Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +22 °C
Viegls lietus
Trešdiena, 29. maijs
Raivis, Raivo, Maksis, Maksims

Daudzveidīga, krāsaina tekstilmākslas parāde Cēsīs

Vidzemes koncertzālē Cēsis 2. decembrī tika atklāta krāšņa Latvijas tekstilmākslas izstāde Gadu mijas raksti no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijas, kas būs apskatāma divus mēnešus – līdz 4. februārim.

Gada nogales svētku gaidās Vidzemes koncertzāles Cēsis mākslas galerijas apmeklētāji varēs iepazīties ar izciliem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma tekstildarbiem, kas glabājas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Tekstilmāksla vienmēr bijusi neatņemama Latvijas kultūras sastāvdaļa un sevišķi iemīļota mākslas joma. Tai ir dziļas un vēsturiski noteiktas tradīcijas, kas sakņojas tautas mākslas vērtību pārmantošanā un profesionālajās amata prasmēs. Jāatzīmē tekstilmākslas sasniegumi 20. gadsimta sākumā un īpaši 20.–30. gados – Latvijas brīvvalsts laikā. Tieši šajā periodā svarīgu ieguldījumu nozares attīstībā un nacionālā stila izveidē devuši mākslinieki Jūlijs Madernieks, Ansis Cīrulis, Jūlijs Straume, Arvīds Dzērvītis u. c. Pēc Otrā pasaules kara profesionālās tekstilmākslas skolas evolūciju būtiski stimulēja 1961. gadā Latvijas Mākslas akadēmijā nodibinātā Tekstilmākslas nodaļa, kas līdz pat šodienai māksliniekiem nodrošina augstākās profesionālās izglītības iegūšanas iespējas.

Izstāde Gadu mijas raksti sniedz spilgtu ieskatu Latvijas tekstilmākslas klasikā, rosinot apbrīnot daudzveidīgu, krāsainu un izteikti individuālu radošo rokrakstu parādi. Darbi atlasīti, īpaši domājot par ziemas saulgriežu laiku. Te ir viss: gadumijas tradīcijas, kosmiskās vīzijas, etnogrāfijas mantojuma brīva interpretācija, dabas motīvi utt. Mākslinieki visvairāk iedvesmojas no Latvijas dabas fenomena – četriem gadalaikiem, to harmoniskajām pārejām, kas veido niansētu un bagātīgu krāsu gammu. Šīs krāsas ir ieaustas latviešu tautastērpos, cimdu rakstos, un senču unikālo mantojumu radoši transformē mūsu profesionālie tekstilmākslinieki.

Piecpadsmit vērienīgi Lilitas Postažas, Edītes Pauls-Vīgneres, Viestura Bērziņa, Annas Eltermanes, Dinas Stempas, Zentas Loginas un Elīzas Atāres, Ievas Krūmiņas, Dzintras Vilks un Aivas Žūriņas darbi izstādē Cēsīs piedāvā aizraujošu stāstu par Latvijas tekstilmākslas nozares vēsturi un tagadni, atklājot tradīciju spēku un novatorisko meklējumu dažādību.

"Latvijas Nacionālā mākslas muzeja misija ir izglītot sabiedrību un rosināt tās interesi par mūsu mākslas liecībām, akcentējot nacionālās mākslas skolas vietu kultūras vēsturē, un mēs priecājamies par iespēju skatītājus Cēsīs iepazīstināt ar savas kolekcijas dārgumiem. Kādam tas būs pārsteidzošs atklājums, savukārt citiem atkalsatikšanās prieks ar sen neredzētiem darbiem," saka Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

Sīkāk – Cesukoncertzale.lv.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja