāliem un nozīmīgākajiem amatniecības centriem. Izstādi pavadīs izvērsts pasākumu kopums, kas sāksies ar Itālijas dienu 1. jūnijā.
Izstāde tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu un ir daļa no viena miljona eiro lielā ieguldījuma vērienīgās kultūras norisēs, svinot fonda 15 gadu jubileju. Mākslas muzejs Rīgas birža kopā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu veiksmīgi īstenojuši vairākus izstāžu projektus, to vidū Provansas valdzinājums (2015), PRADO 12 raksturi (2017), Advents, Ziemassvētki un Zvaigznes diena kopā ar PRADO (2024–2025), kā arī pirmo Latvijas sadarbības projektu ar Ufici galeriju – izstādi Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi (2021).
“Projekti, kas ir saistīti ar ilglaicīgu pētniecības darbu, lai sadarbībā ar ārzemju kolēģiem radītu unikālu piedāvājumu tieši Latvijas publikai, parasti sniedz vislielāko gandarījumu par padarīto darbu un vēlāk arī vislielāko publikas atdevi. Tā ir izveidojies, ka šie projekti nereti vistiešākajā veidā ir saistīti ar Borisa un Ināras Teterevu fondu, jo nopietni projekti prasa arī nopietnus ilgtermiņa ieguldījumus. Par to mēs fondam sakām vislielāko paldies, jo šī jubilejas gada iecere bija ambiciozs izaicinājums, bet kopā to paveicām,” uzsver Mākslas muzeja Rīgas birža vadītāja Daiga Upeniece.