Raimonds Staprāns (1926) Latvijā ir labi pazīstams kā lugu rakstnieks. Kā gleznotāju LNMM apmeklētāji Staprāna mākslu iepazina 2006. gadā, kad tika sarīkota līdz tam plašākā meistara daiļrades izstāde viņa dzimtenē.
Šogad, kad meistaram aprit 90 gadi, LNMM ir uzaicinājis Raimondu Staprānu parādīt jaunus darbus – tie Latvijā nav redzēti un tūlīt pēc izstādes Rīgā tiks sūtīti atpakaļ, lai tiktu eksponēti ASV. Tās ir piecas gleznas, kas tapušas laikposmā no 2010. līdz 2015. gadam. Četrās ainavās un vienā klusajā dabā skatītājs var nodoties meditatīvam krāsu harmoniju, plakņu proporciju, saulaino un ēnaino laukumu attiecību vērojumam.
Raimonds Staprāns dzimis Rīgā, Otrā pasaules kara beigās kopā ar ģimeni devies trimdā. Apmeties dzīvot un strādāt Sanfrancisko, Kalifornijā. Bakalaura grādu mākslā un dramaturģijā ieguvis 1952. gadā Vašingtonas universitātē Sietlā un mākslas maģistra grādu Kalifornijas Universitātē Bērklijā.
Raimonda Staprāna agrīnā glezniecība, kā jau lielākajai daļai mākslinieku, kas savas izglītības gaitas sāka 20. gadsimta 50. gados ASV, veidojās abstraktā ekspresionisma ietekmē. No 70. gadu vidus viņš izvēlējies reālisma un abstraktās mākslas sintēzi. Raimonds Staprāns ir Kalifornijas līča piekrastes figuratīvās skolas pārstāvis. Mākslinieku īpaši saista šī reģiona gaismēnas specifika, kurā krāsu dzidrums un spilgtums kontrastē ar ēnu blīvumu. No 80. gadiem meistars pievērsies klusās dabas un ainavas žanram – autora kompozīcijas ir sabalansētas, glezniecisko laukumu ģeometrija rūpīgi izsvērta, emocionalitāte apvaldīta, tomēr plakņu un krāsu attiecības nospriegotas.
Savos darbos viņš attēlojis Klusā okeāna piekrasti ar laivu piestātnēm un anonīmām ēkām, vienkāršas ikdienas lietas: mākslinieka darbnīcā esošās lietas, virtuves piederumus – tie izmantoti kā figuratīvs reālisms, lai ar šo priekšmetu virsmām strādātu kā ar abstraktām plaknēm. Staprāns pieder pie tiem māksliniekiem, kas glezno katru dienu, kā profesionālis – lēnā un pārdomātā procesā noved kompozīciju līdz līdzsvara stāvoklim.